YÖS sınavına kayıt şartları nelerdir?

 

Yös sınavına kayıt olabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Bunlardan biri, adayların lise veya dengi okullardan mezun olmaları veya mezun olmaları için bir yıl daha beklemeleri gerektiğidir. Yurt dışından kabul edilecekler tamamen üniversitelerin kendi belirledikleri kriterlere göre değerlendirilir. Üniversitenin yetkisi başvurunun merkezi olarak kabul edilir. Her üniversite katılım için öğrenci başvurularını kendi sistemi üzerinden hazırlar ve değerlendirir.

 YÖS’e Kimler Giremez?

Türkiye’de yapılan YÖS sınavına yabancı uyruklu öğrencilerin girebileceğinden bahsetmiştik. Bu sınavın genel amacı, Türkiye’de okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin bilgilerini ölçmektir. Bu sınav sadece yabancı uyruklu öğrenciler için hazırlanmıştır. YÖS nasıl bir sınavdır? içerik nedir?

YÖS soruları içeriğine baktığımızda diğer tüm sınavlar gibi belli ders konuları vardır. Bu konular için sınav sorularının sayısı üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Üniversiteler sınavı, gereksinimleri ve soru sayısını kendileri belirler.

Üniversiteler kendi bünyelerinde girmiş oldukları sınavlara istedikleri ders konularını ekleyebilmekte ve bu ders konularından soruları sınava dahil edebilmektedir.

Çok yaygın bir durum olmasa da, yine de olabilir. YÖS’e kabul edilecekler, girmek istedikleri üniversitelerin kurumları ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirler.

 

YÖS Sınavına Nasıl hazırlanır?

YÖS sınavı genellikle 80 sorudan oluşur. Bu soruların dağılımı 45 IQ YÖS – Genel Yetkinlik (IQ), 30-32 Matematik, 3-5 Geometri sorularından oluşmaktadır. Matematik ve geometri soruları lise bileşik sorularını içerir. Soru yapısı LYS veya YGS sınavından farklıdır. Sınavlara hazırlanırken çalışabileceğiniz Yös soruları YÖS Tüm Dersler Soru Bankası ihtiyacınız olacaktır. https://www.kuarkyayinlari.com/yos-tum-dersler-soru-bankasi adresinden uygun fiyatlara ve özellikle yeni sisteme uygun yös soruları ile ilgili soru bankası kitaplarına ulaşabilirsiniz.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası