Şile Nerede, Nasıl Gidilir? Şile Gezilecek Yerler Nelerdir?


Şile nüfusu itibari ile seyrek sözü geçen bir İstanbul ilçesi olup bilhassa yeşilliği ile ön plana çıkan bir ilçedir. Bundan dolayı Şile her mevsim ziyaret edilen bir yer haline gelmiştir. Bulunmuş olduğu ilin gezinsel yerlerinden bir tanesi olarak bilinir. 

Şile Nerede?

 Şile İstanbul’un bir ilçesidir. İstanbul’un Anadolu yakasında Karadeniz bölgesinde yer almıştır. 

Nasıl Gidilir?

Şile’ye hususi vasıta ve toplu taşıma ile giriş sağlayabilirsiniz. İlk olarak İstanbul dışından gelecek ziyaretçiler için Ege’den gelen ziyaretçiler Körfezi geçmek durumunda ve otoban aracılığı ile İstanbul’un Anadolu yakasından Şimal Marmara otoyolunu kullanarak Şile’ye ulaşım sağlayabilir.

 İstanbul’un Avrupa yakasından gelecek olan ziyaretçiler için de üçüncü köprü yolundan Şimal Marmara otoyolunu kullanarak direkt Şile yoluna bağlanabilir ve o şekilde de Şile’ye direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Avrupa yakasından gelecek ziyaretçiler Şimal Marmara otoyolunu kullanmak için üçüncü köprü ya da ikinci köprüyü kullanabilirler. 

Şile’ye toplu taşıma araçları ile de ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile otobüsler aracılığı ile ulaşabilirsiniz. İstanbul’un Anadolu yakasında yer edinen ilçelerde bilhassa Sancaktepe ve Sultanbeyli’de yer edinen otobüsler ile direkt Şile’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun için aktarma güzergahları da kullanabilirsiniz. 

Şile Gezilecek Yerler Nedir?

1) Şile Feneri

Şile’nin simgesel yerlerinden bir tanesi olan Şile feneri Osmanlı döneminde yaptırılmış olan bir yerdir. Şile feneri Karadeniz ve İstanbul boğazına oldukca yakın bir konumdadır. Dünya’da en oldukca kullanılan fenerler içinde yer edinen Şile feneri bu ilçenin simgesel yerlerinden bir tanesi olduğundan dolayı kesinlikle ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bilhassa akşamları yaymış olduğu ışık ile beraber İstanbul boğazı da buradan görülebilmektedir. Şile feneri müze olarak günümüzde hizmet vermektedir. Pek oldukca antika eserler yer almıştır. 

2) Şile Kalesi

Oldukça eski bir zamanı olan yerdir. Şile kalesi zamanında Cenevizliler tarafınca inşa ettirilmiş ve günümüze kadar gelebilmeyi de başarmıştır. Şile kalesi Osmanlı imparatorluğu döneminde de kullanılmış giriş çıkışlar denetim edilmiştir. Şile kalesi denizden gelebilecek her türlü tehdide karşı şehri korumak için çaba sarfetmek amacı ile inşa ettirilmiştir. Günümüzde de pek oldukca kez restorasyona uğramış olan şile kalesi bu bölgenin sembol yapılarından bir diğeridir. 24 saat açık olan bir yer olan Şile kalesi tam olarak Hacı Kasım mahallesinde yer almıştır. Ulaşımı son derecede kolay olan bir yerdedir.

3) Zamanı Ahşap Evleri

Şile’nin kültürünü yansıtan bir ahşap evlerdir. Zamanı ahşap evleri Akçakese köyünde yer almıştır. Tam olarak 19. yüzyıla ilişkin yakın bir konumda yer almıştır. Günümüzde bu evleri halen daha görülmektedir. Karadeniz kültürünü de yakından olarak bu evlerde görebilirsiniz. Zamanı ahşap evlerine ulaştıktan sonra bol miktarda fotoğraf çekebilirsiniz. Bu ahşap evlerinin 150 senelik bir geçmişi bulunmaktadır. Turistlerin de yoğun olarak ziyaret etmiş olduğu noktalardan bir tanesidir.

4) Kavala Parkı

Şile’de yer edinen parklardan bir tanesidir. İlçeden uzaklaşıp birazcık daha sakin bir yerde nefes almak isteyenlerin Kavala parkı simgesel yerlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Kavala parkı içinde pek oldukca kafe ve restoran bulunmaktadır. Hem de gene pek oldukca seyir terasları bulunmaktadır. Yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapabilir Kavala parkında güzel bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz. Kavala parkı Belibey mahallesinde yer almakta olup 24 saat açık olan bir mekandır. 

5) Akçakese Plajı

Hem kamp yapmak hem de denize girmek isteyenlerin kesinlikle tercih etmesi gerektiği bir yerdir. Akçakese plajı yoğun ziyaretçi akımına uğramıştır. Akçakese plajına giriş için herhangi bir ücret ödemek durumunda değilsiniz. Kamp yapabilir ve oldukça güzel vakitler geçirebilirsiniz. Kamp yapmak için banyo ve wc ihtiyacınız olan şeyleri da gene burada yer edinen işletmeler yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Akçakese plajı Şile’nin en oldukca gezilen ve görülen plajları içinde yer alıp burası bir halk plajıdır. 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası