Ardahan'daki Şeytan Kalesi restore edilecek

Urartu döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Şeytanın KalesiFarklı manzarasıyla hem kış hem de yaz aylarında ziyaretçilerini beklemektedir. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerler arasında yer alan kale çevresindeki kanyonlar da dağcıların rotalarının bir parçası.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Dede şeytanın kalesi dedi turizmİş açısından son derece önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Bu potansiyelin değerlendirilmesi için Vali Hayrettin Çiçek önderliğinde çeşitli çalışmalar yaptıklarını ve projeler hazırladıklarını anlatan Dede, şöyle konuştu: “En önemli çalışma kalenin köy tüzel kişiliğinden çıkarılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmesiydi. Turizm Buranın restorasyon proje dosyası yatırım programına alınmak üzere Bakanlığa sunuldu.” Bu restorasyon açısından önemli bir adımdır dedi.

Restorasyonun tamamlanmasının ardından Şeytan Kalesi'nin Karaçay Kanyonu ile birlikte değerlendirileceğini belirten Dede, şöyle konuştu: “Burası her türlü aktivite ve etkinliğe uygun bir kanyon. Dağcılıktan yürüyüş rotalarına kadar pek çok aktivite gerçekleştirilebiliyor. Hidroterapi birçok açıdan önemli bir potansiyele sahip. Kapsamlı ve sistematik hareket etmeliyiz. Kış dahil her gün 35-40 kişi ziyaret ediyor. Turistik açıdan da önemli bir bölgedir. İnanç turizmi” dedi.

Ardahan'daki Şeytan Kalesi restore edilecek - 2

Ardahan Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Suat Vural da kalenin konumu ve mimari özellikleri itibarıyla Urartu kalelerine benzediğini söyledi.

Şeytan Kalesi'nin tarih boyunca pek çok baskına maruz kaldığını belirten Vural, şöyle konuştu: “Kafkaslar ile Anadolu arasında doğal bir yol olan Kur Vadisi'nde bulunuyor. Yukarı kavimlerin en önemli ve müstahkem kalesidir. Kur. Bulunduğu konum nedeniyle Pers, Makedon ve Partların kontrolünde olan tarihi gelişmelerden yoğun bir şekilde etkilenmiş ve daha sonra Sasaniler “Sasaniler ile Bizanslılar arasında zaman zaman el değiştirmiştir. MS 359 yılında Avrupa'ya geçmiştir. Hun kabilelerinin baskınlarına maruz kaldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir