Botan Vadisi Milli Parkı doğa ve fotoğraf tutkunlarının yolunda

Merkez, Tillo ve Eruh ilçelerinde yer alan ve 120 bin dönüm alan ve 29 kilometrelik parkurdan oluşan Botan Vadisi, yamaç paraşütü, rafting gibi sporlara uygun olması nedeniyle doğa tutkunlarının yoğun ilgisini çekiyor.

Botan Vadisi'nin 15 Ağustos 2019'da “milli park” ilan edilmesi bölgeye olan ilgiyi daha da artırdı. Düzenlenen organizasyonlar kapsamında bölgeye gelen ziyaretçiler, doğal güzellikler eşliğinde vakit geçirme fırsatı buluyor.

Siirt Fotoğraf ve Sanat Derneği öncülüğünde düzenlenen etkinliğe katılan farklı meslek mensupları ve öğrenciler de doğal güzellikleri fotoğrafladı.

Siirt Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü personeli ve AFAD ekipleri eşliğinde araçlarla Kalender köyüne ulaşan ziyaretçiler, buradan yaklaşık 10-15 kilometre yürüyerek bitki ve hayvan çeşitliliği açısından zengin Botan Vadisi'ne ulaştı.

Siirt Fotoğraf ve Sanat Derneği Başkanı İzzettin Oktay, bir alışveriş merkezinin desteğiyle düzenlenen geziye farklı meslek gruplarından yaklaşık 30 kişinin katıldığını söyledi.

Botan Vadisi Milli Parkı doğa ve fotoğraf tutkunlarının rotasında yer alıyor - 2

Oktay, amaçlarının insanların doğada vakit geçirmesini sağlamak olduğunu söyledi. Opr. Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışıyor Geziye katılan Dr. İhsan Ceceli de Botan Vadisi'ni yakından görme fırsatı bulduğunu söyledi.

Botan Vadisi'nin herkesin görmesi gereken muhteşem bir atmosfere sahip olduğunu belirten Ceceli, şöyle konuştu: “Ülkemizde tarihi ve doğal güzellikler açısından gezilecek eşsiz hazineler var. Herkesin buraya gelip bu atmosferi yaşaması gerektiğini düşünüyorum.”

Siirt'in huzur dolu bir şehir olduğunu belirten Turan, “Botan Çayı hemen altında. Görmek isteyen yerli yabancı herkesin buraya gelmesini tavsiye ediyorum. Her türlü imkan mevcut.” dedi.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir