Varşova nerede, Nasıl Gidilir? Varşova Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi…

Varşova nerede, Nasıl Gidilir? Varşova Gezilecek Yerler Nedir? Yapılacaklar Sıralaması… – Gezi Haberleri

Varşova nerede, Nasıl Gidilir? Varşova Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Nüfusu itibari ile de 550 bin şahıs yaşamaktadır. Varşova devletimizde 1991 yılından beridir İstanbul ile kardeş olan bir şehirdir. Avrupa Birliği kıtasında yer edinen Varşova sessiz ve sakin bir şehirdir. Bu bölgede tarihte birçok ayaklanma da yaşanmıştır. Bilhassa en büyük ayaklanma ise tarihe de geçmiş olan Varşova Ayaklanması’dır. Varşova ikinci dünya savaşından sonrasında büyük tahribata uğramış ve kent tekrardan dizayn edilmiştir.

Varşova Nerede?

Varşova Polonya’nın başkentidir. Coğrafi konumu olarak Orta Avrupa’da yer edinen bir başkenttir.

Nasıl Gidilir?

Varşova Avrupa Birliği şehirlerinden bir tanesidir. Bulunmuş olduğu ülke de Polonya olduğundan dolayı Türk vatandaşları bu ülkeye gitmek için ize prosedürüne tabidir. Varşova’ya gitmek için ilk olarak vize prosedürlerinden geçmelisiniz. Vize olarak da Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Varşova için schengen vizesi aldıktan sonrasında direkt İstanbul’dan hem aktarmalı hem de aktarmasız bir halde geçiş sağlayabilirsiniz. Varşova Avrupa Birliği’nin en gelişmiş şehirlerinden bir tanesi olup bu şehre vize aldıktan sonrasında kara yolu ile de gene geçiş sağlamanız mümkündür.

Varşova Gezilecek Yerler Nedir? Yapılacaklar Sıralaması

1) Old Town

Türkçe’ye tam olarak eski kent olarak çevrilmektedir. Old Town en fazlaca ziyaret edilen bölgelerden bir tanesidir. Varşova’nın hem kültürel hem de zamanı mirasını yansıtan bir yerdir. Varşova’yı yakından tanımak için ilk olarak bu yere gitmenizi öneriyoruz. Tam olarak Old Town Vistül nehri kıyısında yer almıştır. Birbirinden güzel mimari yapılarının bulunmuş olduğu bu yer ikinci dünya cenginde naziler tarafınca ağır tahribata uğratılmış bir yerdi. Sonrasında da bir kısmı restore edildi. 1983 senesinde bu bölge UNESCO tarafınca Dünya mirasları listesine eklenmiştir.

2) Praga

Varşova’da yer edinen bir yerdir. Varşova’nın en güzel heykel yapılarından bir tanesi olarak bilinir. İkinci dünya cenginde zarar görmeyen ender yerlerdendir. Praga bölgesi Varşova’nın en otantik yerlerindendir. Varşova’nın kültürel zenginliğini yansıtan bir yer olan Praga değişik kültürleri de bir arada tutmaktadır. Bölgeyi ziyaret edince birbirinden güzel ve süslenmiş olan duvarları da görmüş olacaksınız. Bu bölgede grafitti sanatçılarının eserleri yer almıştır. Bu bölgede yoğun oranda kafe ve barları da görmeniz mümkündür.

3) Varşova Gettosu

Bu getto 1940 senesinde inşa edilmiştir. Naziler şehri ele geçirdikten sonrasında tam olarak Yahudileri hapsetmek amacı ile bu şehirde bir getto inşa etmeye karar vermişlerdir. 3.4 kilometrelik bir alana getto inşa ederek Yahudileri bu bölgede tutmuşlardı. Yakalanan Yahudiler de gene bu toplama kamplarına gönderiliyordu. Getto Ayaklanmasından sonrasında da burası yok edilmiştir. Günümüzde burası bir anıt olarak ziyaret edilmektedir. Bu gettonun kalıntılarını da günümüzde gözlemek gene mümkündür.

4) Kraliyet Şatosu

Varşova’da yer edinen 13. yüzyıldan kalma olan bir yapıdır. Kraliyet kalesi olarak da adlandırılan Kraliyet şatosu “Great Tower” olarak adlandırılmaktadır. 16. ve 17. yüzyılda kalede meydana getirilen bir genişleme sonucunda bu bölge inşa edilmiştir. 1940 senesinde Almanlar tarafınca Naziler ile beraber bu şato bombalanmıştır. Bundan dolayı da büyük bir kısmı yıkılmıştır. 1970 yıllarına gelinince 10 yıl süresince devam eden bir inşaat söz mevzusu olacaktır. Günümüzde halen daha bu şatonun onarımları yer yer devam etmektedir. Kraliyet şatosu Varşova’nın simgesel yerlerinden bir tanesidir.

5) Wilanow Sarayı

Wilanow Sarayı Varşova’nın zamanı saraylarından bir tanesidir. Kent merkezine tam olarak 10 kilometre uzaklıkta yer almıştır. Avrupa’nın en ziyaret edilen saraylarından olan Wilanow sarayı Varşova için olmazsa olmaz bir yerdir. Ziyaret edilmeyi hak eden yerlerden olan Wilanow Sarayına ulaşım son derecede kolaydır. 20 dakikalık bir otomobil mesafesi ile beraber bu saraya kent merkezinden ulaşabilirsiniz. Hem hususi vasıta hem de toplu taşıma ile beraber buraya ulaşım mümkün hale gelmektedir. Bu saray Türk zamanı açısından da önemlidir. 2. Viyana kuşatmasından sonrasında Osmanlı ordusuna atfedilerek yapılmıştır.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası