Trakya’da Gezilecek Yerler Nelerdir? Trakya’nın Tarihi Ve Doğal Güzellikleri…


Trakya Gezilecek Yerler Nedir?

1) Dupnisa Mağarası

Dupnisa mağarası Trakya’da ki en mühim mağaralardan bir tanesidir. Tam olarak zamanı 180 milyon yıl önceye kadar dayanmaktadır. Dupnisa mağarası buraya gelen hem yerli hem de yabancı turistlerin uğramış olduğu yerlerdendir. Dupnisa mağarası tam olarak oluşumu antik çağlara kadar dayanmaktadır. Dupnisa mağarasının tam uzunluğu ise 3000 metreye yakındır.

Oldukça içinde varlıklı damla taşlarının olduğu bu mağara Trakya’da ne olursa olsun gezmeniz ihtiyaç duyulan yerlerdendir. Trakya gezisini gerçekleştirenlerin ilk tercih etmiş olduğu mağaralardan olan Dupnisa mağarası tam olarak denizden yüksekliği de 350 metre olarak bilinmektedir. Dupnisa mağarası içinde damla taş havuzları da yer almıştır. 

2) Enez Kalesi

Trakya’da yer edinen zamanı kalelerden bir tanesidir. Enez kalesi İstanbul’a da oldukça yakındır. Bundan dolayı İstanbul’dan gelen ziyaretçilerin ilk uğramış olduğu yerlerden bir tanesidir. Enez kalesi en meşhur kalelerden bir tanesidir.

Tam olarak inşa tarihinin yapıldığı net olarak bilinmemektedir. Enez kalesinin Cenevizliler zamanında inşa edilmiş olduğu bilinmektedir. Bizans döneminde de bu kale kullanılmıştır. Bizans dönemine ilişkin olan bir ekip eserler de gene bu bölgede yer almıştır. Enez kalesini ziyaret ederek adeta tarihe yakından tanıklık edebilirsiniz.

3) Selimiye Camii

Selimiye Camii Edirne’de yer almıştır. Edirne’de bulunan bu zamanı cami Mimar Sinan tarafınca yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” söylediği bir zamanı cami olan Selimiye Camii UNESCO Dünya mirasları listesine de girmeyi başarmıştır. 2. Selim tarafınca yaptırılan ve mimarı Mimar Sinan olan bu zamanı cami günümüzde Trakya’nın en meşhur camisi konumundadır. Oldukça güzel çini süslemeleri ile beraber inşa edilen Selimiye Camii 1575 senesinde inşası tamamlanmış olan bir camidir.

4) Kıyıköy

Trakya’da yer edinen bir köydür. Kıyıköy oldukça güzel bir kasabaya haiz olan köydür. Balıkçı kasabası olarak malum Kıyıköy içinde balıkçılık faaliyetleri oldukça yaygındır. İçerisinde Aya Nikola Manastırı da yer almıştır. Burada yapılmış olan manastırın zamanı milattan sonrasında 527 yıllara kadar uzanmaktadır. Oldukça eski bir zamanı olduğu malum Kıyıköy içinde birçok ahşap evler de yer almıştır. Bununla birlikte Kıyıköy de bulunan Kastro plajı da en meşhur plajlardan bir tanesidir.

5) Enez

Edirne’nin en güzel ilçelerinden bir tanesidir. İstanbul’a tam olarak 285 kilometre uzaklıkta yer almıştır. Edirne merkeze de 170 kilometre uzaklıkta yer edinen Enez Yunanistan sınırına fazlaca yakın bir yerdedir. Enez içinde plajlar yer almakta olup buradan denize de girilmektedir. Son derecede sakin bir plaj olan Enez içinde bir tane de zamanı kale yer almıştır. Antik kent kalıntılarını içinde barındırmaktadır. 

Trakya’nın Tarihi ve Doğal Güzellikleri

1) Uçmakdere

Trakya’da bulunan bir naturel güzelliktir. Uçmakdere kamp ve yamaç paraşütü yapmak için biçilmiş kaftandır. Uçmakderede kamp yapmak tamamen parasızdır. Bilhassa hafta sonları burada ki kampçıları yoğun bir halde görebilirsiniz. Ganos dağları eteklerinde bulunan Uçmakdere’nin fazlaca güzel bir eşi olmayan manzarası bulunmaktadır. Uçmakdere Şarköy’de yer almıştır. İstanbul’dan bu bölgeye gitmek oldukça kolay olduğundan dolayı İstanbul’dan ziyaretçiler de hafta sonları bayağı fazla gelmektedir. Burada daha ilkin asla deneyimlemediyseniz yamaç paraşütü deneyimi de yaşayabilirsiniz.

2) Ainos Antik Şehir

Trakya’nın gezilebilecek zamanı yerlerinden bir öteki yer de antik kenttir. Antik çağdan gelen bu Ainos antik kenti milattan ilkin 7. yüzyıla kadar dayanan bir zamanı bulunmaktadır. Ainos antik kenti Şimal Ege sahili tarafında yer almıştır. Bu zamanı antik şehir Enez’de kurulmuş olan bir zamanı kenttir. Trakya’da ne olursa olsun gezilmesi ihtiyaç duyulan antik şehir olan Ainos antik kenti üstünde kazı emekleri da yapılmıştır. Meriç nehrine de yakın bir konumda bulunmaktadır. Ainos antik kenti Osmanlı döneminde ve Cenevizliler döneminde de kullanılmıştır.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası