Zeus Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir? Zeus Tapınağı Tarihi Ve Özellikleri…

Zeus Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir? Zeus Tapınağı Tarihi Ve Özellikleri… – Gezi Haberleri

Zeus Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir? Zeus Tapınağı Tarihi Ve Özellikleri...

Zeus Tapınağı Nerede?

Zeus Tapınağı, Yunanistan’ın başkenti olarak da malum Atina’da yer ediniyor. Burada ise, Antik Yunan Tanrılar Dönemine ilişik olduğu kabul edilen kalıntıları bulunuyor. Dünyada pek oldukca medeniyetin büyük bir merakla ziyaret etmiş olduğu zamanı bir yerdir. Antik Yunan’dan kalan Zeus Tapınağı, bu bölgenin en büyük tapınağı olarak da kabul ediliyor. Burada Zeus Heykeli de yer ediniyor.

Yunanların oldukca tanrılı dönemde taptığı tanrılardan en büyük ve en mühim olanı için dikmiş olduğu heykeldir. Bununla beraber en büyük heykel olarak da bilinir. M.Ö 6. yüzyıla dayanan oldukça eski tek tek zamanı vardır. Bu zamanda Atina şehir devleti ise, Tiranlar tarafınca yönetiliyordu. Fakat yapımına M.Ö 6. yüzyılda başlansa da bu tapınağın tamamlanması M.Ö 2. yüzyılı buldu. Mabet tamamlandığı vakit İmparator Hadrianus burada yargı sürüyordu. Tapınakta yer edinen görkemli Zeus Heykeli Phidias tarafınca yapılmış oldu.

Zeus Tapınağı’na Nasıl Gidilir?

Yunanistan’ın Başkenti Atina şehrinde ve Olympos’ta yer edinen Zeus Tapınağı her yıl yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Tapınağa ulaşmak için Yunanistan’ın başkenti olan Atina sınırlarına ulaşmak gerekir. Yunanistan ve Türkiye içinde ise, vizeyle geçiş bulunuyor. Bundan dolayı de bu durum dikkate alınarak vize işlemleri tamamlanır ve sonrasında da Atina için tayyare bileti alarak Atina Havalimanın’da inmek gerekir.

Isterseniz buradan vasıta kiralayarak Olympos Zeus Tapınağı’na oldukca kısa bir süre içinde ulaşabilirsiniz. Bu tapınağı ziyarete gelen kişiler, derhal yakında yer edinen Panathenaiko Olimpik Stadyumunu da görmeye gidebilir. Buranın stadyuma uzaklığı ise, ortalama 10 dakika kadardır. Bu stadyum 2004 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği meydana getiren oldukça devasa bir alandır. Hususi aracınızla bu bölgeye ziyarete gelenler Atina yolu üstünde Olympos Zeus Tapınağı tabelalarını takip ederek tapınağa kolaylıkla ulaşabilirler.

Zeus Tapınağı Tarihi

Antik Yunan’da yer edinen Zeus Tapınağı, bölgenin en büyük tapınağıdır. Bununla beraber burada Zeus Heykeli bulunur. Yunanların oldukca tanrılı dönemde taptıkları tanrılardan en mühim ve büyük olanı için diktikleri heykeldir. Bundan dolayı de büyük heykel olarak bilinir. M.Ö 6. yüzyıla dayanan da bir zamanı vardır.

Bu zamanda ise, Atina şehir devleti Tiranlar tarafınca yönetiliyordu. Fakat bu tapınağın yapımına M.Ö 6. yüzyılda başlansa da tamamlanması sadece M.Ö 2. yüzyılı buldu. Mabet tamamlandığı vakit İmparator Hadrianus bu bölgede yargı sürüyor. Tapınakta yer edinen görkemli Zeus Heykeli Phidias tarafınca yapılmış oldu.

Zeus Tapınağı Özellikleri

Zeus Tapınağı, hem de Antik Yunanın en büyük tapınağı olarak da biliniyor. Tapınağın uzunluğu 108, genişliği ise, 43 metredir. Tapınağın ilk yapıldığı dönemde 108 tane sütun bulunuyordu. Fakat zaman içinde barbarlar tarafınca yağmalanan bu yapıdan günümüze ise, bir tek 15 tane sütun kaldı. Yunan tanrısı Zeus için yapılmış olan mühim bir tapınaktır.

Tapınağın içinde devasa da heykeller bulunuyor. Heykellerin en görkemlisi ve en büyüğü ise, Zeus Heykeli’dir. Öteki mühim olan bir öteki heykel ise, Roma İmparatoru’na ilişik olan heykeldir. Zeus Heykeli yapımında ise, fildişi ve altın kullanılmıştı. Fildişi de altın şeklinde kıymetli olan bir üründür. Bu da devrin ihtişamını açık bir halde gözler önüne seriyor. Tapınağın çevresinde bulunan Themistokles kalıntıları ve Antik Roma Hamamları kalıntıları da bulunuyor. Bu zamanı yapılar hem de her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Zeus Tapınağı, Antik Yunan döneminde tanrılar ve krallar içinde yer edinen Zeus için yapılmış olan bir tapınaktır. Tapınakla beraber görkemli bir halde meydana getirilen olan büyük Zeua Heykeli de bulunuyor. Zeus, Yunan mitolojisinin en büyük, en kibirli ve en görkemli bir tanrısıdır. Zeus tanrı ve insanların babası olarak da biliniyor. Bu tanrı, bir o denli da hovarda bir tanrıdır. Bu tanrı ise, tüm bayanların peşinden koşması ile bilinir. Çeşitli kılıklarda onların yanına sokuluyordu.

Romalılar Zeus’a Jüpiter adını de veriyor. Karısı ise, baş tanrı olarak malum Hera’dır. Mitolojiye bakılırsa Zeus, oldukca uzun seneler mağarada anası tarafınca saklandı ve bu süre süresince da keçi sütü ile beslendi. Büyüyüp güçlendiği vakit da Titanlar ile savaşarak tanrısal enerjisini ispatlayarak halkını kurtardı. Bundan dolayı de Yunan Mitolojisinde senelerdir Zeus için çeşitli dualar ediliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası