Terkos Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Terkos Gölü'nün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Terkos Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Terkos Gölü’nün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri – Gezi Haberleri

Terkos Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Terkos Gölü'nün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Terkos Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Değişik yapısı ve özellikleri ile malum Terkos Gölü dünyadaki milyonlarca sayıda olan göller içinde yer almıştır. Türkiye’nin en gözde şehirlerinden birisi olan İstanbul’da yer edinen Terkos Gölü her yıl fazlaca sayıda şahıs tarafınca ziyaret edilmektedir. Karadeniz tarafında yer edinen Terkos Gölü İstanbul’un kuzeybatısında bulunmaktadır. Değişik ve hususi bir oluşum ile meydana gelen Terkos Gölü tabiat ananın içinde sakin ve rahat bir alan olarak ön plana çıkar.

Hangi Şehirde?

Terkos Gölü, Türkiye’nin büyük şehirlerinden birisi olan İstanbul’da yer almıştır. Halk içinde Durusu olarak da malum Terkos Gölü Avrupa Yakası’ndaki şehrin kuzeybatı yönünde bulunmaktadır. Ek olarak Terkos Gölü lagün kökenli bir oluşum olarak bilinmektedir. Terkos Gölü, İstanbul’un Çatalca ve Arnavutköy ilçesinde yer almıştır.

İstanbul’u gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyen kişiler çoğu zaman hafta sonları Terkos Gölü’ne giderek piknik yaparlar. Naturel güzellikleri ile malum Terkos Gölü senenin neredeyse her günü İstanbul kent merkezinden ve çevre illerden insan akınına uğramaktadır.

Terkos Gölü’nün Büyüklüğü, Oluşumu ve Özellikleri

İstanbul’un en fazlaca ziyaret edilen alanlarından birisi olan Terkos Gölü önceki zamanlarda Karadeniz’de bir koy olarak biliniyordu. Zaman içinde dalgaların birikmesi ile beraber Terkos Gölü’nde sahil oluşmuştur. Oluşan sahil yardımıyla Terkos Gölü denizden ayrılarak göle dönüşmüştür. Terkos Gölü’ndeki bu oluşum yüzyıllar süresince devam etmiştir. Yüzyıllar boyu süregelen bu oluşum neticesinde ayrılan kum tepelerinin genişliği ile beraber Terkos Gölü ve denizin içinde 2 kilometrelik bir alan oluşturuluştur. Bunun yanı sıra Terkos Gölü fazlaca sayıda devlet tarafınca besleniyor.

İstanbul’da yer edinen Terkos Gölü azca tuzlu suyu ile bilinmektedir. Ek olarak bu gölün derinliği de seviyenin 4,5 metre ile 2 metre içinde bulunuyor. Terkos Gölü’nün genişliği 5 kilometre olup uzunluğu ise 13 kilometre olarak bilinmektedir. Terkos Gölü’nün toplam su alanı 39 kilometre karelik bir alandadır.

Terkos Gölü İle İlgili Merak Edilenler Nedir?

Türkiye’nin en malum göllerinden birisi olan Terkos Gölü günümüzden yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Karadeniz’de bir koy olan Terkos Gölü sonrasında sahil ile denizden ayrılarak göl halini almıştır. Terkos Gölü’nü denizden ayıran kum tepelerinin genişliği ortalama 2 kilometre olarak bilinmektedir. Ek olarak bu gölün senelik 162 milyon metreküp su potansiyeli de vardır.

İstanbul’daki Terkos Gölü Belgrad Deresi, Fındık Dere, Kanlı Dere, Deli Yunus Deresi, Başköy Deresi ve Çiftlikköy Deresi tarafınca beslenmektedir. Durusu Gölü olarak da malum Terkos Gölü İstanbul kent merkezine ortalama 50 kilometre uzaklıkta yer almıştır.

Terkos Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Oluşumu ile dikkat çeken Terkos Gölü’ne ulaşım oldukça kolaydır. Terkos Gölü’ne gidebilmek için TEM Otoyolu kullanılmalıdır. Bilhassa Hadımköy gişeleri geçildikten sonrasında Hadımköy- Durusu tabelasından sağ tarafa girilir. Sonrasında ise 10 kilometre daha gidilir. Durusu Köyü tabelaları takip edilerek göle kısa bir zamanda ulaşım sağlanır.

Terkos Gölü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden 80 kilometre uzaklıkta yer almıştır. TEM İkitelli gişelerinden 50 kilometre uzaklıkta yer edinen Terkos Gölü Hadımköy çıkışından da 35 kilometre uzaklıkta yer almıştır. Bilhassa hafta sonları İstanbul’un her köşesinden Terkos Gölü ziyaret edilebiliyor.

Terkos Gölü özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Genişliği 5 kilometre olan Terkos Gölü ortalama 12 kilometrelik uzunluğa haizdir. Doğası ve sakinliği ile ön plana çıkan Terkos Gölü her hafta sonu fazlaca sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Yemyeşil bir tabiat ananın içinde yer edinen bu gölün çevresinde piknik de yapılmaktadır.

Durugöl ve ya Durusu olarak malum Terkos Gölü’nde tekneler ile gezintiler de yapılmaktadır. Yer kabuğunun şekillendiği dönemlerde oluşan Terkos Gölü seneler içinde yüzlerce canlıya da ev sahipliği yapmaktadır. Dalgaların biriktirdiği kıyı setti ile deniz bağlantısı kesilen Terkos Gölü coğrafi yapısı ve naturel güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Terkos Gölü de kesinlikle ziyaret edilmelidir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası