Antalya'da Hıdırlık Kulesi'nde yapılan kazılarda sütunlu yapı ortaya çıkarıldı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Kültür Varlıkları arasında yer alan Hıdırlık Kulesi'nin dönüştürülmesi amacıyla Koruma Kurulu'nun kararı doğrultusunda 2020 yılında başlatılan arkeolojik kazılar sonrasında bölgede antik kalıntı ve yapılar ortaya çıkarıldı. Kentin tarihi binaları kültürel ve turistik bir çekim merkezine dönüştürülüyor. Eserlerin Akdeniz manzaralı ziyaretçilere sunulması amacıyla başlatılan “Hıdırlık Kulesi Çevresinde Arkeolojik Kazı ve Seyir Terası Projesi”nde çalışmalar sürüyor.

Bölgede restorasyon ve konservatif restorasyon çalışmaları Teknik İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülüyor. Kulenin güney kısmındaki alanın ahşap ve cam zeminini kaplayan altyapının taşıyıcı kolonlarının çelik imalat sistemleri tamamlandı. Antik kalıntıların izlenebildiği cam yüzeylerin montajı da büyük oranda tamamlandı. Kulenin kuzey tarafındaki taşıyıcı kolonların metal doğramalarının montajı devam ediyor. Tarihi Hıdırlık Kulesi'nde sistemlerde temizlik çalışmaları ve dış duvarların sıvanması da yapılıyor.

Antalya Müze Müdürlüğü denetiminde yürütülen proje kapsamında tarihi kalıntılarda koruma çalışmaları devam ederken, arkeolojik kazılar da titizlikle devam ediyor. Son olarak kulenin güney kısmında tarihe ışık tutacak sütunlu bir yapı bulunmuştur.

Ayrıca kulenin güney kısmında bulunan taban mozaikleri üzerinde uzman arkeologlar tarafından koruma çalışmaları sürdürülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir