Uludağ Nerede, Nasıl Gidilir? Uludağ Gezilecek Yerler Nelerdir, Ne Yapılır?

Uludağ Nerede, Nasıl Gidilir? Uludağ Gezilecek Yerler Nedir, Ne Yapılır? – Gezi Haberleri

Uludağ Nerede, Nasıl Gidilir? Uludağ Gezilecek Yerler Nelerdir, Ne Yapılır?

Uludağ Nerede?

Uludağ, Bursa’nın en mühim kış turizmi merkezlerinden bir tanesidir. Kış sezonunun başlaması ile beraber Uludağ’da da dinlence planları yapılmaya başlanıyor. Sürem içinde Uludağ’daki oteller ve tesisler de doluluk oranına ulaşıyor. Görkemli bir manzaraya haiz olan Uludağ’da her yıl oldukca sayıda yerli ve yabancı gezgin dinlence yapıyor. Marmara Bölgesi’nde yer edinen Uludağ bununla birlikte Bursa’nı da ilçesi konumundadır. Bilhassa kış aylarında dinlence için Uludağ oldukca fazla tercih edilir.

Uludağ Nasıl Gidilir?

Bursa’nın kış turizmi ile öne çıkan mekanlarından birisi olan Uludağ’a ulaşım oldukça kolaydır. Uludağ, Bursa kent merkezine ortalama 40 kilometre uzaklıkta yer ediniyor. Uludağ bölgesine hem İstanbul’dan hem de Yalova’dan ulaşım oldukça kolaydır. Türkiye genelinden Karadeniz, Ege, İç Anadolu ve öteki bölgelerden Uludağ’a deniz yolu, hava yolu ve ya kara yolu ile ulaşım sağlanabiliyor.

Uludağ’a gitmek için ilk olarak Bursa’ya ulaşmak gerekiyor. Kendi aracı ile Uludağ’a gitmek isteyen kişiler hususi araçları ile Bursa yolu tarafına doğru ilerleyebilirler. Şehirlerarası otobüs ile seyahat yapılacak ise ilk olarak Bursa’ya varılması gerekir. Bursa’dan minibüsler ile Uludağ2a rahat bir halde varılır. Balıkesir- Uludağ arası mesafe 187 kilometre olarak biliniyor.

Uludağ Gezilecek Yerler Nedir?

Her yıl oldukca sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Uludağ mühim bir gezim merkezi olarak ön plana çıkmaktadır. Uludağ’da dinlence yapılırken sabahın erken saatlerinde kalkılır. Soğuk ortamı ile malum Uludağ’da soğuktan korunmak için sıkı bir halde giyinilir. Sabah kahvaltılarında Bursa’nın bölgesel lezzetleri tüketilebilir.

Marmara Bölgesi’nin yegane kış tatili yörelerinden birisi olan Uludağ’a gidildiğinde Uludağ Ulusal Parkı ne olursa olsun görülmelidir. Fazlaca dik yamaçlarda olan Uludağ içinde Çobankaya Yaylası da görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde yer ediniyor. Uludağ’da bulunan Softaboğan, Aras ve buzul gölleri de ne olursa olsun görülüp ziyaret edilmesi ihtiyaç duyulan yerlerin başlangıcında geliyor. Uludağ’daki Buzlu ve Aynalı Göller de görülmesi ihtiyaç duyulan mühim noktalar içinde yer almıştır.

Uludağ’da Ne Yapılır?

Kış sezonunda dinlence yapmak isteyen turistler Uludağ’a gittiklerinde birbirinden değişik aktiviteler yapabilirler. Uludağ tatilinde ne olursa olsun Uludağ Ulusal Parkı görülmelidir. 1961 senesinde koruma altına alınan ulusal parkta patika yollar, vadiler ve tepeler yer ediniyor. Hem teleferik ile hem de kara yolu ile ulusal parka kolay bir halde ulaşılabiliyor. Ulusal park içinde birbirinden değişik endemik bitkiler de yer ediniyor. Uludağ Ulusal Parkı hem nebat çeşitleri hem de jeolojik yapısı ile ekoturizme büyük bir katkı sağlıyor. Uludağ’a gidildiğinde ne olursa olsun Uludağ Kayak Merkezi’ne gidilmesi gerekir. Bursa’nın da güneybatısında yer edinen Fatintepe ve Kuşaklıkaya adlarındaki iki tepenin üstüne kurulmuştur. Uludağ Kayak Merkezi ortalama 11 bin 338 hektarlık alanı içermektedir.

Uludağ İle İlgili Merak Edilenler

Bursa’nın en mühim gezim merkezlerinden bir tanesi de Uludağ olarak bilinmektedir. Çağdaş mimarisi ile malum Uludağ’da kaliteli bir gezim imkanı da bulunuyor. Uludağ’da otellerin bulunmuş olduğu alanda 1800 metrelik bir yükselti bulunmaktadır. Kayak tesisleri ise 2200 metre rakıma kadar çıkabilir. Uludağ 2543 metreye kadar çıkan zirvesi ile Türkiye genelinden pek oldukca ziyaretçi çekmektedir. Kayak icra eden yerli ve yabancı turistler bölgesel lezzetleri de deneyebiliyorlar. Ek olarak bölgede sabah kahvaltıları da oldukça leziz ürünlerden oluşmaktadır. Ek olarak kamp yapmak isteyen kişiler için Çobankaya Yaylası’na da gidilebilir. Çobankaya Yaylası’nda kamp tutkunları tarafınca kamp yapılabilir. Çobankaya’da 150 çadırdan oluşan alan 1000 kişilik bir kapasiteye de haiz olması ile bilinir.

Uludağ’da benzeri olmayan bir dinlence yapmak isteyen turistler çoğu zaman Uludağ kayak manzarasını görmek isteyebilirler. Uludağ manzarasını seyretmek için teleferik ile ulaşım sağlanır. Kayak severler Uludağ kayak pistinde snowboard sporunun da tadını doyasıya çıkarabilirler. İsteyenler Uludağ’da kayak eğitimi de alabilirler. Uludağ’da gidildiğinde yörenin meşhur İskender Kebabı da yenilmeden dönülmemelidir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası