Vatikan ilk defa Yahudileri sakladığı için Naziler tarafından öldürülen bir aileyi aziz ilan etti

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, iktidar partisi lideri Jaroslaw Kaczynski ve Başbakan Mateusz Morawiecki, 1944’te Ulma ailesinin öldürülmüş olduğu Polonya’nın güneydoğusundaki Markowa köyündeki törende yer aldı.

Vatikan, İkinci Dünya Savaşı esnasında Yahudileri sakladıkları için Naziler tarafından idam edilen evli bir çift ve minik evlatlarından oluşan dokuz kişilik Polonyalı aileyi aziz ilan etti.

REKLAM

Papalık elçisi Kardinal Marcello Semeraro, Papa Francis tarafından geçen ay imzalanan Ulma ailesinin azize ilan edilmesine ilişkin Latince kararnameyi düzenlenen törende okudu.

Ayin esnasında sunağın yanına Jozef ve Wiktoria Ulma’yı çocuklarıyla beraber tasvir eden modern bir tablo kondu.

Böylece Vatikan ilk defa bir ailenin tamamı kutsamış oldu.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, iktidar partisi lideri Jaroslaw Kaczynski ve Başbakan Mateusz Morawiecki, 1944’te Ulma ailesinin öldürülmüş olduğu Polonya’nın güneydoğusundaki Markowa köyündeki törende yer aldı. Ayine Polonya’nın dört bir yanından binlerce Katolik de katıldı.

Geçtiğimiz yıl Papa Francis, Wiktoria Ulma’nın hamile olduğu çocuk da dahil olmak suretiyle Ulma ailesinin tamamını şehit ilan etmişti. Ulma ailesi, olası bir suç duyurusu sonrası evlerinde sakladıkları sekiz Yahudi ile beraber 24 Mart 1944 tarihinde Alman Nazi birlikleri ve Nazi kontrolündeki mahalli polis tarafından öldürüldü.

44 yaşındaki Jozef Ulma, bir ziraatçi, Katolik aktivist ve aile ve köy yaşamı fotoğrafları çeken amatör bir fotoğrafçıydı. 31 yaşındaki karısı Wiktoria, kızları Stanislawa (7), Barbara (6), Maria (18 ay); ve oğulları Wladyslaw (5), Franciszek (3) ve Antoni (2) ile beraber yaşıyordu.

Polonya Ulusal Anma Enstitüsü (IPN) kayıtlarına nazaran, Ulmalarla beraber 70 yaşındaki Saul Goldman, oğulları Baruch, Mechel, Joachim ve Mojzesz, Golda Grunfeld ve kız kardeşi Lea Didner ve minik kızı Reszla da öldürüldü.

Katolik Kilisesi, Wiktoria’nın doğmamış çocuğunu aziz ve şehit ilan etme mevzusunda bir ikilemle karşı karşıya kalmıştı; şu sebeple azizlik için bir gereklilik olan vaftiz töreni hemen hemen doğmadığından yapılmamıştı.

Vatikan’ın Azizlerle ilgilenen dairesi 5 Eylül’de, çocuğun aslına bakarsak cinayetlerin dehşeti esnasında doğduğunu ve şehit annesinin “kanıyla vaftiz edildiğini” belirten bir izahat yayınladı.

Öte taraftan “fetüsün aziz kılınması” teriminin kürtaj karşıtları tarafından bir tabanca haline getirilebilme endişesi ile Vatikan’ın, annenin idam edilmiş olduğu anda “doğduğunu” belirtmeyi lüzumlu görmüş olduğu düşünülüyor.

İsrail merkezli Yad Vashem Enstitüsü de, Holokost esnasında Yahudileri kurtarmaya çalışırken hayatlarını feda eden Ulma ailesini 1995 senesinde Milletler İçindeki Adil Kişiler olarak tanımıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası