Sisam Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Sisam Adası Gezilecek Yerler Nelerdir?

Sisam Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Sisam Adası Gezilecek Yerler Nedir? – Gezi Haberleri

Sisam Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Sisam Adası Gezilecek Yerler Nelerdir?

Sisam Adası Nerede?

Ege Denizi üstünde bulunan Sisam (Samos), Güneydoğu Avrupa ülkesi olan Yunanistan’ın mühim bir adasıdır. Ege Denizi’nin doğusunda yer edinen, Kuşadası sınırları içinde yer edinen Büyük Menderes Deltası Ulusal Parkının 1,4 km kadar açığında bulunur. Sisam (Samos) Adası, bununla birlikte Türkiye kıyılarına en yakın konumda yer edinen Yunan adası olarak da bilinir.

Sisam Adası, Mykale Dağından ayrıştıktan sonrasında Sisam (Samos) Adası ortaya çıkmıştır. Mitolojik bir efsaneye gore ise, Naiadesler’in (su perileri) adada yaşamış olduğu için korkulu çığlıkları sebebi ile Sisam’ın ana karadan doğrusu Anadolu’dan koptuğu anlatılıyor.

Psili Ammos plajı ise, adanın ana karadan ayrıştığı bölgede yer alır. Kuşadası Güzelçamlı Ulusal Parkına doğrusu Anadolu’nun Arzu Yarımadasına olan uzaklığı ise, 1,4 kilometre uzaklıkta yer alır. Buraya ise, iyi bir yüzücü oldukça rahat bir halde ulaşabilir.

Sisam Adası’na Nasıl Gidilir?

Sisam (Samos) Adasına tayyare ile ulaşım, Samos’tan Türkiye’ye direkt uçuş bulunmuyor. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ve Olimpik Hava Yolları aracılığı ile Samos’a ya da Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları ile Atina’ya rahatça uçabilirsiniz. İstanbul – Atina uçuş süresi ise, ortalama olarak 1 saat 25 dakika, Atina – Samos uçuş süresi ortalama olarak 45 dakikadır. Yazları, pek oldukça Avrupa ülkesinden Samos’a charter uçuşları bulunuyor.

Samos Havalimanı, Samos (Vathi) kent merkezinin 16 kilometre kadar güneyinde içeriyor. Sisam Havalimanından kent merkezine ulaşım için Sisam Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz vasıta kiralama, taksiler ve hususi aktarma hizmetleri bulunuyor. Havalimanı ile ada merkezi içinde ise kullanabileceğiniz toplu taşıma bulunmuyor.

Sisam (Samos) Adasına Kuşadası’ndan feribotla erişebilmek için ilk olarak Kuşadası’na gelmeniz gerekiyor. İzmir 101 kilometre, Bodrum, Selçuk ve Çeşme’ye 21 kilometre uzaklıkta içeriyor. Türkiye’nin üçüncü ve en popüler limanı olarak da malum Kuşadası Limanı’na 157 kilometre uzaklıkta içeriyor. Kuşadası Limanı’ndan Sisam’a doğru gidiş – dönüş için şahıs başı günlük 40 avro, adada bir gece ya da daha çok kalmak isteniyorsa 55 avro ödemeniz gerekiyor. Kuşadası Sisam’dan (Vathi) feribot yolculuğu ile 1,5 saat kadar sürüyor. Yazları da Kuşadası’ndan Pythagorion, Sisam’a haftanın üç günü feribot seferleri düzenleniyor.

Sisam (Samos) Adasına Seferihisar’dan feribotla ulaşmak için İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı olan Sığacık ilçesinde yer edinen Teos Marina’dan da Sisam’a direkt feribot bağlantıları bulunuyor. Gidiş – dönüş feribot bileti ise, 55 avro, Sığacık’tan kalkan feribot Sisam’ın batısında yer edinen Karlovasi talebe limanına yaklaşıyor. Adanın merkezine oldukça uzak bir yer olan bu bölge, günübirlik turistler tarafınca da oldukça sık tercih ediliyor.

Sisam Adası Gezilecek Yerler Nedir?

Pisagor ve Aristarcus’un doğum yeri olan Sisam’da görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde M.Ö.6. Yüzyıldan kalma bir antik kent ve Hera Tapınağı şehre su taşımak için inşa edilmiş olan bir tünel, her insanın Türkçe konuşmuş olduğu Karaveli köyü, Yenikarlovası şehri, Samos Arkeoloji Müzesi ve dağda bulunan minik bir köy olan Manolates, bulunuyor.

Güneybatıda bulunan Kokkari, Lemonakia, Tsamadou plajları ve Pythagorio kasabası gezilmesi ve görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde yer alır. Samos bir ada olmasına karşın içinde pek oldukça müze bulunuyor. Adaya gitmeden ilkin bu müzeleri not almanız gerekebilir. Fakat Samos’un nefis plajlarında ve köylerinde oldukça uzun vakitler harcayabilirsiniz. Samos Şarap Müzesi’ne de gidebilir ve güzel şarapların tadına da bakabilirsiniz.

Samos Adası’nda Görülmesi Ihtiyaç duyulan Yerler

Samos Arkeoloji Müzesi

Eupalinos Tüneli

Eski Vathi sokakları

Pythagorion Kasabası

Manolates Köyü

Megali Panagia Manastırı

Pythagorion Kasabası

Potami Şelalesi

Hera Tapınağı

Pisagor Heykeli

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası