Tahran Nerede, Nasıl Gidilir? Tahran Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi…

Tahran Nerede, Nasıl Gidilir? Tahran Gezilecek Yerler Nedir? Yapılacaklar Sıralaması… – Gezi Haberleri

Tahran Nerede, Nasıl Gidilir? Tahran Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Tahran Nerede, Nasıl Gidilir?

Tahran, İran’ın en büyük şehri olma özelliğine haizdir. Bunun yanında ülkenin başkenti olma özelliğine de haizdir. Burası İran’ın orta şimal bölgesinde yer alır. Tahran, Elbruz Dağları’nın cenup yamalarında kurulmuştur. Hazar denizine ise ortalama 100 km’lik bir mesafede yer alır.

Ülkemizden Tahran’a gitmek için demiryolu ya da havayolu kullanılabilmektedir. İstanbul’dan bu şehre aktarma yapılmadan direkt uçuşlar yapılır. İstanbul ile Tahran arası tayyare ile ortalama iki buçuk saat sürmektedir.

İmam Khoemeini Havaalanına ulaştıktan sonra buradan kent merkezine gitmek için metro ya da taksi kullanılabilmektedir. Metro ile gitmek isteyenlerin Harem-e Mottahar metrosuna binmeleri gerekmektedir. Sadece bu metrolar gece yarısından sonrasında hizmet vermez. Bundan dolayı gece uçuşu yapanlar bir tek taksi ile merkeze ulaşabilir. Tahran havalimanı ile kent merkezi ortalama 35 dakika sürmektedir.

Tahran’a tren ile gitmek de mümkündür. Bunun için Van şehrinden Tebriz’e giden trenlere binmek gerekmektedir. Sadece güvenlik sebebi ile tren ile yolculuklar iptal edilmiştir. Tahran’a seyahat yapacakların bu durumu da göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Tahran Gezilecek Yerler Nedir?

Tahran şehri ilk kurulduğu zamanlarda oldukça ufak bir şehirdi. Buranın kısa sürede büyüyüp gelişmesinin en mühim sebebi ülkedeki petrol kaynaklarının büyük çoğunluğunun Tahran’da bulunmasıdır. İran’daki petrol kuyularının keşfedilmesi ülkenin kısa sürede ekonomisinin büyümesine niçin olmuştur. Bunun sonucunda Tahran ülkenin en varlıklı şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Tahran tarih süresince mühim bir ilim, tecim ve de kültür şehri olmuştur. Buranın kent haline getirilmesi Rey şehrinin zamanı ile ilgilidir. Büyük Selçuklu Devleti döneminde Rey şehri devlerin başkenti konumundaydı. Tahran ise o dönem büyük bir köy konumundaydı. Şehrin tarihinin değişmesine yol açan vaka ise 13. yüzyılda meydana gelmiştir.

1220 senesinde Rey şehri, Moğolların saldırısına uğramıştır. Sonrasında ise kent yaşanamaz duruma gelmiştir. Rey şehrinden göç eden halk en yakındaki yerleşim birimi olan Tahran’a yerleşmişlerdir. Süre içinde de Tahran köy olmaktan çıkarak kent haline gelmiştir.

Tahran her yıl ziyaret edilen gezim bölgelerinden bir tanesidir. İlgi çekici doğası ve zamanı yapısı sebebi ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Burası İran ile Fas kültürünün özelliklerini taşımaktadır.

Tahran şehrinde yer edinen Azadi kulesi gezilecek yerlerden biridir. Mücevher Müzesi ise Tahran’ın zenginliklerinin sergilendiği müzedir. Burası Ulusal Gömü adı ile de bilinmektedir.

Bastan Müzesi öteki bir adı ile Ulusal Arkeoloji Müzesi İran’ın en büyük arkeoloji müzesi olma özelliği göstermektedir. Bilinmiş olduğu benzer biçimde Tahran uzun süreler şahların yönetiminde kalmıştır. O dönemden kalan gülistan Sarayı da görülmeye kıymet yerlerden bir tanesidir.

İran’ın Ulusal Botanik Bahçesi, şehirde nebat çeşitliliği ile ilgili çalışmaların gerçekleştirildiği bir yerdir. Buraya gelen ziyaretçiler tabiat ile iç içe zaman geçirerek dinlenme imkanı bulurlar.

Milad Kulesi değişik tasarımı ile ilgi gören bir yerdir. Buradan Tahran’ın görkemli manzarasını da seyretmek mümkündür. Nivaran Sarayı ise Tahran’ın bir öteki zamanı yapısıdır. Etkisi altına alan mimarisi ile görenleri kendine fanatik bırakmaktadır.

Sadabad Sarayı çeşitli binaların bir araya gelmesi ile meydana gelmiştir. Zamanı bir mekan olması sebebi ile ilgi görmektedir. Bunun yanında sanatla alakalı koleksiyonları ile de dikkat çekmektedir.

Bilinmiş olduğu benzer biçimde İran halıları oldukça meşhurdur. Tahran’da da bir İran Halı Müzesi bulunmaktadır. İran’ın dünyaca meşhur olan el dokuması halıları bu müze içinde sergilenmektedir. Laleh Park ise, şehrin karmaşıklığından ve gürültüsünden uzakta zaman geçirebileceğiniz bir yerdir.

Tahran’da İran ve Fas mutfağının birbirinden leziz yiyeceklerini tadabilirsiniz. Bu sebeple şehirde pek fazlaca geleneksel yiyecek meydana getirilen restoran bulunmaktadır. Bunun yanında internasyonal yemekler meydana getiren restoranlar da bulunur.

Pirinç ile turşu İran mutfağının vazgeçilmezleridir. Yemekler çoğunlukla kuzu etinden yapılmaktadır. Tahran’da Taas Kebabı, Hosseini Kebabı, Barg Kebabı yiyebileceğiniz geleneksel yemeklerdir. Bu yemeklerin çoğuna aşina olsak da pişirme tekniklerinin değişik olması sebebi ile tatları da bir başka güzel olmaktadır. Burada baklava ve helva da oldukça meşhurdur.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası