Türkiye Demiryolları Haritası: Tükiye’de Demiryolu Olan Şehirler…

Türkiye demiryolları haritası: Türkiye’de demiryolları olan şehirler

Türkiye’de bir tek kara yolu ile yurdun her yerine gezi etmek mümkündür. Öteki ulaşım türlerinden kabul edilen demiryolları, engebeli arazi yapısı ve yol yapım maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle Türkiye’nin tüm bölgelerinde ulaşım sağlamamaktadır. Sadece unutulmamalıdır ki demiryolu taşımacılığı güvenilir ve ucuzdur.

Türkiye’de demiryolu ulaşımının kullanım amaçları içinde şehirler arası bağlantı sağlamak, limanlara ulaşmak, komşu ülkelerle bağlantı oluşturmak benzer biçimde amaçlar sayılabilir. Türkiye’de demiryolu taşımacılığının geçmişine bakmış olduğunuzda oldukça eskilere dayanması şaşırtıcıdır. İlk demiryolları 1856 senesinde İzmir-Aydın bölgesinde kurulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonrasında ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafınca kurulan bu demiryolu hattı 1935 senesinde satın alınmış, arkasından Türkiye Cumhuriyeti ilk demiryollarına haiz olmuştur. Türkiye’deki eski demiryollarının birçoğu Osmanlı döneminde inşa edilmiştir ve günümüzde halen kullanımda olan demiryolu hatları bulunmaktadır.

Türkiye tarihinde bilhassa 1950’li yıllara kadar demiryolu taşımacılığına ehemmiyet verilmiştir. Bu yıllara kadar hem yük hem de yolcu taşımacılığında demiryolunun tercih edilmiş olduğu kaydedilmiştir. Türkiye’de demiryolları ile ulaşılabilen bölgelere baktığımızda İzmir, Afyon, İstanbul, Adana, Ankara, Sivas, Malatya illerinde toplam 7 demiryolu hattı bulunmaktadır.

Ek olarak Türkiye’deki süratli tren hatları da son yıllarda mühim gelişme göstermiştir. 2009 senesinde Ankara-Eskişehir içinde yüksek süratli demiryolu hattı kurulmuş, bu hat zaman içinde Konya ve İstanbul’a genişletilmiştir.

Türkiye demiryolları haritası: Türkiye'de demiryolları olan şehirler...

Ankara-Polatlı’dan süregelen süratli tren hattı Eskişehir, Bilecik-Bozöyük, Sakarya-Sapanca ve Pamukova, İzmit, Gebze ve İstanbul-Pendik’e ulaşıyor. Ve bugün bu yüksek süratli demiryolu yavaş yavaş gelişmeye devam ediyor.

Türkiye’de hangi şehirlerin tren bağlantısı yok?

Türkiye’de tüm şehirlere demiryolu ulaşımı sağlamak mümkün değil. Ek olarak Türkiye’nin her bölgesine trenle ulaşılabilir sadece Türkiye’nin her yerine trenle ulaşılamaz.

Türkiye’de trenle ulaşılamayan şehirler Antalya, Artvin, Ağrı, Bolu, Giresun, Çorum, Çanakkale, Muğla, Hakkari, Kastamonu, Ordu, Aksaray, Trabzon, Rize, Sinop, Bayburt, Bartın, Şırnak, Yalova, Düzce, Iğdır , Nevşehir , Bursa, Ardahan ve Muğla.

Türkiye’nin komşu ülkelerle demiryolu bağlantıları

Türkiye’nin komşu ülkelerle olan demiryolu bağlantıları 7 sınır kapısından yapılmaktadır. Bunlar Edirne’de Uzunköprü ve Kapıkule, Van’da Kapıköy, Gaziantep’te İslahiye, Mardin’de Nusaybin, Kars’ta Akyaka ve Kilis’te Çobanbey sınır kapılarında bulunuyor.TCDD demir yolu demirlerini çalan 5 kişi tutuklandı

TCDD demir yolu demirlerini çalan 5 şahıs tutuklandıYoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası