Soçi Nerede, Nasıl Gidilir? Soçi Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi…

Soçi Nerede, Nasıl Gidilir? Soçi Gezilecek Yerler Nedir? Yapılacaklar Sıralaması… – Gezi Haberleri

Soçi Nerede, Nasıl Gidilir? Soçi Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Türkiye’de en sık gezi edilen gezinsel ülkeler listesinin en başlarında yer verilmiştir. Fakat son yıllarda Türkiye’den de insanoğlu başka ülkelere gezinsel amaçlı seyahatler yapmaktadır. Türkiye’de bilhassa Rusya’ya gezinsel geziler ve turlar düzenlenmektedir. Rusya’nın gezim merkezlerinden olan Soçi şehri ilk sıralarda yer verilmiştir.

Soçi Nerededir?

Rusya’nın en büyük ve meşhur dinlence kenti olan Soçi Karadeniz kıyısında bulunmaktadır. Kafkasya’nın batı kesiminin eteklerinde yer edinen Soçi’nin mahalli nüfusu 389.900 civarındadır. Her yıl kente gelen turistlerle beraber bu sayı milyonu geçmektedir. Soçi kenti; “Büyük Soçi Bölgesi” olarak adlandırılan Kafkas Dağları ile Karadeniz arasındaki 145 km uzunluğundaki hatta yer alır.

Tıpkı Karadeniz’in öteki bölgeleri benzer biçimde Soçi’de de yıl boyu yağış tamamlanmamış olmaz. Kafkas Rivierası’nda yer edinen Soçi’nin iklimi tam olarak şöyledir. Yazın ılık ve yağışlı, kışın serin ve yumuşak geçer. Soçi bu özelliği ile Rusya’daki subtropikal iklimin ender görüldüğü yerlerden birisidir.

Soçi’ye Nasıl Gidilir?

Rusya’nın bu sevilen ve en popüler gezim merkezine dünyanın her yerinden milyonlarca gezgin gelmektedir. Türkiye’den tatillerini geçirmek suretiyle insanoğlu Soçi’ye gitmektedir. Soçi’ye gitmeden ilkin ne olursa olsun rezervasyon yaptırmak gerekmektedir, zira sezonda oteller çoğu zaman dolu durumdadır. Soçi’ye hususi vasıta ile ve karayolu kullanılarak gidilebilir. Fakat çoğu zaman havayolu tercih edilmektedir. THY’nın Soçi’ye tayyare seferleri bulunmaktadır.

Soçi’de Gezilecek Yerler Nedir?

Rusya’nın Soçi kenti bilhassa 2014 senesinde Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yaptıktan sonrasında iyice ünlenmiştir. İlk başta insana acayip gelecek bir fikir benzer biçimde olsa da Rusya’nın günlük güneşlik, upuzun sahilleri bulunan bir şehri vardır. İşte bu kent Krasnodar Kray’a bağlı Soçi kentidir. Eşi olmayan bir konuma haiz olan Soçi, Kafkas Dağları’nın batı eteklerinde bulunur. Soçi, Karadeniz kıyısındaki benzeri olmayan konumuyla göz kamaştıran bir dinlence beldesi olarak ön plana çıkmaktadır.

Rusya’nın bu en mühim gezim kentinde gidildiği zaman ne olursa olsun gezilmesi ihtiyaç duyulan bölgeler vardır. Bu tarz şeyleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

Michael Archangel Anıtı: Soçi’nin Esplanade Caddesi üstünde bulunan bu anıt şehrin koruyucu azizini göstermektedir.

Macesta Anıtı: Soçi kentinin en malum ve tanınana sembollerinden olan bu anıt 1967 tarihinde Soçili heykeltıraş Gusleva tarafınca yapılmıştır.

Loosky Tapınağı: Soçi’de bulunan ve ortaç döneminden günüme kadar gelmiş bu kalıntılar Lazarev ilçesinde bulunmaktadır. Arkeolojik verilere nazaran buradaki ilk mabet inşaatları X-XI. Yüzyıllardan kalmıştır. Sonrasında ise XV. ve XVI. Yüzyıllarda burası bir kale haline getirilmiştir. Bugün görülen bu kalıntıların Bizans dönemine ilişik Bizans kalıntıları olduğu düşünülmektedir.

St. Sergius Cathedral: Bu Katedral Ermeni bir yaıdır ve 1993 tarihinde kutsanarak ibadete açılmıştır. Katedralin Çan Kulesi 2004 senesinde yapılmıştır.

Krasnaya Polyana Kayak Merkezi: Snowboard ve öteki kış sporlarının yapılabileceği kayak merkezi ülkenin en mühim kayak merkezlerinin başlangıcında gelmektedir. Bilhassa kış sporunu seven ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdikleri yerden birisidir.

Rosa Plajı:Soçi, Rusya’da deniz ve güneş tatili için tercih edilebilecek en uygun ve en güzel gezim merkezidir. Soçi’nin Rosa Plajı da bu güzel, pırıl pırıl plajlarından birisidir.

Mamedovo Kanyonu: Görkemli bir tabiat harikası olan bu kanyona bilhassa bahar ve yazları gelen turistlerin ne olursa olsun ziyaret ettikleri yerlerin başlangıcında gelmektedir.

Soçi’de Yapılacaklar Nedir?

Soçi’nin gerçek sahipleri olan Kafkaslar her ne kadar artık bu bölgede yaşamasalar da mutfaklarının izleri hala görülmektedir. Soçi’de ne olursa olsun yapılması ihtiyaç duyulan bazı şeyler var ki; ne olursa olsun tavsiye edilmektedir. Bunlar:

Tropik Park: Soçi’nin bu Tropik Parkı Rusya’nın en büyük botanik bahçesidir.

Soçi Sanat Galerisi: Görkemli ve ender eserlerin bulunmuş olduğu bu sanat galerisinde yer edinen eserlerin büyük çoğunluğu 1930’lu yıllardan kalmadır.

Soçi Tarih üzesi: Soçi kentinin ve bölgesinin ilk zamanlarından itibaren zamanı eserlerin ve belgelerin yer almış olduğu bu müzenin gezilmesi önerilmektedir.

Soçi Hayvanat Bahçesi: Oldukca sayıda hayvanın bulunmuş olduğu bu hayvanat bahçesi bilhassa çocuklu ailelerin tercih etmiş olduğu bir etkinlik olmaktadır.

Soçi Ulusal Parkı: 28 değişik yürüyüş yolu bulunan ve Rusya’nın ilk ulusal parklarından olan bu parkta eğlence, eğitim ve bilimsel amaçlı etkinlikler yapılmaktadır.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası