Tuna Nehri Nerede, Nasıl Gidilir? Tuna Nehri Nereden Başlar, Nereye Dökülür? Tuna Nehri Nerede, Nasıl Gidilir? Tuna Nehri Nereden Başlar, Nereye Dökülür?

Tuna Nehri Nerede, Nasıl Gidilir? Tuna Nehri Nereden Adım atar, Nereye Dökülür? Tuna Nehri Nerede, Nasıl Gidilir? Tuna Nehri Nereden Adım atar, Nereye Dökülür? – Gezi Haberleri

Tuna Nehri Nerede, Nasıl Gidilir? Tuna Nehri Nereden Başlar, Nereye Dökülür? Tuna Nehri Nerede, Nasıl Gidilir? Tuna Nehri Nereden Başlar, Nereye Dökülür?

Tuna Nehri Nerededir?  

Tuna nehrine dair yanıtı en fazla dört gözle beklenen soruların başlangıcında meşhur nehrin nerede olduğu hususu gelmektedir. Tuna nehri, Almanya’dan doğar. Almanya’nın cenup kesiminde bulunan Donaueschingen nahiyesinden geçen iki nehrin birleşimi sonucunda oluşan bir nehirdir. Tuna nehri isminin doğduğu yerden almıştır. Bu sebeple nehrin öteki adı Donau’dur. Tuna nehri; Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Moldova olmak suretiyle tam olarak on ülkeden geçmektedir.   

Tuna Nehri’ne Nasıl Gidilir?  

Tuna nehri, on ülkeden geçen bir dere olup çeşitli deniz ulaşım araçları ile Tuna nehrinin geçmiş olduğu ülkelerden dereye ulaşım sağlamak mümkün olmaktadır. Tuna deltasından nehrin yukarısına doğru 2.411 kilometre süresince gemilerle meşhur nehirde seyahat yapılabilmektedir. Bu uzunluk, toplam dere uzunluğu ile kıyaslandığı süre nehrin uzunluğunun ortalama olarak %87’sine denk gelmektedir. Tuna nehri üstünde Kelheim ve Karadeniz içinde gemiler için 78 tane liman mevcuttur.   

Tuna Nehri Nereden Adım atar ve Nereye Dökülür?  

Almanya’nın Donaueschingen nahiyesindeki iki nehrin birleşmesi ile oluşan Avrupa’nın en kıymetli nehirlerinden Tuna nehri, belirtildiği suretiyle on ülkeden geçtikten sonrasında Karadeniz’e dökülmektedir. Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Moldova ülkelerinden geçen Tuna nehrinin en büyük kısmı Romanya sınırları içinde yer verilmiştir. Tuna nehri havzası, 80 milyondan fazla insan tarafınca paylaşılmaktadır. Bu özelliği ile dere, dünyadaki en mühim internasyonal dere havzalarından birisi olarak gösterilmektedir.   

Tuna Nehri’nin Özellikleri  

Tuna nehrinin en büyük özelliği uzunluğu ile yataklarından dolayı nehrin geçmiş olduğu yerlerde adaların oluşumudur. Csepel Adası, bu adalar içinde en büyük olan adadır. Csepel Adasının uzunluğu 48 kilometre olup genişliği ise 6 kilometredir. Dere üstünde oldukça sayıda kanal vardır. Bu kanallar ticari amaçlarla kullanılmaktadır. Tuna nehri üstünde bulunan bu kanalların en mühimleri içinde Tuna- Karadeniz Kanalı, Tuna-Tizsa-Tuna kanalı ile Ren-Main-Tuna kanalı bulunmaktadır.  

Viyana kentinden süregelen ve Sırbistan’a kadar uzanan bir kıyıya haizdir. Yürüyüş parkuru olarak da malum bu parkur için Sultanlar Yolu tabiri de kullanılmaktadır. Avrupa’nın bu görkemli nehrinin toplam 23 tane kolu bulunmaktadır. Nehrin en büyük kolu Tısa koludur. Bu kolun uzunluğu ise 960 kilometre olarak ölçülmüştür.  Tuna nehrinin öteki malum kolları ise Prut ve Drava kollarıdır. Bunlardan Prut kolunun uzunluğu 915 kilometre iken Drava kolu, 893 kilometre uzunluğundadır. Tuna nehri üstündeki 78 tane limanda gemiler için hususi olarak hizmete açılmıştır. Tuna nehrinin 500 kilometreden uzun olan öteki kolları ise Sava, Olt, Siren ve Inn’dir. Sava 861 kilometre, Olt 615 km, Siret 559 kilometre ve Inn kolu ise 515 kilometredir.   

Tuna nehrine dair en fazla dört gözle beklenen hususlardan birisi nehrin uzunluğudur. Tuna nehrinin uzunluğu 2.850 kilometredir. Tuna nehrinin havzası toplam 801.463 kilometre kare alanı ile Avrupa’nın en büyük ikinci dere havzası olarak bilinmektedir. Havzası ile Avrupa’nın 2. en büyük nehri olma hususi durumunu taşıyan Tuna nehri, havzasının en büyük kısmı olan %30’luk kısmı Romanya ülkesinde yer verilmiştir. Dere havzasının öteki mühim kısmı olan ’lik kısmı ise Almanya, Sırbistan ve Macaristan’da bulunmaktadır.   

Tuna nehri eğim duruma nazaran üst, orta ve aşağı havzalar olmak suretiyle üç alt bölgeye ayrılmaktadır. Nehrin üst havzası, Almanya’daki kaynağından Slovakya’dan Bratislava’ya kadar uzanmaktadır. Nehrin orta havzası üç alt bölgeden en büyüğüdür ve Bratislava’dan başlayarak Sırbistan ile Romanya sınırındaki Demirkapı barajına kadar uzanır. Romanya ile Bulgaristan içinde bulunan platolar, ovalar ve dağlar Tuna nehrinin alt havzasını meydana getirmektedir. Karadeniz’e ulaşmadan ilkin Tuna nehri üç tane kola ayrılır ve 6.750 kilometre karelik Tuna Deltası’nı şekillendirir.      

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası