Ağrı Dağı'ndaki Korhan Meteor Çukuru turizme açılacak

Türkiye'nin en büyük milli parkı Ağrı Dağı Milli ParkıHedef, Türkiye'nin yüksek rakımlı bölgelerini tamamen doğa turizmine açmak.

Bu kapsamda Valilik, 2 bin 500 metre yükseklikte yer alan Korhan Meteor Çukuru'na ilişkin bilgi birikiminin artırılmasına yönelik çalışma başlattı.

Valilik, Korhan Yaylası'nda bulunan 100 metre genişliğinde ve 30 metre derinliğindeki kraterin yakınına asfalt yol yaptı.

“GÖRÜLECEK YERLERDEN BİRİSİ”

Vali Ercan Turan, yapılacak çalışmaların ardından göktaşı çukurunun turizme açılacağını söyledi.

Ağrı Dağı'nın turizm açısından önemli olduğunu belirten Turan, şöyle konuştu: “Burası bizim en önemli turizm destinasyonlarımızdan biri. Burası pek bilinmiyor, tanıtımı için milletvekilimizle bile görüştük, kendisi de hassasiyet gösteriyor. İnşallah canlandırırız.” Buranın tanıtımına yönelik faaliyetler yürüteceğiz.”

Çukurun yakınında asfalt yol bulunduğunu ve ulaşım sorununun bulunmadığını anlatan Turan, şöyle konuştu: “Bu değerleri öne çıkarmak en önemli misyonlarımızdan biridir. Şehrimizde görülmesi ve tanınması gereken yerlerden biridir. , bölge ve Türkiye.”

Göktaşı çukurunun merak edilen ve az bilinen bir hazine olduğunu vurgulayan Turan, şöyle konuştu: “Doğal bir oluşum, belki 1 milyon yıl önce oluşmuş ama etkilerinin ve çevresindeki kaya yapılarının izlerini hâlâ taşıyor. 'Çarpışmanın, yaklaşık 30 metre derinlikte 3-4 kilometrelik bir alanı etkilediğini belirten Bilim Tarihi, “Hem turizm potansiyeli hem de kentimizin turizm potansiyeli açısından ender meteor çukurlarından biridir” dedi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir