Venedik’i günübirlik ziyaret etmek isteyenler artık giriş ücreti ödemek zorunda

Tecrübe etme süresi süresince giriş için bilet ücreti başlangıçta 5 euro olacak.

Venedik’i günübirlik ziyaret edecekler, kente girmenin ‘ayrıcalığını yaşamak için’ ön rezervasyon yaptırmak ve vergi kapsamında giriş ücreti ödemek durumunda duracak.

REKLAM

Belediye yetkilileri, günübirlik ziyaretçiler için başlamış olacak olan ön rezervasyon ve vergi ödemeleri için yeni bir vakit çizelgesi belirledi.

Daha ilkin Ocak 2023’te başlaması beklenen uygulama, lojistik problemler ve gezim gelirlerine darbe vuracağı endişesiyle ertelenmişti.

Belediye meclisi, ziyaretçi akınına uğrayan kentte aşırı turizmle savaşım etmek suretiyle tasarlanan bu uygulamaya nihayet yeşil ışık yaktı.

Buna gore rezervasyon sistemi 2024 senesinde ilkbahar ve yaz hafta sonlarında 30 günlük bir tecrübe etme ile başlatılacak.

Venedik’i ziyaret etmek için kimler bilet ayırtmak zorunda?

Zamanı Venedik kentini ziyaret etmeyi planlayan tüm gezginler ziyaretlerini kaydettirmek zorunda, sadece gece konaklayanların giriş ücreti ödemesi gerekmiyor.

Rezervasyon hem toplu taşıma, hem de hususi araçlarla gelen ziyaretçiler için mecburi olacak.

Burano ve Murano benzer biçimde çevre adaları ziyaret edenlerin de kayıt yaptırmaları ve ödeme yapmaları gerekecek. 

Venedik de dahil olmak suretiyle birden fazla adaya gezi edenler için bir tek bir bilet ve ödeme kafi olacak.

Bazı günübirlik ziyaretçiler giriş ücreti ödemekten muaf tutulacak, sadece gene de rezervasyon yaptırmaları gerekecek. Bunlar içinde Veneto bölgesi sakinleri, öğrenciler ve şehirdeki aile üyelerini ziyaret edenler yer ediniyor.

Mahalli belediye daha ilkin ziyaretçi sayısında bir sınırlama olamayacağını, bir tek belirli bir günde belirli bir ziyaretçi sayısına ulaşılması halinde giriş tutarında bir artış olacağını vurgulamıştı.

REKLAM

Venedik’i ziyaret etmek için ödemeler ne vakit mecburi hale gelecek?

Belediye yönetimi 5 Eylül Salı günü 30 günlük bir tecrübe etme süresini kabul etti. Bu süre muhtemelen 2024 yılının ilkbahar ve yazları resmi tatillere ve hafta sonlarına yayılacak.

Planın nihai onayının 12 Eylül’de daha geniş kapsamlı belediye meclisi toplantısında alınması planlanıyor.

Ziyaretçiler Venedik için iyi mi rezervasyon bileti ayırtabilir?

Ziyaretçilerin Venedik’e yapacakları gezi için öncesinden rezervasyon yapabilmeleri amacıyla birden fazla dilde hizmet veren bir online rezervasyon sistemi oluşturulacak.

Rezervasyonun peşinden ziyaretçilere bilet yerine geçecek ve bilet denetim görevlilerine gösterilmesi ihtiyaç duyulan bir QR kodu verilecek.

Toplu taşıma araçlarıyla gelenler için, giriş kartını gezi biletiyle aynı anda satın alma imkanı tanınabilecek.

REKLAM

Bu hizmetin mevcut olmaması halinde, toplu taşıma operatörleri yolculara rezervasyon yaptırmaları icap ettiğini hatırlatan anonslar meydana getirecek.

Bilet tutarları daha düşük olabileceğinden ziyaretçiler öncesinden rezervasyon yaptırmaya teşvik edilecek.

Ziyaretçiler Venedik’i ziyaret etmek için ne kadar ödemek zorunda duracak?

Tecrübe etme süresi süresince giriş için bilet ücreti başlangıçta 5 euro olacak.

Bilhassa yoğun dönemlerde, ziyaretçilerin muhtemelen daha yüksek meblağlar ödemesi gerekecek. 

Bu durum, şehre gelmek için rezervasyon yaptıran ziyaretçi sayısı hemen hemen açıklanmayan belirli bir eşiği aştığında ortaya çıkacak.

REKLAM

Ziyaretçilerin rezervasyon yaptırması ihtiyaç duyulan sadece ödeme yapmalarının gerekmediği bazı dönemler de olacak. Bu durum, şehre oldukca azca sayıda günübirlikçinin geldiği zamanlarda gerçekleşecek.

Biletler iyi mi denetim edilecek?

Bilet kontrolörleri zamanı kentin dört bir yanına dağılarak ziyaretçilerin biletlerini ya da muafiyet belgelerini denetim edecek.

Yetkililer ek olarak tren istasyonu benzer biçimde şehre giriş meydana getirilen bazı noktalara turnike koymayı da düşünüyor.

Venedik için biletimi almayı unutursam ne olur?

Venedik yetkilileri, Piazzale Roma’daki otobüs terminali yada tren istasyonu benzer biçimde şehre giriş noktalarında, ziyaretçilere biletlerini almalarını hatırlatan bildiri ve anonslar yapılacağını belirtti.

Rezervasyon yaptırmadan ve ödeme yapmadan gelen ziyaretçiler 10 euroluk ücretin tamamını ödemek zorunda duracak ve 50 eurodan 300 euroya kadar para cezasına çarptırılacak.

Giriş ücreti neye harcanacak?

Şehirden meydana getirilen açıklamada, bu ücretin “para kazanmak için bir vasıta olmadığı” açıklandı.

Sistemin işletme masraflarının yanı sıra, giriş ücretlerinden elde edilmiş gelirler şehir sakinlerine destek olacak hizmetlere aktarılacak. 

Bunlar içinde bakım, temizlik ve yaşam maliyetlerinin düşürülmesi yer ediniyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası