Çeçil Peyniri

 

Ülkemiz, değişik kültürlere sahip birçok medeniyetin beşiği olmuştur. Bu zengin çeşitlilikten peynirler de nasibini almıştır.

Kars-Erzurum yaylasının mutfaklarımıza armağan ettiği çeçil peyniri, hepimizin damağında eşsiz tat bırakan ve peynir lezzetleri skalasında hatırı sayılır bir yere sahip olan peynirdir.  Fabrikasyon üretimin arttığı günümüzde hemen her şehirde üretimi yapılmaktadır. En kaliteli olanı ise Erzurum yapımı çeçil peynirdir. Küflendikten sonra da rahatlıkla tüketilen çeçil peyniri halk arasında; dil peyniri, saçak peynir, örgü peynir, tel peynir, civil peynir gibi pek çok isme sahiptir.

İplik şeklinde tel tel dokusu, yağlı yumuşak tuzlu yapısı, yüksek oranda sodyum ihtiva etmesi çeçil peyniri tüketim alanını genişletmiştir.

Hayvancılık ve tarım ile uğraşın azalması, teknolojinin gelişmesi ile çeçil üretimi de otomasyona bağlanmıştır.

Çeçil peyniri nasıl yapılır? Çeçil peyniri nasıl tüketilir? Çeçil peynirinin sağlığa faydaları nelerdir? Sorularınızın içeriği yazımızda yer almaktadır.

Çeçil peyniri nasıl yapılır/ Çeçil peyniri nasıl üretilir?

Yüksek sıcaklıkta kaynatılan çiğ sütün içine termofilik kültür(sağlığa yararlı bakteriler) katılarak sütün fermantasyonu sağlanır. Fermente sırasında sütün yüzeyinde biriken kaymak tabakası alınır. Kaymağı alınan süte bu esnada peynir mayası katılır. Pıhtılaşan teleme sudan çıkartılır ve yoğurma işlemine tabii tutulur.( günümüzde tüm bu işlemleri otomatik makinalar yapmaktadır) yoğurma işleminde çeçil peynir tıpkı bir pişmaniye gibi tel tel bir görüntü oluşturur. Yoğurma işlemi sonrası dinlendirilen telemeler salamuraya yatırılır ve ambalajlanarak raflarda yerini alır. Küflü çeçil peyniri en rağbet görenidir.

Tuz oranı yüksek bir peynir olması çeçil peyniri raf ömrünü uzatmaktadır. Tüm peynirlerde olduğu gibi hava almadan ve buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Çeçil peyniri nasıl tüketilir ve nerelerde kullanılır?

Çeçil peyniri kullanımı, herkesin tercihine ve damak tadına bağlıdır. Kahvaltı kültürümüzün olmazsa olmazlarından olan çeçil peynirini dilerseniz tereyağında yumurta ile dilerseniz maydanoz, dereotu gibi yeşilliklerle ya da sandviç, tost yaparak da tüketebilirsiniz.

Karadeniz mutfağının en bilinen yemeği mıhlama( kuymak) için eşsiz bir tercihtir. Mısır unu, tereyağı ile yapılan mıhlamaya çabuk eriyen yapısı ve hoş kokusu ile ayrı bir lezzet katar.

Dereotu ya da maydanoz ile hazırlayabileceğiniz çeçil peyniri poğaça, börek, gözleme, sıkma gibi hamur işlerinde tercih edilir.

Tuz oranı yüksek bir peynir olduğu için tansiyon hastalarının dikkatli tüketmesi gerekir. Kalsiyum ve A vitamini açısından zengin bir protein deposu olan çeçil peyniri kemiklerin dostu fermente bir peynirdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir