Zimbabve Hakkında Her Şey; Zimbabve Bayrağının Anlamı, Zimbabve Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Zimbabve Hakkında Her Şey; Zimbabve Bayrağının Anlamı, Zimbabve Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir? – Güncel Haberler Son Dakika

Zimbabve Hakkında Her Şey; Zimbabve Bayrağının Anlamı, Zimbabve Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Shona, Ndebele ve daha ufak Tonga, Shangaan ve Venda grupları arasındaki kültürel ve dini gelenekler, evlilik uygulamaları ve doğaüstü atalara olan inanç açısından benzerliklere haizdir. Tüm bu gruplar, 1980’de elde edilmiş bağımsızlık mücadelesinde ruhlar dünyasının desteğini istediler.

Avrupa kültürü ve değerleri, bilhassa mekan kullanımı ve mimarinin yapısı ve pratiği açısından kentsel ve kırsal manzaraları kalıcı olarak şekillendirdi. Siyah Zimbabweliler, tam tersinden daha çok beyaz Zimbabwe kültürünü özümsediler. Çoğu zaman Afrika ve Avrupa olarak adlandırılan bu değişik kültürlerde en belirgin farklılıklar ekonomiktir.

Zimbabve Hakkında Her Şey

Zimbabve, Orta Cenup Afrika’dadır. Sömürge tarihinin ulusun siyasal, ekonomik ve sosyokültürel yaşamı üstündeki etkisinden dolayı, çoğu zaman Orta Afrika’dan oldukca Cenup Afrika ile tanımlanır. Kuzeyde Zambezi Nehri ile güneyde Limpopo Nehri içinde 242.700 mil kare 390.580 kilometrekarelik karayla çevrili bir ülke, Mozambik, Cenup Afrika, Botsvana, Namibya ve Zambiya ile sınırlanmıştır. Ülkenin bir çok, geniş ormanlık savan alanları ve ılıman bir iklime haiz, yüksek ila orta bozkır bir platodur.

Yirminci yüzyılın başlangıcında, nüfusun ortalama altı yüz bin olduğu tahmin edilmektedir. 1992 ulusal nüfus sayımı, bu sayının on milyonun üstünde bulunduğunu tahmin ediyor ve yüzde 3’lük bir gelişme oranıyla 2000 senesinde on iki milyonun üstünde olması umut ediliyor. Nüfusun ortalama yüzde 70’i kırsal alanlarda yaşıyor ve Harare ve Bulawayo bunların çoğunu oluşturuyor. En büyük etnik grup topluca Shona olarak bilinir ve nüfusun ortalama yüzde yetmiş altısını oluşturan Manyika, Zezuru, Karanga, Korekore, Rozwi ve Ndau gruplarından oluşur.

İkinci en büyük etnik grup, ortalama yüzde 18’i oluşturan Ndebele ve Kalanga gruplarından oluşan Ndebele’dir. Resmi dil olan İngilizce hariç tüm ulusal diller, Nijer-Kongo dil ailesinin bir kolu olan Bantu’dur. Shona ve Sindebele en oldukca konuşulan dillerdir ve öğrencilerin bu dillerden minimum birini almaları gerekmektedir. Shona’nın dört ana lehçesi olan Zezuru, Kalanga, Manyika ve Ndau ortak bir kelime dağarcığına ve benzer ton ve dilbilgisi özelliklerine haizdir.

Şehir merkezleri, düşük gelirli aileler için düşük ve yüksek konut yoğunluğuna (eski adıyla ilçeler) bölünmüştür. Bu yüzden mekan kullanımı sosyoekonomik durumla yakından ilişkilidir. Su ve güç kaynakları ile yüksek yoğunluklu alanlar planlanmıştır. Mimariye oldukca azca sanat içerikli vurgu yapılmıştır ve bilhassa Harare ve Bulawayo’daki bazı bakımlı sömürge binaları haricinde, binalar işlevsel olma eğilimindedir.

Tek Taraflı Bağımsızlık Bildirgesi döneminde kuvvetli bir üretim üssü geliştiren ülke, inşaat sektörü için ev eşyalarından çelik ve mühendislik ürünlerine, tekstil ve besin benzer biçimde ticari ziraat ürünlerine kadar çeşitli ürünler üretmeye devam ediyor. Çeşitlendirilmiş iktisat, sürdürülebilir ekonomik gelişme için sağlam bir temel sağlar, sadece son yıllarda düşük performans göstermektedir.

Zimbabve Bayrağının Anlamı

Zimbabve bayrağı, Zimbabve kuşu (Afrika balık kartalı), ulusun en mühim simgesel temsilleridir. Zimbabve kuşu bayrağın üstüne yerleştirilmiştir ve bayrak bağımsızlığı sembolize ederken, Zimbabve kuşu sömürge öncesi geçmişle sürekliliği temsil eder. Internasyonal olarak, bilhassa gezim sektöründe, Victoria Şelaleleri, Büyük Zimbabve ve yırtıcı yaşam fotoğrafları, ulusal tarihin ve naturel mirasın sembolleridir.

Zimbabve’nun Başkenti

Zimbabve başkenti Harare’dir.

Zimbabve’nun Para Birimi

Zimbabve resmi para birimi, Amerikan dolarıdır.

Zimbabve İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

Zimbabve Türkiye’den bir saat geridedir. Şu an Türkiye’de saat 12:00 ise Zimbabve’de saat 11:00 anlama gelir.

Avustralya’ya gitmek için 10 harika neden

Avustralya’ya gitmek için 10 harika neden

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası