1600 yıllık Mor Kiryakus Manastırı'nın restorasyonunda sona gelindi

Beşiri İlçesi'ne bağlı Kıra Dağı eteğindeki Ayrancı köyünde 5. yüzyılda Süryani Hıristiyanlar tarafından 2.500 metrekarelik alana inşa edilen 2 katlı manastırda 3 aşamada restorasyon çalışmaları gerçekleştirildi.

Restorasyonun ilk aşamasında manastırın giriş kapısı, güney cephesinin tamamı, mezar odası ve mezar odasının doğu cephesi ile ikinci kattaki tüm odalar yenilendi. İkinci aşamada çevre duvarı örülerek kilise ve orta avlu orijinal haline döndürüldü.

Üçüncü etapta turist karşılama alanı, çevre düzenleme ve çevre düzenleme çalışmalarının yapıldığı manastırda restorasyon çalışmaları tamamlandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı, manastırın 5. yüzyılda inşa edildiğini söyledi. Mor kelimesinin Süryanice'deki aziz adı, Kiryakus'un da o dönemin metropolünün adı olduğunu belirten Aslanlı, manastırda restorasyon çalışması yapmak üzere ilk temizlik çalışmasının 2017 yılında yapıldığını hatırlattı.

Aslanlı, temizlik çalışmalarının ardından restorasyon çalışmasının ilk aşamasının Dicle Kalkınma Ajansı tarafından, ikinci aşamasının İl Özel İdaresi finansmanıyla, üçüncü aşamasının ise MEB tarafından yürütüldüğünü kaydetti. Sağlık. Kültür ve Turizm.

Manastırın restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla yeni bir turizm merkezinin ortaya çıkacağını belirten Aslanlı, şöyle konuştu: “Manastırın restorasyonu ile Batman'a 8 kilometre uzaklıktaki Perpıra Köprüsü ve Malabadi ile yeni bir turizm merkezi ortaya çıkacak. Köprü 30 kilometre uzakta.”

Yeni güzergahla Batmanlı tüccarların da turizm gelirinden yararlanacağını belirten Aslanlı, manastırın restorasyonunun yakın zamanda tamamlanacağını söyledi.

1600 yıllık Mor Kiryakus Manastırı'nın restorasyonunda sona gelindi - 2

Tarihi Hasankeyf ilçesinden gelen turistlerin manastıra rahatlıkla ulaşabilmesi için alternatif yol çalışmalarının yapıldığını belirten Aslanlı, şöyle konuştu:

“Hem GAP hem de Mezopotamya turları genel olarak Diyarbakır, Mardin, Midyat ve Hasankeyf arasında yapılıyor. Tur operatörleri ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin oluşturduğu yeni destinasyona Mor Kiryakus Manastırı'nın da dahil edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Buranın restorasyonu tamamlanarak bu eserin turizm merkezi haline gelmesini ümit ediyorum.” Batman dünyasına yeni bir anlam katacak.

Bugünden itibaren Hasankeyf'e gelen tüm turistlerin ilk durağı Mor Kiryakus Manastırı, ikinci durağı Perpıra Köprüsü, üçüncü durağı ise Malabadi Köprüsü olacak. Bu da Batman'ın artık turizm gelirinden yararlanacağı anlamına geliyor. Manastırın restorasyonunun tamamlanmasıyla Batman'a gelen turist sayısında 3 hatta 4 kat artış bekliyoruz” dedi.

Aslanlı, manastırın anıt müze olarak kullanılacağını ve Süryani Hıristiyanların ibadetine de açık olacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir