Süreyya Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Süreyya Plajı Ne Zaman Kapandı?


Süreyya Plajı Hakkında Genel Bilgiler Nedir?

Cumhuriyet yıllarının peşinden bilhassa uzun bir süre süresince Süreyya Plajı oldukça yüksek düzeyde tercih edilmekte olan gezinsel alanlardan bir tanesi şeklinde ön plana çıkmaktaydı. Bununla beraber belli bir sürenin geçmesinin peşinden plaj doldurulması ile beraber bölgede fazlaca daha çok restoran ve kafe işletmelerinin ortaya çıkmaya başladığı görülmüştür. Günümüzde bakıldığında da bu durumunu korumakta olan Süreyya plajı, şu anda denize girmek için kullanılmakta olan plajlardan daha uzak bir halde ön plana çıkmaktadır.

Süreyya Plajı Nerede Bulunur?

Süreyya Plajı, İstanbul ili içinde ve Maltepe ilçesi sınırlarında yer edinen parasız niteliğe haiz bir plaj olup, bağlı bulunmakta olduğu ilçenin merkezine 1 kilometre mesafede yer almıştır. Bakireler Anıtı‘nı da bünyesinde barındıran Süreyya Plajı bir vakitler denize girilebilme olanağına haiz olan bir plaj olmasına rağmen çağımızda denizin doldurulması sebebi ile plaj niteliğini yitirmiş, kafelerin ve restoranların işletilebildiği bir yer haline gelmiştir. Süreyya Plajı’na en kolay bir halde Marmaray ile ulaşabilmektedir.

Süreyya Plajı’na Nasıl Gidilir?

Süreyya Plajı İstanbul’da mevcut halde bulunan ve eski zamanlarda yaygın olarak kullanılmakta olan plajlar içinde bulunmaktadır. Daha detaylı bir şekilde İstanbul’un Maltepe İlçesi’nin sınırları kapsamında yer edinen bir plaj şeklinde öne çıkmaktadır. Bulunmuş olduğu alan itibari ile Maltepe merkez üstünden plaja gidebilmek için bir kilometre civarında olan bir mesafeyi kat etmek gerekmektedir. Bunu hayata geçirmek amacı ile hem yürüyüş mesafesi içinde ulaşılabilir hem de toplu taşıma araçlarının kullanılması ile ulaşmak mümkün olmaktadır. Bununla beraber kişisel araçlar üstünden de plaja rahat bir halde ulaşım sağlama olanağı mümkün olmaktadır. Bilhassa plaja en kolay ulaşım aracı olarak çoğu zaman Marmaray tercih edilmektedir.

Süreyya Plajı Ne Zaman ve Niçin Kapatılmıştır?

İnşaatına 1939 senesinde başlanan ve 1946 senesinde toplumun kullanımına açılmış olan Süreyya Plajı; 1980 yılının sonlarından itibaren otoyol projelerinin yapılması amacı ile doldurularak kapatılmıştır. 1951 senesinde gösterime girmiş bulunan ve “Ne Sihirdir Ne Keramet” isminde olan film içinde İstanbullu toplumun plaj yaşamı da ayrıntıları ile görüntülenirken; çağımızda Maltepe Belediyesi’nin logosunda da kullanılmakta olan Bakireler Anıtı da film içinde yer almıştır. Yunan Mitolojisinde yer edinen bir inanışa gore evlenmeyi isteyen kızların kendilerine eş bulabildikleri alan olan Bakireler Anıtı ise günümüzde bu alanın içinde yer almıştır.

Süreyya Plajı Kamp Bölgeleri ve Ücretleri Nedir?

Süreyya Plajının çevresinde ücretli niteliğe haiz olan herhangi bir kamp yeri bulunmamaktadır. Bununla beraber bilhassa kişisel olarak plajın çevresinde ya da içinde kamp kurabilmek mümkün olmaktadır. Hem çadırların eşliğinde hem de vasıta vasıtası ile bölgenin çevresinde kamp kurma olanağı mevcuttur. Bu mevzu da herhangi bir ücret ödeme durumu olmadan konaklamak mümkündür. Bununla beraber da Süreyya plajı her ne kadar şuan kullanılmasa bile, bilhassa çevresinde kafe ve restoranlar bulunur. Bu restoranlar içinde keyifli vakitler geçirilmektedir.

Süreyya Plajı Konaklama İmkanı Nasıldır?

Süreyya Plajı bir kilometre mesafe ile birlikte Maltepe’nin merkez uzaklığına haizdir. Bu açıdan bakıldığında, Maltepe’nin değişik bölgelerinde yer edinen otellerde ve pansiyonlarda konaklama imkanı mümkün olmaktadır. Bunun haricinde konaklama yerlerinin fonksiyonlarına bağlı olacak şekilde fiyatlar da farklılık göstermektedir.

Böylece konaklanan yer itibarı ile değişik ulaşım taşıtlarının kullanılması ile Süreyya Plajına ulaşım sağlanmaktadır. Bilhassa bakire Anıtı ile beraber en fazla rağbet gören plajlar içinde yer almıştır. Ek olarak yiyecek yada içecek ile beraber öteki fonksiyonların eşliğinde Süreyya Plajı’nı ziyaret edebilme ve rahat bir şekilde uzun bir vakit süresince kalma şansını elde etmek mümkün olmaktadır.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası