Sırbistan Hakkında Her Şey; Sırbistan Bayrağının Anlamı, Sırbistan Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Sırbistan Hakkında Her Şey; Sırbistan Bayrağının Anlamı, Sırbistan Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Sırbistan Hakkında Her Şey; Sırbistan Bayrağının Anlamı, Sırbistan Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Sırbistan, 2006 senesinde bağımsızlığını kazanmış olan bir balkan ülkesidir. Sırbistan – Karadağ ikilisi ayrıldıktan sonrasında özerkliğini ilaç etmiş ve tam bağımsızlığına kavuşmuştur. Sırbistan, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kuzeyinde Macaristan, güneyinde Arnavutluk ve Makedonya bulunur. Sırbistan’ın doğusunda Bulgaristan ve Romanya, batısında da Karadağ ve Bosna-Hersek yer alır. 

Sırbistan Bayrağının Anlamı, Sırbistan Başkenti Neresidir?

Slav kökenli bayraklarda kırmızı renk çoğu zaman cesareti sembolize etmektedir. Sırbistan bayrağındaki mavi renk ile sadakat temsil edilir. Slav ırkına bağlı tüm milletler açısından bu renklerin anlamları aynıdır. Bayraktaki beyaz renk ile de saflık, asillik ve sulh temsil edilir. Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dır. Ek olarak Belgrad Sırbistan’daki en büyük kent olma özelliğine de haizdir. Belgrad, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yerdeki platoda yer alır. Belgrad 1,2 milyonluk nüfusu ile Sırbistan’ın hem başkenti hem de en büyük şehri olma özelliğindedir.

Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Sırbistan ile Türkiye içinde saat farkı vardır. Coğrafi konumlardan kaynaklı Sırbistan Türkiye saatine gore 1 saat daha geridedir. Türkiye’de saat 13:00 olurken Sırbistan’da 12:00 olur. Sırbistan’da para birimi olarak Sırp dinarı kullanılır. Karadağ ve Kosova Sırbistan’dan ayrılınca Sarp dinarı yerine Euro’yu kullanmaya adım atmıştır. Şimal Kosova’da hala Sırp dinarı resmi para birimi olarak kullanılır. Sarp dinarı banknot ve madeni para olarak merkez bankası tarafınca üretilmektedir. Sırp dinarının sembolü de RSD ya da РСД olarak bilinir.

Sırbistan İklimi

Sırbistan’ın karasal iklim tesirinde olduğu bilinmektedir. Doğu Avrupa’da yer edinen Sırbistan Avrasya kara tesiri, Akdeniz ve Atlantik okyanusunun da tesiri altında kalır. Ocak aylarında sıcaklığın sıfırın altına düşmesi ve Temmuz ayında da 22 dereceye kadar yükselmesi mümkündür. Sırbistan’ın cenup bölgelerinde iklim daha karasal olur. Yaz ve ilkbahar aylarında kurak olan Sırbistan, kış aylarında da oldukça soğuk olur.

Genel anlamda dağlık bölgelerde kar sık sık yağar. Ülkenin şimal kesimlerinde kış ayları soğuk ve rüzgarlı, yaz ayları ise sıcak ve nemli geçtiğinden bu bölgelerde daha karasal bir iklim ile karşılaşılır. Ek olarak Sırbistan, Avrupa ülkelerinden en oldukça organik afet riski taşıyan ülkeler arasındadır.

Sırbistan Mutfağı

Sırbistan mutfağı, Yakın doğu yiyecekleri ve Orta Avrupa balkan mutfağının karışımından oluşur. Sırplar et sevdalısı olduğundan mahalli peynirleri, sosis ve ızgara etleri oldukça sık tercih edilir. Sırp restoranlarında pastırmayla sarılmış ve peynirle doldurulmuş tavuk ızgara sunulur. Ek olarak çeşitli ızgara etlerin yer almış olduğu büyük tabaklar da her restoranda olan tabaklardır. Kajmak adında olan ve krem peynir ve tereyağı ile meydana getirilen, ajvar adında olan kavrulmuş kırmızıbiber her insanın tercih etmesi ihtiyaç duyulan yemeklerdendir.

Hem et yiyenler hem de vejetaryenler tarafınca bu yemeklerin tercih edilmesi mümkündür. Sırp hamburgeri olarak da malum Pljeskavica fast food restoranlarında tercih edilen bir hamburgerdir. En meşhur Sırp yiyecekleri içinde Cevapcici de yer alır. Cevapcici ufak sosisler şeklinde sığır ve domuz etinin karıştırılması ile meydana getirilen bir ızgara et çeşididir. 

Sri Lanka Hakkında Her Şey; Sri Lanka Bayrağının Anlamı, Sri Lanka Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Sri Lanka Hakkında Her Şey; Sri Lanka Bayrağının Anlamı, Sri Lanka Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası