Dedicated Sunucu mu VDS Sunucu mu?

 

Dedicated sunucu ile VDS sunucu arasında seçim yapabilmek için iki sunucunun da özelliklerini detaylı bir şekilde bilmek yararlı olacaktır. Dedicated sunucular, kullanıcının tüm kaynaklara sahip olduğu fiziksel sunucuları ifade eder. Kelime anlamı olarak dedicated, ‘adanmış’ demektir. Kiralanan dedicated sunucu ile birlikte kullanıcılar, seçtikleri donanımlara göre istedikleri işletim sistemini kurabilirler. Sunucunun dilenen şekilde yapılandırılması için IP adresleri de kullanıcılara bildirilir.

VDS Sunucu Nedir ve Avantajları Nelerdir?

VDS sunucular, Virtual Dedicated Server yani sanal atanmış sunucudur. Kullanıcılar, VDS kullanarak uygulama oluşturabilir, barındırabilir, dağıtabilir ve yönetmek için gerekli imkanlara sahip olabilir. Kullanıcıya özel olan bu sunucular diğerleri ile paylaşılmadığı için çok kiracılı değildir. Sanal sunucu olması nedeni ile internet üzerinden küresel çapta erişim mümkündür.

VDS sunucuları, tüm uygulama ya da web siteleri için bir gereklilik değildir. Özel ihtiyacı bulunan kullanıcılar tarafından tercih edilir ve istikrarlıdır. Sahip olduğu performans ile yüksek CPU kullanımı gerektirir. Küçük çapta bir web sitesine sahip olanlar VDS yerine daha az maliyete sahip olan shared hosting gibi alternatiflere yönelebilir.

Kaynağa ihtiyaç olan uygulamalarda VDS, yüksek G/Ç performansı sağlaması ile öne çıkar. Buna ek olarak ağ performansı da son derece iyidir. Medya siteleri, çok fazla hesaplama yapmaya odaklı olan uygulamalar ve çok sayıda kullanıcının günlük olarak ziyaret ettiği siteler ile online satış platformları VDS sunucuları tercih edebilir.

Dedicated Sunucunun Avantajları Nelerdir?

Dedicated sunucular, çok işlevli projeler ve kullanıcısı yüksek uygulama & web siteleri için daha iyi bir seçim olacaktır. Büyük bir server ihtiyacı mevcut ise dedicated sunucular ile daha iyi çalışılabilir. Aksi halde küçük projelerde VDS kullanımı daha yararlı olacaktır.

Dedicated sunucuların maliyetleri yüksektir, zira kapsamlı ve büyük çapta projeler için tercih edilirler. Fiziksel bir sunucu söz konusu olduğu için sunucu donanımlarına işletim sistemi kurulmalıdır. Sanal sunucu ile kıyaslandığında çok daha yüksek performans sergilemeleri ile bilinirler. Bu sebeple çok sayıda işletmenin öncelikli tercihi her daim dedicated sunucular olmuştur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir