Side Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Side Gezilecek Yerler Nelerdir?

Side Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Side Gezilecek Yerler Nedir? – Gezi Haberleri

Side Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Side Gezilecek Yerler Nelerdir?

Manavgat Irmağı’nın tam ortasından geçmiş olduğu ilçe Türkiye ve Antalya Turizminin en mühim merkezleri içinde yer alır. Kuzeyinde bulunan ormanlarla kaplı Toros Dağları, Manavgat ilçe merkezi kıyıdan ortalama olarak 6 km içeride yer alır. Kıyı şeridinde bulunan Side, Çolaklı, Gündoğdu, Kumköy, Evrenseki, Kızılağaç, Kaplıca, Titreyengöl, Sorgun ilçenin mühim gezim merkezleri içinde yer alır.

Side Antik Kenti Nerede?

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olan bir köyde yer edinen Side bununla beraber da bir alan antik kenttir. Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir belde olan Side, Türkiye’ye gelen yerli ve yabancı turistler tarafınca en oldukça ziyaret edilen bölgeler içinde içeriyor.

Side Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Side Antik Kenti’ne, Antalya’nın 75 km. doğusunda bulunan, Manavgat İlçesi’ne ulaşarak Side Mahallesi yönüne doğru gidilebilir. Antik kente tercihe bakılırsa Side otobüsleri tercih edilerek şehir merkezinden de ulaşılabilir. Side’de yazları doyasıya dinlence yapabileceğiniz benzer biçimde, eğer kalabalıktan birazcık uzaklaşmak isterseniz güz mevsiminde de gelebilirsiniz.

Side’ye Antalya Otogar’ından minibüslerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bununla beraber Side, Antalya Havalimanı’na da 60 km uzaklıkta içeriyor. Manavgat kazasından de Side’ye de toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çevre beldeleri de gezmeyi düşünüyorsanız daha rahat çevreyi keşfedebilmek için otomobil kiralamayı tercih edebilirsiniz.

Side Gezilecek Yerler Nedir?

Side Antik Kenti: Oldukça sayıda uygarlığın topraklarında yaşamış olduğu Side Antik Kenti, antik dönemde de Kilikya ile Likya içinde varlığını sürdürerek Eski Pamfilya’ya bağlı bir tecim ve liman kenti olmuştur. Bünyesinde pek oldukça mühim yapıyı barındıran bu büyüleyici kente parasız giriş yapabilirsiniz.

Şehir Surları: Side, Milattan Sonrasında 3. yüzyıla kadar Pamfilya’ya bağlı bir antik kentti. Fakat hemen sonra kavimler tarafınca rahatsızlık edilince halk çareyi bu surları yapmakta buluyor. Bu yüzden de şehrin kuzeydoğusunu feda etmek zorunda kalmış ve bu da onlara büyük kayıplar getirmiştir.

Büyük Şehir Kapısı: Büyük Şehir Kapısı, iki kulenin gardiyanlık etmiş olduğu zamanında şehrin ana kapısını oluşturan bir yapıdır. Hemen sonra başka sütunlarla da desteklenmiş olan bu kapıdan girince sizi bir oda ve bir avlu karşılıyor. Kapının yanında ise, evvelde hamam olarak kullanılan bir anıt bir de Size Müzesi içeriyor.

Doğu Kapısı: Aslolan girişlerin yapılmış olduğu Doğu Kapısı, şehrin kuzeydoğusunda içeriyor. Bu yüzden de bu adı alıyor. Gene bir avluya oluşturulan bu kapı, Helenistik Dönem hatırası benzer biçimde bu kez oldukça mühim ziyaretçileri ağırlıyor. O güzel tarihin kokusu ile sizi içine çekecek ve her adımda şaşırtacak bir kent sizleri bekliyor.

Side Müzesi: Side Antik Kenti’nde yer edinen zamanı Agora’nın karşısında yer edinen hamamın içinde bulunan Side Müzesi, 1961 yılından itibaren burada yazları sabah 8’den akşam 7’ye, kış döneminde ise pazartesi günleri hariç olmak suretiyle sabah 8’den akşam 5’e kadar asla durmadan hizmet veriyor. Burada yargı sürmüş Bizans, Roma benzer biçimde uygarlıklardan kalma eserlerle buluşabileceğiniz bu müzenin giriş tutarı ise, 15 TL’dir.

Agora: Kare şeklinde olan ve hala çevresinde çarşının izlerini taşıyan agoranın dört tarafınca girişi bulunuyor. Bir köşesinde yer edinen yapı ise, kendini bugüne dek korumayı başarmış olan bir halk tuvaleti olan Latrinadır. Ziyaretiniz esnasında fark edeceğiniz öteki bir podyum ise, Tykhe Tapınağıdır. Güneydeki cadde süresince yolu yürürseniz de Devlet Agorası ile karşınıza çıkıyor.

Devlet Agorası: Son zamanlarda fazlaca harap olmuş bu bölgede yapılmış olan ilk araştırmalarda imparatorluk sarayı olduğu kabul edilen bu yapı bununla beraber da Devlet Agorası ismiyle biliniyor. Burada yer edinen yüksekçe bir yerde ise, köle satışı yapıldığı düşünülüyor.

Anıtsal Kütüphane: Side Antik Kenti’nin Roma işçiliği ile bezenmiş olan mermer kütüphaneye verilen itina ve gösterilen çabaya fanatik kalacaksınız. Nemin ve böceklerin niçin olacağı aksiliklerden kitapları koruyabilmek için belli teknikler kullanılarak dizmişlerdir. Bununla beraber güzel kokan ve hususi bölgelerden gelen bazı bitkileri de kitapların korunması için kullanmışlar.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası