Van Gogh’un müzeden çalınan tablosu 3,5 yıl sonra bulundu

Sanat dünyasının Indiana Jones’u’ olarak malum Hollandalı sanat dedektifi Arthur Brand, ressam Van Gogh’un üç buçuk yıl ilkin müzeden çalınan tablosunu buldu

Hollandalı ressam Van Gogh’un üç buçuk yıl ilkin koronavirüs salgını esnasında bir müzeden çalınan tablosu bulundu.

REKLAM

Sanat dedektifi Arthur Brand, “Tablonun çalınan Van Gogh bulunduğunu teyit etmek hayatımın en güzel anlarından biriydi” dedi

Hollanda polisinin sanat suçları biriminden Richard Bronswijk, “Arthur Brand, Hollanda polisi ile ortaklaşa iş içinde bu problemi çözdü. Tablo, kesinlikle gerçek, buna asla kuşku yok” diye konuştu.

Dedektif Brand, 1884 tarihindeki “Nuenen’deki Papaz Evi Bahçesi” adlı yitik tabloyu Amsterdam’da bir evde teslim aldı.

Üç ila altı milyon Euro değerinde olduğu tahmin edilen tablo, 30 Mart 2020’de Singer Laren Müzesi’nden çalınmıştı.

Hollanda polisinin soygundan kısa bir süre sonra yayınladığı videoda, gece yarısı Amsterdam civarlarındaki müzenin cam kapısını kıran bir hırsızın kolunun altına gizlediği tabloyu alıp kaçtığı görülüyor.

‘Sanat dünyasının Indiana Jones’u’

‘Sanat dünyasının Indiana Jones’u’ olarak adlandırılan Brand, “Hitler’in Atları”nın bronz heykelleri, bir Picasso tablosu ve Oscar Wilde’a ilişik bir yüzük de dahil olmak suretiyle çalınan sanat eserlerini geri almasıyla adını duyurdu.

Van Gogh tablosunun nerede olduğu iki hafta öncesine kadar bilinmiyordu. Sadece bir şahıs dedektifi arayarak tabloyu geri vermek istediğini söylemiş oldu.

Brand, kimliği açıklanmayan bir insanın tabloyu mavi IKEA çantası içinde, yastık kılıfı içinde kendisine teslim ettiğini kaydetti.

Dedektif yayınladığı bir videoda “tabloyu oturma odasında açtığını ve bulgu karşısında şaşkına döndüğünü” gösteriyor.

Hırsız 8 yıl hapis cezası aldı

Polis, Nisan 2021’de Hollanda medyası tarafınca Nils M. olarak tanımlanan bir kişiyi hırsızlık suçundan tutukladı. Nils M. daha sonra sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Nils M. ek olarak bir başka soygunda Frans Hals’ın “İki gülen çocuk” adlı eserini çalmaktan da suçlu bulundu.

REKLAM

Brand, hırsızlıktan birkaç ay sonra, kabahat dünyasındaki bir kaynaktan Van Gogh tablosunu Nils M’den kimin satın aldığını öğrendiğini söyledi.

Sanat dedektifi, insanın şu anda kokain ithalat ve ihracatını içeren ayrı bir dava sebebiyle hapishanede bulunduğunu söylemiş oldu. Hollanda medyası bu kişinin 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Peter Roy K. bulunduğunu ve tabloyu güvence göstererek cezasında indirim yapılmasını istediğini duyurdu. Peter Roy K.’nın kimliğini doğrulayan Brand, “ceza indirimi için antak kalma yapılmayacağını” kaydetti.

Van Gogh tablosu, onu Singer Karen Müzesine ödünç vermiş olan Groningen Müzesi müdürüne iade edildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası