Ani Örenyeri'nde yeni sezon kazıları başladı

Arpaçay Nehri'nin geçtiği vadide yer alan 884-1045 yılları arasında Bagratidler, 1045-1064 yılları arasında ise Bizanslılar tarafından yönetilen Ani, 16 Ağustos 1064'te Selçuklu sultanı Alparslan tarafından fethedilmiştir. Yaklaşık 100 hektar alana sahip olan ve tarih boyunca Bagratid hanedanı, Bizans, Büyük Selçuklular, Gürcü Krallığı, Moğollar, İlhanlılar, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğine giren Ani Harabeleri'nde.

Ani Harabeleri, 2016 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne eklendi. Bölgede ayrıca 11. ve 12. yüzyıllara ait İslam mimarisi eserleri de bulunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Kafkas Üniversitesi (KAU) iş birliğiyle yürütülen kazı çalışmaları bu yıl 8 noktada gerçekleştirilecek.

KAZI ÇALIŞMALARINA 10 ÜNİVERSİTEDEN UZMAN KATILDI

KAÜ Öğretim Üyesi ve Ani Örenyeri Kazı Müdürü Doç. Muhammet Arslan başkanlığında yürütülen kazılara 10 üniversiteden bilim insanları, sanat tarihçileri, arkeologlar, antropologlar, mimarlar ve öğrencilerden oluşan 35 kişilik bir ekip katılıyor.

Kazılarda Ani'de yeraltındaki tarihi yapı ve eserlerin ortaya çıkarılması amaçlanıyor.

Ani harabelerinin kazı sorumlusu Doç. Dr. Muhammet Arslan, AA muhabirine, Ani'de kazı ve koruma çalışmalarının 2024 sezonunda haziran ayında başladığını söyledi.

Ani'de yeraltındaki tarihi yapı ve eserleri ortaya çıkarmak için 8 ayrı noktada çalışmaya başladıklarını belirten Arslan, şöyle konuştu: “10 farklı üniversiteden sanat tarihçisi, arkeolog, mimar ve restoratörden oluşan disiplinler arası bir ekiple çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Devam ediyoruz. 8 farklı noktada çalışmalarımız var.” “Selçuklu çarşısı, konutlar, mezarlık ve büyük hamamlarda devam eden çalışmalarımızın yanı sıra Aşot Ağlama Duvarı dediğimiz bölge ve İlahi Kapı'da da çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.” dedi.

– “Buluntular envanter haline getirilerek Kars Müzesi'ne teslim ediliyor.”

Arslan, Ani Harabeleri'nin Orta Çağ'ın en önemli şehirlerinden biri olduğunu, Sultan Alparslan'ın fethiyle Ani'nin yükseliş dönemine girdiğini ve 100 bin nüfusa ulaştığını savundu.

Ani'nin Gürcüler'le birlikte çöplük dönemine girdiğini, Ani'de yer üstü ve yer altı olmak üzere 3 uygarlığa ait, halen kazılmayı bekleyen mimari kalıntıların bulunduğunu anlatan Arslan, şöyle konuştu: “Buradaki amacımız gün yüzüne çıkarmak. Kazılarımızda “Elde ettiğimiz küçük hareketli buluntular, kazı evinde ekibimiz tarafından temizlenip restore edildikten sonra envanteri çıkarılarak Kars Müzesi'ne teslim ediliyor. ” dedi.

Kazıların büyük bir hassasiyetle yürütüldüğünün altını çizen Arslan, şöyle konuştu: “Çalışmalarımız ekip liderleri eşliğinde hendek şeklinde devam ediyor. Eserlerin bilimsel yöntemlerle ortaya çıkartılıp, korunarak gelecek nesillere aktarılmasını hedefliyoruz”. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir