Şimdi bağlanmanın tam zamanı – Seyahat Haberleri


Türkçeye önoturizm olarak çevrilen bağbozumu turizminin en hareketli dönemine giriyoruz. Seyahate çıkmayı planlayanlar için en iyi bağlarımız ve lezzet duraklarından önerilerle bir rehber hazırladık.

Günübirlik gidilebilir

Trakya Bağ Rotası

Çanakkale’den başlayıp Gelibolu Yarımadası’nı kapsayan, oradan Şarköy, Tekirdağ ve son olarak Kırklareli’ne uzanan yol Türkiye’nin en uzun bağ rotası. İstanbul’a yakın olması yardımıyla rotanın bir kısmı günübirlik bile gezilebilir. Konaklamalı gezi tercih ederseniz Porta Caeli ve Arcadia konforuyla olmasıyla birlikte, lokal malzemelerle hazırladıkları yemeklerle de öne çıkan bölgeler. Bengodi Boutique Hotel ise yeni bir alternatif. Murat Yankı danışmanlığında hayata geçirdikleri şarap müzesi sizi geçmişten günümüze güzel bir yolculuğa çıkarıyor. Eceabat’taki Suvla ise hem tadım yapabileceğiniz hem de restoranı Kilye’de leziz yemekler yiyebileceğiniz bir alternatif. Şarköy’deki Chateau Kalpak Bağları’nda düzenlenen sanat etkinliklerine denk gelirseniz renkli görüntülerle karşılaşabilirsiniz.

 ◊ Tekirdağ Bağları: Chateau Nuzun, Barel, Umurbey, Barbare
◊ Şarköy Bağları: Melen, Gülor, Chateau Kalpak
◊ Kırklareli Bağları: Dessera, Arcadia, Chamlija, Saranta
◊ Gelibolu Bağları: Gali, Suvla, Porta Caeli, Bengodi

Bozcaada Bağ Rotası

Bağcılık geleneğinin asırlar öncesine dayandığını bilmek adada içtiğiniz her yudumda sizi o üzümün ve bağların arkasındaki hikâyeleri de düşünmeye itiyor. Karalahna ve kuntra siyah üzümleriyle vasilaki (öteki adıyla altıntaş) beyaz üzümü adanın endemik türleri. Dolayısıyla içecek tercihinizi bu üzümlerden yana kullanmanızı tavsiye ederim. Hele de yolunuz akşamüstü saatlerinde adanın batı ucundaki Polente Feneri’ne düşerse hayatınızın en güzel günbatımlarından birine şahitlik edeceğinize güvenli olabilirsiniz. Eylül ayında düzenlenen Bağbozumu Festivali bu tadı yaşamak için iyi bir süre. Fakat adadaki Amadeus, Ataol, Corvus, Çamlıbağ, Gülerada, Talay, Yunatçılar şeklinde üreticilerde her mevsim gidip tadım yapmak da mümkün.

Binlerce senelik kültür

Urla Bağ Rotası

Gastronomik devinimleriyle gündemde olan Urla, İzmir Kalkınma Ajansı ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Urla Bağ Yolu projesiyle topraklarındaki binlerce senelik bağcılık kültürünü ayağa kaldırarak yalnız yemekte iddialı olmadığını kanıtlıyor. 2000’li yılların başlangıcında kaybolan şarap kültürünü tekrardan canlandırmak suretiyle yola çıkarak kurulan Urla Şarapçılık, bölgedeki değişiklik ve gelişmenin de fitilini ateşlemiş oldu. Sicilya’nın Nero d’Avola’sına denk Urla karasını da yine gün yüzüne çıkarmaları lokal çeşitlilik adına da mühim bir kazanç. Urlice Bağları da gene en eskilerden biri. Bağların içindeki Vineyard Cafe’de hem tadım yapabilir hem de bir şeyler atıştırabilirsiniz. Usca , Gödence mevkisi yamaçlarındaki Şatomet, Mozaik ve Çakır’ın yanında Perdix rotanın en yenilerinden. Bağ turunuzun içinde kesinlikle devasa botanik bahçesi Uzbaş Arboretum’u ziyaret edin. Ve doğal ki OD Urla, Teruar Urla, Vino Locale şeklinde alternatiflerle seyahatinizi bir üst boyuta taşıyın.

Antik küplerde üretim

Kapadokya Bağ Rotası

Bağbozumu için ziyaret edilebilecek en keyifli duraklardan biri asla kuşkusuz Kapadokya. Bu mistik coğrafyanın en güzel zamanlarından olan eylül ayında gidip Ürgüp Bağ Bozumu Festivali’ne (8-9 Eylül) katılabilirsiniz. Kavaklıdere bölgenin en büyük, Turasan ve Kocabağ en eski mahalli üreticileri. Bölgenin tüflü toprak yapısının çıkardığı yıldız, beyaz Buyruk üzümü. Gece ve gündüz ısı farkının yüksek olması üzüm şırasındaki o istenen asiditeyi fazlasıyla yaratıyor ve bölgenin ürünlerini de ayrıcalıklı kılıyor. Adı pek duyulmamış olabilir fakat Gelvere’yi de es geçmemenizi tavsiye ederim. Alman Udo Hirsch’in, eşi Hacer Özkaya ile beraber antik küplerde ve yalnız bölgenin üzümleriyle yapmış olduğu naturel üretimler son aşama ilgi çekici.

Kısa duraklar:

◊ Elazığ: Öküzgözü ve Boğazkere Elazığ ile özdeşleşmiş, bölgenin ve aslen ülkemizin en iyi yerli üzümlerinden. Bu iki üzüm haricinde şifoni, ternevi şeklinde Elazığ haricinde oldukca bilinmeyen çeşitler de var. Fakat öküzgözünün yeri hepsinden değişik. Hem sofralık hem de şaraplık üzüm olarak kullanılabildiği şeklinde pekmezi ve yöre ağzıyla ‘orcik’ denen cevizli sucuğunun da tadına doyulmuyor. Eylül sonu bağbozumu için en ideal zamanlar.
◊ Cenup İzmir: İsabey Bağları&Bağ Evi, Lucien Arkas Bağları, meyveli şaraplarıyla meşhur Şirince, Yedi Bilgeler ve Sevilen Magnesia Şaraphanesi’yle devam eden bu rota da değişik karakterlerdeki üreticilerle buluşmanızı sağlıyor.
◊ Denizli: Bilen bilir. Denizli’nin Cenup ilçesi vatanımızda üzüm kalitesinin en üst düzeyde olduğu yerlerden biridir. Pamukkale Bağları’nın tamamına yakını burada. Ek olarak Çal ilçesinde Küp, Doluca, Karven, Kayıbağ ve Ezel; Bekilli’deyse Laodikya ve Biricik Bağları da ziyaret edilebilecek alternatiflerden.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası