Topkapı Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir? Topkapı Sarayı Tarihi Ve Özellikleri…

Topkapı Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir? Topkapı Sarayı Tarihi Ve Özellikleri… – Gezi Haberleri

Topkapı Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir? Topkapı Sarayı Tarihi Ve Özellikleri...

Topkapı Sarayı Müzesi, Cumhuriyet tarihinin ilk müzesidir ve ortalama olarak 300 bin metrekarelik bir alan kaplamaktadır. Deniz tarafınca Doğu Roma surları, Kara tarafınca ise Fatih’in yaptırdığı Sur-i Sultani ile şehirden ayrılan saray; ortalama 300.000 arşiv belgesi, mimari yapıları, koleksiyonları ile dünyada en büyük saray müzelerinden biridir.

Topkapı Sarayı Müzesi Nerede?

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer edinen Topkapı Sarayı Müzesi; Haliç, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi içinde kalan zamanı İstanbul yarımadasında olan Sarayburnu’nda bulunmaktadır. Topkapı Sarayı Müzesi’ne Bağcılar – Kabataş tramvay hattını kullanarak en süratli şekilde ulaşım sağlanabilir. Tramvay ile Sultanahmet durağında inildikten sonrasında Hürrem Sultan Hamamı ve Aya Sofya Müzesi önünden geçilerek Topkapı Sarayı Müzesi’ne ulaşılır.

Topkapı Sarayı Müzesine Nasıl Gidilir?

Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı istikametinden gelenler Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı – Yenikapı metro hattı ile son duraktan bundan önce olan Aksaray da inip, Yusufpaşa istasyonundan Bağcılar– Kabataş tramvay hattına aktarma yapabilir.

Anadolu yakasından gelenler Üsküdar ya da Kadıköy’den motor ya da vapur ile Kabataş ya da Eminönü’e geçerek, buradan Bağcılar– Kabataş tramvay hattına aktarma yaparak Sultanahmet durağında bulunan Topkapı Sarayı Müzesi’ne ulaşım sağlayabilir.

Anadolu yakasından ya da Yenikapı istikametinden Topkapı Sarayı’na gelmek için öteki bir yol ise Avrupa yakasına Marmaray hattı ile geçip Sirkeci durağında inmektir. Vilayet – Cağaloğlu çıkışı takip edilerek İstanbul Valiliği önüne gelinmeli, buradan sola doğru kıvrılan yol takip edilmeli ve Gülhane Parkı girişinden tabelalar takip edilerek Topkapı Sarayı’na ulaşılabilir. Topkapı Sarayı, Marmaray Çıkışından yürüyüş ile 10 dakikalık mesafededir.

Topkapı Sarayı Tarihi

Osmanlı imparatorluğu döneminde yaptırılmış bir zamanı yapı olan Topkapı Sarayı, 1465 tarihinde yapımına başlanmış ve yapımı 13 yıl sürmüştür. 1478 senesinde ise tam olarak inşası tamamlanmıştır. Topkapı Sarayı, Osmanlı mimarisi tarzında yapılmış ve Osmanlı süreci padişahlarının yaşamış olduğu büyük bir saraydır. Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet tarafınca yaptırılmıştır. Kullanım amacı Osmanlı Devleti’nin yönetim devlet merkezi olarak yaptırılmış bir saraydır. Osmanlı padişahı Abdülmecit tarafınca Topkapı Sarayı, ilk kez müze haline getirilerek kullanılmıştır. Topkapı Sarayı’nın mimarisi Alaüddin ve Davud Ağa’dır.

1924 senesinde ziyaretçilere Topkapı Sarayı’nın bazı bölümleri açılmıştır. Bu bölümler Arz odası, kubbe altı kısmı, Hekimbaşı odası, Mecidiye köşkü, Mustafa Paşa köşkü ve Bağdat Köşkü’dür. O dönemde de bu bölümler onarılmıştır.

Topkapı Sarayı Özellikleri

Topkapı Sarayı,1600 metre yüksekliğe haiz bir saraydır.

Topkapı Sarayı, iki bölümden oluşmaktadır. Enderun ve Birun bölümleri bulmaktadır.

İslam peygamberi Hz. Muhammed’in Topkapı Sarayı’nda birçok miras eseri bulunmaktadır.

İlk yazıya geçirilmiş olan Kur’an-ı Kerim Saray içinde bulunmaktadır.

Saray, 1400 metre uzunluğunda surlar ile çevrilidir ve bu surlarda 23 tane kule bulunmaktadır.

Bab-ı Humayun denilen alan sarayın ana girişinde bulunur.

Topkapı Sarayı’nda kubbe altı bulunmaktadır ve sarayın gözetleme gövdesi kubbe altının arkasında yer almıştır.

Topkapı Sarayı Hakkında Data

Osmanlı Devleti tarafınca geçmişte yaptırılmış olan Topkapı Sarayı, Devlet-i Aliyye’nin ana merkezi konumundadır. Günümüzde ise müze olan Topkapı Sarayı, yabancı ve yerli turistleri kabul etmektedir. İstanbul’da yer edinen Topkapı Sarayı, en eski zamanı yapılardan biridir. Yapımında meşhur mimarlardan Mimar Sinan’da yer almıştır. 600 senelik bir zamanı bulunan Topkapı Sarayı, UNESCO Dünya miraslar listesine girmiştir. Bununla birlikte sarayın içinde birçok köşk bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı Müzesi Giriş Bilet Tutarı

Müze kart geçerli olan Topkapı Sarayı Müzesi giriş bileti tutarı 40 TL‘dir. Haram ve Aya İrini bölümleri için ayrı ücret ödenmesi gerekir; Aya İrini kısmı için 20 TL, Harem kısmı için 25 TL. Ek olarak müze kart bu geçerli bölümlerde değildir. Topkapı Sarayı Müzesi’ne 65 yaş üstü ve 18 yaş altı için giriş parasızdır.

Topkapı Sarayı Müzesi Açılış Kapanış (Ziyaret) Saatleri

Salı günleri haricinde Topkapı Sarayı müzesi her gün açıktır.
30 Ekim -15 Nisan kış sezonunda 09:00 – 16:45 16:00’dır.
15 Nisan – 30 Ekim içinde olan yaz sezonunda 09:00 – 18:45 saatleri içinde ziyarete açıktır. Son giriş saati 18:00’dir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası