Türkiye’de Lavanta Tarlası Nerede Var? Lavanta Bahçeleri Nerede?


Türkiye’de Lavanta Tarlası Nerede Var?

Türkiye sınırları içinde ekonomik anlamda yalnızca Isparta Keçiborlu yöresinde Kuyucak başta olmak suretiyle Kuşcular ve Çukurören köylerinde lavanta tarlaları bulunmaktadır. Lavanta bitkisi, bu yörelerin bilhassa sulanmayan, eğimli yapıdaki ve kıraç arazilerine fazlaca iyi uyum sağlamaktadır.

Lavanta bölgede bilhassa de haziran ayı içinde çiçeklenmeye başlamış olan bir nebat olarak dikkat çekmektedir. Lavanta bitkilerinde çiçeklenme kademeli olarak ortalama 45-50 günlük bir süreci kapsamaktadır.

Lavantaların çiçek açma döneminde tarlalar adeta mora boyanmış özellikte fazlaca etkisinde bırakan bir görünüme bürünmektedir. Lavanta bitkilerinin çiçek açma döneminde ortaya çıkan bu görsel şölen bilhassa de ustalaşmış anlamda fotoğrafçılık icra eden ziyaretçilerin fazlaca fazla dikkatini çekmektedir. Ağustos ayının hakim olduğu süreç içinde ise artık lavanta hasadına başlanır. Öteki taraftan lavantalar hasat edilmekte olup bir taraftan ya hasat edilen lavantaların yağı çıkarılmaktadır. Bunun yanında bir kısım lavanta da tohumu için kurumaya bırakılmaktadır.

Lavanta Bahçeleri Nerede?

Lavanta bahçeleri bilhassa de fotoğraf çekmek için muhteşem manzaralar oluşturmaktadır. Bu sebeple lavantaları hasattan ilkin en mor görünüme haiz olan masalsı haliyle görmek için en uygun süre temmuz ayı sonu olmaktadır. Ağustos başından itibaren ise lavanta hasadı hasat başlamaktadır.

Bu masalsı görünüm sergileyen lavanta tarlaları en fazlaca ustalaşmış fotoğrafçıların ilgisini çekmektedir. Sadece çiçek ve tabiat tutkunlarının da görmeyi en fazlaca tercih etmiş olduğu ortamları oluşturmaktadır. Bu sebeple pek fazlaca şahıs lavanta bahçeleri nerede sorusunun yanıtını web üstünden tarayıcılar vasıtasıyla aratmakta ve cevap bulmaya iş koşturmacasındadır.

Çok önemli manzaralar oluşturan lavanta bahçeleri Isparta ilinin sınırları içinde bulunan bazı köylerde oluşturulmaktadır. Bu köyler içinde ilk sıralarda bulunanlardan bazıları ise şunlar olmaktadır:

– Kuyucak Köyü
– Çukurören köyü
– Kuşçular köyü

Lavanta Kokulu Bahçelerde Neler Yapılır?

Lavanta kokusunun buram buram her yanı sardığı bahçelerde yapılabilecek pek fazlaca birbirinden güzel aktivite bulunuyor. Bunlar içinde:

– Geleneksel kıl çadırda, otantik bir atmosferde köy kahvaltısı (Lavanta çayı, lavanta balı, köy peyniri, zeytin, sebze vb.) ve yöreye özgü lezzetlerden oluşan bir öğle yemeği yenilebilir.
– Ziyaretçi gruplara lavantanın yararlarının ve tarihçesinin anlatıldığı minik bir rehberlik hizmeti sağlanmaktadır.
– Mis kokulu lavanta bahçelerinde alan tanıtımı eğitimi almış kişiler eşliğinde seyahat yapılabilir.
– Lavanta yağı çıkarılması işlemlerine dahil olunabilir.
– Masalsı manzaraların adeta ölümsüzleştirilebileceği, ufuk çizgisi gözetilerek belirlenmiş olan noktalarda fotoğraf çekimi yapılabilir.
– Sabah erken saatlerde görkemli gün doğumu, akşam ise masalsı gün batımı fotoğrafları çekme olanağı elde edilebilir.
– Lavanta kokulu bahçelerde foto safarinin arkasından oluşturulacak lavanta fotoğraf sergisinin gezilebilir.
– Belirlenmiş durumda olan bisiklet ve yürüyüş noktalarında dileyen misafirlerin bisiklet, dileyen misafirlerin ise yürüyüş yapma olanağı bulunmaktadır.
– dileyen lavanta bahçelerinde fayton turları gerçekleştirebilir.
– Lavanta kokulu bahçe manzarasını olağanüstü güzellikteki tabiat ile birleştirerek fotoğraf çekim noktalarına yürüyüş yapılabilir.
– Lavanta bahçelerinin olduğu köye özgü lavanta konseptli hediyelik eşyalar satın alınabilir.
– Arzu eden konuklar lavanta tarlalarının yapıldığı köydeki ev pansiyonlarında konaklayabilir.

Lavanta Bahçelerine Gitmek İçin En Uygun Vakit Ne Zamandır?

Her bitkinin olduğu benzer biçimde lavantanın da belirli bir hasat zamanı bulunmaktadır. Bu sebeple lavantaların en güzel hale büründüğü ve mis kokusunun her yanı kuşattığı en uygun zamanı bilmek bu bakımdan önemlidir. Bu sayede lavanta bahçelerinin masalsı bir atmosfere büründüğü görkemli manzaralara tanık olunabilir.

Bu manzaralara tanık olmak için en uygun süre ise Temmuz ayının sonu olmaktadır. Görkemli fotoğraf çekmek ve görkemli bir görünüm sergiler duruma gelmiş olan lavantaları hasat edilmeden ilkin en mor haliyle görmek Temmuz ayı sonuna doğru mümkün olmaktadır. Şu sebeple Temmuz ayı bitip de Ağustos ayına girildiği ilk haftadan itibaren lavanta hasadı başlamaktadır. Bu yüzden Temmuz ayı sonuna doğru mümkün olan en kısa süre içinde lavanta bahçelerini ziyaret etmek yararlı olacaktır.

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası