Uluabat Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Uluabat Gölü'nün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Uluabat Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Uluabat Gölü’nün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri – Gezi Haberleri

Uluabat Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Uluabat Gölü'nün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Ulubat Gölü Nerededir?

Ulubat Gölü Türkiye’de bir göldür. Bu gölün eski adı Apolyont Gölü olarak bilinmektedir. Göl büyük bir tatlı su gölü olma özelliğine haizdir.

Türkiye’nin en varlıklı gölleri içinde geçen Ulubat Gölü coğrafi konumu gereği Marmara Bölgesinde yer edinen ilimiz Bursa ilinde yer verilmiştir.

Bu göl dip canlılar, sucul bitkiler, balık ve kuş çeşitleri bakımından da varlıklı içeriklidir.

Hatta bu yüzden Ulubat Gölü Nisan ayının 1998 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Çevre Bakanlığı tarafınca Ramsar alanı olarak duyuru edilmiştir.

Ramsar alanı demek Ramsar sözleşmesiyle koruma altına alınmış bölgeleri bildirmektedir. Burada bahsedilen sözleşme Ramsar’da imzalanmaktadır. Bu nedenden dolayı adını buradan almaktadır. Ramsar ise İran ülkesinde yer edinen bir şehirdir.

Marmara Bölgesine ilişkin olan bu göl ülkenin batı kesiminde yer verilmiştir. Ulubat Gölü’nün efsanesi, özellikleri, oluşumu ve bir zamanı bulunmaktadır.

Ulubat Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Ulubat Gölü’ne gidebilmek için ilk olarak bulunulan yerden Bursa iline varmak gerekmektedir. Bu yola da Gebze, Orhan Gazi, İzmir oto yolu üstünden kolaylıkla Ulubat Gölü’ne gidilebilmektedir. Kara yolunu kullanarak bulunduğunuz yerden Ulubat Gölü’ne gidebilirsiniz.

Ulubat Gölü Hangi Şehirdedir?

Ulubat Gölü Türkiye ülkesinde yer edinen Marmara bölgesi sınırları içinde bulunan Bursa şehrinde yer verilmiştir.

Ulubat Gölü’nün Büyüklüğü Nedir?

Ulubat Gölü’nün en derin noktası eksi 10 metre civarındadır. Bekleyen kaynak olarak Mustafa Kemal Paşa çayı yer verilmiştir. 12 Haziran 1998 senesinde dünya mirası açısından sit alanı olarak kabul görmüştür. Turna, Doğu Avrupa kereviti, Kızıl Kanat, Yılan Balığı, Çakıl Balığı gölün içinde yer edinen başlıca balık çeşitlerinin isimleridir. Gölün türü tektonik ve tatlı su olarak geçmektedir. Yüzey rakımı 8 metre ve alan büyüklüğü de 136 kilometre karedir.

Ulubat Gölü Nasıl Oluşmuştur?

Ulubat Gölü tektonik kökenli olarak oluşmuş bir göldür. Bu gölün çevresinde Yenişehir, Bursa ve Gönen isminde yerleşim bölgeleri bulunmaktadır. Bu yerleşim yerlerindeki çöküntüler sonucunda ortaya Ulubat Gölü çıkmıştır. Şu demek oluyor ki bu verdiğimiz yerleşim bölgeleri Ulubat Gölü’nün oluşumunda etkili olmuştur.

Gölün oluşmasında geçen tektonik kelimesi ise yer kabuğunun yapısını, özelliklerini ve süre içinde evrimini denetim eden bir süreci kapsamaktadır.

Yer yapısının içinde gerçekleşen ve bildirdiğimiz bu tektonik vakalar da Ulubat Gölü şeklinde pek oldukca ova, dağ ve yanar dağ oluşumlarına niçin olmaktadır.

Ulubat Gölü’nün Özellikleri Nedir?

Ulubat Gölü’nün fizyolojik özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

Derinlik özelliği içinde gölün averaj derinliği 2,5 metre olarak bilinmektedir. Gölün büyük bir kısmı sığ özelliktedir. Bu sığ alanlarda ise derinlik miktarı 1 ve 2 metre içinde değişmektedir.

Uzunluk ve genişlik özellikleri içinde yer edinen data ise şöyledir; Doğu Batı yönündeki uzunluğu 23 ve 24 km civarındadır. Genişlik bilgisi ise 12 km civarındadır.

Yüz ölçümü bilgisinde 136 kilometre kare yer verilmiştir.

Ulubat Gölü Efsanesi Nedir?

Ulubat Gölü’nün tarihte güzel bir efsanesi bulunmaktadır. Bu efsaneleşmiş Ulubat Gölü’ne gelenler tarafınca merak mevzusu olarak ilgi görmektedir.

Günümüzdeki Ulubat Gölü’ne eski zamanlarda Odryses çayı dökülmektedir. Bu zamanda Ulubat Gölü’nün çevresinde ise Melde Krallığı yer verilmiştir. Günün birinde Melde Krallığı, Apollino krallığından kızlarını oğullarına istemiştir. Apollino krallığının kızı ise Melde Krallığındaki oğlanda gönlü olmadığı için evlenmeyi kabul etmemiştir.

Bu olayın sonucunda Apollino Kralı kızını Melde Krallığından koruma ihtiyacı duymuştur. Bu amaçla Ulubat Gölü’nün çevresine saray yaptırmıştır. Bu meydana getirilen saray da günümüze kadar gelmiş olarak Ulubat Gölü’nün öyküsünü oluşturmuştur.

Ulubat Gölü Kullanım Amacı Nedir?

Bilinmiş olduğu şeklinde Ulubat Gölü sit alanı duyuru edilerek Türkiye Cumhuriyeti Çevre Bakanlığı tarafınca koruma altına alınmıştır.

Bu nedenden dolayı Ulubat Gölü alanında yalnız balıkçılık, ziraat ve hayvancılık yapılabilmektedir. Göl Yazı ve Bursa ili halkı tarafınca da bilhassa hafta sonlarında günü birlik gezim amaçlı olarak kullanılabilmekte ve insanların dinlenme tesisini oluşturmaktadır.

Ulubat Gölünde oldukca çeşitli ve bolca oranda balık türü yaşamış olduğu amacıyla balıkçılık için en uygun göllerden biridir. Alan tanımı, balık türleri, koruma emek harcamaları ve tehditler Türkiye Cumhuriyeti Çevre Bakanlığı tarafınca açıklanmış bilgilerdir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası