Dara Antik Kenti'nde 12 ay sürecek kazılar sürecek

İl merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Oğuz ilçesinde, 38 yıl önce, o zamanki Mardin Müzesi müdür yardımcısı İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Abdülhalik Ekmen başkanlığında prof. Dr. Metin Ahunbay'ın bilimsel danışmanlığında kazı çalışmalarına başlanan Dara Antik Kenti, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın “Geleceğe Miras Projesi” kapsamına alındı.

Doğu Roma İmparatorluğu'nun sınırlarını Sasaniler'den korumak amacıyla kurduğu antik kentte bugüne kadar yapılan kazılarda, toplu mezarların bulunduğu nekropol, kilise, saray, çarşı, zindan, cephanelik ve baraj kalıntıları ortaya çıkarıldı. Bölgede 10 binin üzerinde ok ucu, kandil, cam, seramik eser ve takı ele geçirildi. Bu yıl yapılan kazılarda antik kentin çarşısında 10'dan fazla dükkan ve atölye ortaya çıkarılmış, 400 metre uzunluğundaki bin 500 yıllık içme suyu kanalının 30 metrelik bölümü tespit edilmişti.

Bakanlık ve Valiliğin destekleriyle 12 ay boyunca devam edecek kazıların hızlandırılması amacıyla ekipteki kişi sayısı 13'ten 30'a çıkarıldı.

Örenyeri arasında kalan kalıntıları gün yüzüne çıkarmak ve turistik güzergahla bölgeye turizm hizmeti sunmak amacıyla arkeolojik kazı çalışmalarını sürdüren Mardin Müzesi başkanlığındaki ekip, 1500 yıllık içme suyu kanalında çalışmalara başladı.

“DARA'DA HER ZAMANKİNDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ayhan Gök, AA muhabirine, Dara Antik Kenti kazılarında 38 yılı geride bıraktıklarını söyledi.

Doğu Roma'nın sınır karakolu olarak bilinen antik kentte, en kalabalık döneminde 50 bin civarında insanın yaşadığını belirten Gök, geniş bir alanı kaplaması nedeniyle kazı çalışmalarının henüz başlangıç ​​aşamasında olduğunu söyledi.

Antik kentin hem kültürel miras hem de turizm açısından büyük önem taşıdığını belirten Gök, şöyle konuştu:

“Dara bizim için birçok açıdan çok kıymetli. Bundan sonraki destekle çalışmayı ilk defa 12 aya yayarak kazıları kalıcı hale getireceğiz. Gelecek Miras Projesi kapsamında bölgemizde destek alan yerlerden biri haline geldi. Bu kazılarda bizim de emeğimiz var” dedi. “Valiliğimizin desteğiyle Dara'da her zamankinden daha güçlüyüz. Kazı ve faaliyet alanlarımızı genişleterek, eksiklerimizi dolduracağız.”

ZİYARETÇİ SAYISI MİLYONLARA ULAŞMA HEDEFİ

Titiz bir çalışmayla tarihi gün yüzüne çıkarmak istediğini belirten Gök, antik kenti ziyarete gelen misafirlerden özellikle agora bölümünü gezmelerini istedi. Antik kentin çok daha fazla değere sahip olduğunu belirten Gök, şöyle konuştu:

“Dara Antik Kenti güneydoğunun en büyük antik kentlerinden biri, belki de en büyüğü. Dara'yı hayallerimizin yerine götürürsek, halen Roma üzerine çalışan akademisyenlerin uğrak yeri olan ve yılda 1 milyon kişinin ziyaret ettiği bu yer. çok daha popüler olacak.” “Dara yılda 1 milyon insanı ağırlayan bir yer ve bu sayının artarak milyonlara ulaşacağına inanıyorum.

Antik kenti gezmek için İstanbul'dan gelen Neslihan Demircioğlu, mimar ve heykeltıraş olarak Dara Antik Kenti'ni çok beğendiğini söyledi. Çalışmaları heyecanla takip ettiğini belirten Demircioğlu, şöyle konuştu: “Burada muhteşem bir tarih var. Böyle bir tarihin içinde yer almak çok büyük bir değer, inanıyorum ki 12 ay boyunca arkeolojik kazılar yapılacak. Yapılacak kazılarla değerine değer katacaktır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir