Tarihi bakır madeni ile yazılı Azerbaycan’ın Lahıc kasabası

Kartpostallar’ın bu bölümünde Azerbaycan’ın en eski şehirlerinden kabul edilen, zamanı bir bakır madeninin bulunmuş olduğu Lahij’i ziyaret ediyoruz. Lahiç, kış aylarında oldukça sakin bir köydür. Sadece yaz mevsimi vardığında buradaki gizli saklı güzellikleri keşfetmeye gelen turistlerle dolup taşar.

Azerbaycan hakkında bilmeniz gerekenler

  • Azerbaycan; İran, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya ile sınırı olan 86 bin kilometrekare alana haiz bir ülkedir.
  • 10 milyona yakın insanoğlunun yaşamış olduğu ülkede Azerice ve Rusça konuşuluyor.
  • Başkenti Bakü’dür. Averaj yaşam süresi hanımlarda 74, erkeklerde 68’dir.
  • Azerbaycan petrol ve petrol ürünleri ihraç etmektedir.

“Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye 200 kilometre uzaklıktaki Lahij’de çekiç ve örs sesleri dönemin ritmini tamamlıyor. Şehrin en işlek caddelerinden kabul edilen Bakır Caddesindeyiz.”

Lahicli Kablemi, bakırcı bir ailenin yedinci dönem üyesidir. 8. yüzyıldan beri tabanca ve mutfak eşyası yapımında kullanılan bakırın işlendiği köydeki 5 bakır atölyesinden birine haizdir.

Kablemi Aliyev: “Yaptığım işlerde en sevdiğim adı yazmam. 150-200 yıl sonrasında birileri ismimi internetten araştıracak ve kim olduğumu görecek.”

Kalay ve ateşin birleşimiyle tatlandırılmış, dikdörtgen metalden doğan nesneler. Ustanın kendinden bir şeyler katarak tasarladığı birbirinden güzel ve kullanışlı objeler görenleri büyülüyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası