Sultanahmet Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Sultanahmet Camii Tarihi Ve Özellikleri…

Sultanahmet Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Sultanahmet Camii Tarihi Ve Özellikleri… – Gezi Haberleri

Sultanahmet Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Sultanahmet Camii Tarihi Ve Özellikleri...

Mimar Sinan’dan sonrasında bu şekilde bir eseri ortaya çıkarabileceğine inanılan tek şahıs gene Mimar Sinan’ın öğrencilerinden içinde yer edinen Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa‘dır. Sultan Ahmet camiisinin mimarlığını da o üstlenmiştir.

Sultan Ahmet Camii Nerede?

Sultan Ahmet Camii tam olarak Dikilitaş’ın derhal yanında ve Ayasofya Müzesi’nin karşısında bulunur. Tarihi Yarımada üstünde ve Fatih semtinde bulunan bu camii At Meydanı’nda (Sultan Ahmet Meydanı) yer alır. 

Sultanahmet Camii’ye Nasıl Gidilir?

Camiye Eminönü’nde ulaşmak istiyorsanız yürüyerek 10-15 dakika içinde Eminönü Meydanı’ndan camiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bununla beraber camiye Galata ya da İstiklal tarafınca ulaşmaya çalışıyorsanız da, Karaköy tramvay durağını tercih ederek Sultan Ahmet durağına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Camiye ulaşmak için ilk olarak Eminönü’ne hemen sonra Sultan Ahmet Meydanı’na gelmeniz gerekiyor.

Camiye ulaşım için Kabataş – Bağcılar tramvay hattını tercih edebilir ve Sultan Ahmet durağında inerek camiye kolaca ulaşabilirsiniz. Eğer camiye Anadolu Yakası üstünden ulaşmaya çalışıyorsanız ilk olarak vapurlar ile Eminönü İskelesine gelmeniz gerekiyor.

Buradan da ister tramvaylara binerek 2 durak sonraki Sultan Ahmet’e ulaşabilir isterseniz de ortalama olarak 10-15 dakika kadar yürüyerek camiye ulaşabilirsiniz. Sultan Ahmet istikametine giden tek toplu taşıma aracı tramvaylardır. Bununla beraber gün içinde akşam saatlerine kadar da Sultan Ahmet vasıta trafiğine tamamen kapalıdır.

Sultan Ahmet Camii Tarihi ve Özellikleri

Cami külliyesi ile beraber düşünüldüğü süre Türkiye’nin en büyük karmaşık yapılarından birisi Sultan Ahmet Camiisi’dir. Fakat külliye günümüze kadar tam olarak ulaşamamıştır. 1934 senesinde Ayasofya’nın cami vasfını yitirerek müze haline getirilmesi sonucunda İstanbul’un hatta Türkiye’nin de ana camisi olma hususi durumunu kazanmıştır. Günümüzde ise, hem tapınmak için, hem de gezip görmek için gün içinde on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Sultan Ahmet Camisi, Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafınca yaptırıldı. Bu camiinin yapımına ise, 1609 senesinde başlandı ve ortalama olarak 7 yıl devam eden yoğun çalışmaların arkasından 1616 senesinde camii tamamlandı. 

Sultan Ahmet Camii’si UNESCO Dünya mirasları sıralamasında yer edinen oldukça hususi bir camidir. 1985 senesinde UNESCO tarafınca koruma altına alınan ve Dünya mirasları listesine eklenen Sultan Ahmet Camii İstanbul’un en büyük camileri içinde yer alır. Cami avlusunda yalnız ibadethane değil, darişşüfa, hamam, türbe benzer biçimde bölgeler de bulunur. Yapılış mimarisi yardımıyla ise, Sultan Ahmet Camii en mühim eserler içinde yer alır. Bununla beraber camide kullanılan süslemeler de camiyi öteki ibadethanelerden değişik kılıyor.

Sultan Ahmet Camii Bilinmeyen Özellikleri

Sultan Ahmet Cami’nin temeli atılırken padişah kaftanına toprak doldurarak temele toprak taşımıştır. Aynı şekilde devrin önde gelen din ve devlet adamları da temel atma törenine katılarak ve dualar etmiştir.

Sultan Ahmet Camisi yapısı itibarı ile en aydınlık mabetler içinde yer ediniyor. İçinde yer edinen İznik çinileri sebebi ile de Avrupalılar tarafınca Mavi Cami (Blue Mosque) adı ile de bilinir.

6 minaresi olan tek selatin camisidir

Bir rivayete gore ise, minareleri altından yaptırılmak istenmiştir. Fakat buna bütçe yetmediği için Sedefkar Mehmet Ağa almış olduğu bu emri güya yanlış anlamış olur ve bunun sonucunda ise, ‘altın’ yerine ”altı” minare yapar

Caminin 6 minareli bir yapıya haiz olması, Kabe’nin de 6 minareye haiz olması sebebi ile büyük tepkilere yol açmıştır. Padişah tepkilere kendisi de hak vermiş olacak ki, bu problemi çözmek için Kabe’ye 7. minareyi ilave ettikten sonra caminin minarelerini tamamlamıştır.

Camide tam olarak 260 pencere bulunuyor ve bu pencerelerle aydınlatılıyor. Kubbe yüksekliği ortalama olarak 43 metre olan bu camide kubbe çapı ise, tam 23,5 metredir.

Cami girişinde ise, demir bir kordon bulunuyor. Padişah camiye girmiş olduğu süre atı üstünde eğilerek camiye girmek zorunda kalıyor. Bu sayede de Tanrı’ın evine giren padişah da olsan eğilerek girmelisin mesajı verilmeyi amaçlamıştır.

Bu camii ilk yapıldığı zamanki adı Yeni Cami’dir. Eminönü’nde meydana getirilen Yeni Cami’den sonrasında ise adı Sultan Ahmet olarak değiştirilmiştir.

Caminin yapımında I. Ahmed’in ilk temel atılırken kullandığı kazma günümüzde ise, Topkapı Sarayı’nda saklanıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası