Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin bir benzeri Çatalca'da ziyaretçilerini bekliyor.

Kaleiçi Yüzüncü Yıl Cumhuriyet Parkı yakınında inşa edildi Çatalca yaygın Atatürk'ün eviİç kullanıma yönelik 300 m2 yüzey alanından oluşmaktadır. Binada Atatürk köşesi, sergi salonu, askeri döneme ait sergi bölümü, Cumhuriyet dönemine ait sergi salonu ve kişisel eşyaların yer aldığı vitrinler bulunmaktadır.

Cumhuriyetin 100'üncü yılı kutlamaları kapsamında geçen yıl açılışı yapılan 3 katlı bina hakkında açıklamalarda bulunan Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, binanın bulunduğu bölgenin daha önce oldukça vasat bir durumda olduğunu ve burayı güzel bir hale getirmek istediklerini söyledi. bölgeyi kurtarma projesi.

Atalarının Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesinden geldiğini belirten Üner, şöyle konuştu: “Çatalca 1924-1926 yılları arasında il idi. 1924 yılında atalarımızın Selanik'ten Çatalca'ya gittiği bir mübadele dönemi olmuş, sonrasında Çatalcalı Rumlar da Selanik'e gitmişti. buraya gelerek “O zaman hepimiz bir aradaydık” dedi.

“SELANİK EVİNİN TAMAMI”

Selanik'e gitmek isteyip gidemeyen büyükleri için Atatürk Evi'ni Çatalca'ya getirmek istediğini belirten Üner, şöyle devam etti:

“İnşa ettiğimiz Atatürk Evi, Selanik'teki evin hemen hemen aynısıdır. Çatalca'da 37 mahalle, köy ve 2 merkez olmak üzere 39 mahalleyiz. Yüzde 70'i göçmen ve göçmenlerden oluşan bir ilçeyiz. Büyüklerimizi minibüslerle köylerden alıp buraya getiriyoruz.” ve Atatürk Evi. Daha sonra hep birlikte parkımızı geziyor, sosyal tesislerimizde birlikte çay, kahve içiyoruz. Bugün Çatalca'da yaptığımız başka güzellikler de var, Cem Kara Yaşam Vadisi, İsmail İp Yaşam Alanı ve yeni yapılan “Çatalca'ya değer katan alışveriş merkezi”.

Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin benzeri Çatalca'da ziyaretçilerini bekliyor - 2

Üner, Atatürk Evi'nin bulunduğu alana büyük bir park ve ağaçlandırma yaptığını, ayrıca 4-16 yaş arası çocuklar için de park hazırladığını söyledi.

Yunanistan sınırları içerisinde Atatürk Evi'nin benzeri objelerin tasarlanması için çalışmalar yapıldığını sözlerine ekleyen Üner, antikacıların yanı sıra çok sayıda kişinin evlerinde sakladıkları malzemeleri müzeye bağışladığına dikkat çekti.

Müzede sadece eski bir sobanın eksik olduğuna dikkat çeken Üner, şöyle konuştu: “Mutfakta kullanılan mobilyalar Atatürk'ün yatağının birebir aynısı değil ama burada bir benzeri var. Balmumu heykeli de çok iyi yapılmış ve çok güzel. İçerisinde çocuklara aittir ve aşağıda çocukların buranın keyfini çıkarması için bir bölüm bulunmaktadır.” “Kütüphane kurduk” dedi.

Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin benzeri Çatalca'da ziyaretçilerini bekliyor - 3

Müzeyi açıldığından bu yana 10 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiğini belirten Üner, “Bu sayı Çatalca için çok özel bir sayıdır ve herhangi bir ücret talep etmiyoruz.”

Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan Çatalca Belediyesi Atatürk Evi, 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir