Son dakika: Mostar Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir? Mostar Köprüsü Tarihi Ve Hikayesi bilgiler


Mostar Köprüsü, etrafındaki kente adını de vermiştir. Mostar, Hersek bölgesi içinde ana şehir olmuştur. Bu köprüyü bir kez daha inşa etmek amacı ile bir proje hazırlanmıştır ve 23 Temmuz 2004 tarihinde yeni köprü hizmete girmiştir. Mostar Köprüsü, 2005 tarihinde UNESCO tarafınca Dünya Mirası şeklinde duyuru edilmiştir.

 Mostar Köprüsü Nerededir?

 Mostar Köprüsü Bosna-Hersek içinde yer verilmiştir. Mostar kentini ortadan tam ikiye bölmekte olan Mostar Köprüsü, Neretva Nehri’nin üstünde yer edinen oldukça yaşlı bir yapıdır. Tarihi ile ve mimari açıdan fazlaca mühim bir konuma haiz olan bu yapı, asırlardır binlerce insanoğlunun bir kıyıdan öteki bir kıyıya geçişinde rol oynamıştır. Bu niteliği yardımıyla hem fizyolojik hem de içsel bir köprü işlevi görmektedir. Kardeşlik simgesi şeklinde de bilinmekte olan Mostar Köprüsü, 1997 senesinde UNESCO ve Dünya Bankası’nın önderliğinde köprü bir kez daha inşa edilmeye başlanmıştır. 

 Mostar Köprüsü’nün Genel Özellikleri Nedir?

 Neretva Nehri üstünden 24 metre yüksekte olan, 30 metre uzunluğunda ve ek olarak 4 metre genişliğine haiz olan Mostar Köprüsü, çağına nazaran oldukça gelişmiş bir teknoloji aracılığı ile inşa edilmiştir. Köprünün inşaatı esnasında 456 kalıp taş kullanılmıştır. Mostar Köprüsü, inşa edilmesinin peşinden yakınında yer edinen kente adını vermiştir

 Ticareti yüksek seviyede canlandırmıştır ve zenginleştirmiştir. Bu sayede Mostar, Hersek bölgesinin en mühim bir kenti haline gelmiştir. Mostar Köprüsü, yürekli nitelikteki sporcular tarafınca senelerce bir atlama platformu şeklinde kullanılmıştır. Geleneğe nazaran bakıldığında kentin erkekleri, nişanlılarına cesaretlerini kanıtlamak için düğün öncesinde olan süreçte köprüden atladıkları görülmüştür. Mostar Köprüsü 1566 senesinde Mimar Sinan’ın talebesi niteliğine haiz olan Mimar Hayreddin tarafınca Bosna Hersek bölgesinin Mostar şehrinde Neretva Nehri üzerine inşa edilmiştir.

 Kentin Boşnak ve Hırvat olan kesimlerini birbirlerine bağlayabilen Mostar Köprüsü, vakit içinde hoşgörünün simgesi haline gelmiştir. Bosna Savaşı esnasında Hırvat topçularının Mostar Köprüsü’nü hedef alması durumunda da köprünün fonksiyonları büyük bir rol oynamaktadır. Yüzyıllar süresince devam eden kültürel çeşitlilik ile birlikte ve hoşgörünün de simgesi olarak görülmüştür.

 Mostar Köprüsü’ne Nasıl Gidilir?

 Mostar Köprüsü’ne gidebilmek için, Mostar‘a Türkiye‘den hava yolu aracılığı ile Bosna-Hersek’in başkenti niteliğine haiz olan Saraybosna üstünden yada aktarmalı olarak ulaşmak mümkün olmaktadır. Bununla beraber çeşitli Avrupa şehirlerinden de bölgeye ulaşım sağlamak mümkündür. Mostar’a gidebilen en kısa yola bakıldığında, İstanbul-Hırvat havayolları içinden İstanbul – Zagreb aktarmalı uçuşu vasıtası ile Mostar’a gidebilmektedir.

 Saraybosna’ya tayyare bileti almak ve Saraybosna’dan da kara kanalıyla yada tren ile Mostar’a ulaşmak da bir alternatiftir. Kent merkezine 8 kilometre uzaklıkta yer almakta olan Mostar Havalimanı’na Türkiye’den direkt olarak uçuş bulunmamaktadır. Bekleme süresi ile birlikte toplam uçuş süresi ise yedi saati bulmaktadır. Mostar Havalimanı üstünden şehir merkezine gidebilmek için kullanılabilecek fazlaca sayıda taksi yada vasıta alternatifi bulunmaktadır.

 Mostar Köprüsü’nün Tarihi Özellikleri ve Hikâyesi Nedir?

 1566 senesinde, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden olan Mimar Hayreddin’in inşa etmiş olduğu Mostar Köprüsü Yüksek oranda beğeni toplamıştır. Bu sebepten dolayı da çevresinde yer edinen bölge de aynı isim ile anılmaya başlanmıştır. O vakitler Osmanlı İmparatorluğu’nun toprakları içinde mevcut halde bulunan Hersek Bölgesi’nin ana kenti de bu tarihten itibaren Mostar Bölgesi olmuştur. Bir fazlaca ustaca bir yöntem kullanılarak inşa edilmiş olan köprü, her bakımdan Mimar Sinan’ın eğitiminden geçmiş olan bir elin kitabından meydana geldiğini belli etmiştir.

 İslam mimarisi içinde en dikkat çeken yapılarından bir tanesi ve Boşnakça “Stari Most” olarak adlandırılan Mostar Köprüsü, nehrin iki ayrı yakasında yaşamakta olan Hırvat ve Müslüman halkı birbirlerine bağlayarak yüz senelerce Balkanlar’ın en mühim nitelikteki figürleri içinde yerini sağlamlaştırmıştır. Mostar Köprüsü, yabancı yazarlara nazaran uzun seneler süresince Türk eseri şeklinde kabul edilmek istenmemiştir. Bununla beraber, fermanda da açıkça belirtilmiş olduğu şeklinde Mostar Köprüsü Mimar Hayreddin tarafınca yaptırılmıştır, XVI. yüzyıl Klasik dönem içinde Osmanlı Mimarlığı eserlerinden olmuştur.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası