Selimiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Selimiye Camii Tarihi Ve Özellikleri…

Selimiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Selimiye Camii Tarihi Ve Özellikleri… – Gezi Haberleri

Selimiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Selimiye Camii Tarihi Ve Özellikleri...

Tarihi ve kültürel yönden kıymetli bir miras olan Selimiye Camii, ibadete açık olup dinen hususi gün ve gecelerde Müslümanlar tarafınca çoğunlukla ziyaret edilmektedir. Osmanlı-Türk mimarisinin en kıymetli yapıtlarından birisi olan Selimiye Camii, yapımında kullanılan malzemeler ve işçiliği ile oldukça hususi bir eserdir.

Selimiye Camii Nerededir?  

Selimiye kelimesi beyaz, açık pembe renklerini temsil etmektedir. Güzel nakışlı ipek kumaş manasını da taşımaktadır. Kumaşın dokunduğu yerin İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Selimiye olması sebebi ile kumaşa bu isim verilmiştir. Hepimiz tarafınca büyük beğeni kazanan ve çoğunlukla ziyaret edilen camii zamanı önemi ile yapıldığı günden bugüne merak uyandırmayı başarmıştır. Taşımış olduğu özellikler Mimar Sinan’a duyulan derin sevgi ve saygıyı daha da artırmaktadır. Selimiye Camii, zamanı ve naturel güzellikleri ile esin veren şehrimiz Edirne’dedir.

Selimiye Camii Nasıl Gidilir?  

Selimiye Camii, Edirne Merkez’de yer almıştır. Tarihi camii, Mimar Sinan Caddesi’nde yer almıştır. Kent dışından yolcu otobüsleri ve hususi araçlar ile şehre ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. İstanbul-Edirne arası oldukça yakındır. İki buçuk şeklinde kısa bir saatte Edirne merkeze varılabilmektedir.

Edirne’ye vardıktan sonrasında taksi, hususi vasıta ya da toplu taşıma araçları ile meşhur Selimiye Camii’ne gitmek mümkün olmaktadır. Otogardan Selimiye Camii’ne gitmek isteyenler minibüsleri tercih edebilirler. Edirne merkezden yürünerek de camiye varılabilir.

Selimiye Camii Tarihi ve Özellikleri

Edirne; çarşıları, köprüleri, zamanı evleri, camileri ve bilhassa de dünyaca meşhur Görkemli Selimiye Camii ile kıymetli bir şehrimizdir. Ülkemize gelenleri ilk olarak karşılayan Edirne, sınır kenti olma özelliği ile de ayrı bir gezinsel öneme haizdir. 

Edirne’ye ayak basanların ne olursa olsun ziyaret etmesi ihtiyaç duyulan Selimiye Camii, Osmanlı hükümdarı II. Selim tarafınca Mimar Sinan’a yaptırılmış ve 14 Mart 1575 senesinde hizmete açılmıştır. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak nitelendirdiği ve 80 yaşlarında tamamladığı camii, Osmanlı-Türk mimarisinin en güzel örneklerinin başlangıcında gelmektedir.

Selimiye Camii; oldukca sayıda mermer, taş, çini, sedef ve ahşap şeklinde motif süslemelerini içermekte ve oldukça varlıklı ve etkisinde bırakan bir görselliği gözler önüne sermektedir. Selimiye Camii 2011 senesinde UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’ne eklenmiştir. Selimiye Camii’nin ortasında yer edinen 12 mermer sütunun taşımış olduğu müezzin mahveli ve altın varaklı Edirnekari kalem işleri ile klasik periyodu yansıtan en seçkin örneklerini oluşturmaktadır. Selimiye Camii’nin beğenilen çinileri İznik’te sıratlı tekniği kullanılarak tasarlanmış ve hususi olarak üretilmiştir.

Selimiye Camii, toplamda 2475 metre bir alan üstünde inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın bu görkemli eserinin kubbesi 43.28 metre çapı ise 31.30 metredir. Kubbenin ağırlığı averaj olarak 2.000 tondur. Kubbe 8 sütun üstünde tüm görkemi ile yükselir. Selimiye Camii, oldukca uzak mesafeden bakılmış olduğu süre dahi görülebilen dört tane minareye haizdir. Caminin minareleri 3.80 metre çapında ve 70.89 metre yüksekliğindedir.

Selimiye Camii’nin minareleri daha ilkin asla uygulanmamış olan hususi bir teknik kullanılmak sureti ile inşa edilmiştir. Selimiye Camii’nin iç bölümünden inşa edilen minareler görünmemektedir. Bundan dolayı mimari yapısının anlaşılması kolay olmaktadır. Minarelerin her biri üç şerefeli olup bu da zamanı yapıya ayrı bir güzel duyu katmaktadır. Bu şerefelere üç değişik yoldan çıkılması da camiinin öne çıkan özellikleri arasındadır. Bu yollar birbiri ile çakışmamaktadır. Bu sayede bu yollardan çıkan kişiler birbirini kesinlikle görmemektedir.

Selimiye Camii’nin inşasında 15 bin şahıs çalışmıştır. Yapımı 1575 senesinde tamamlanmıştır. Tamamlanması akabinde müthiş yapı hizmete sunulmuştur. Selimiye Camii’nin yapımı 7 yıl sürmüştür. Camii genişliği ile içinde aynı anda 6.000 kişinin yakarma etmesine olanak vermektedir. Osmanlı döneminde sefere çıkan ordu, bu camide namaz kılmak için durmuştur. Caminin ibadete açılması 2. Selim vefat ettikten sonrasında gerçekleşmiştir. Sultan 2. Selim camiinin tamamlanışını görememiştir.

Yapımına 1568 senesinde başlanan Selimiye Camii, Yıldırım Bayezid tarafınca geliştirilmiş ve birçok alanda yakarma amaçlı kullanılmıştır. İslami ve Osmanlı Mimarisinin en güzel örneklerini içeren yapıt, iç yapısında daha pek oldukca güzelliğe haizdir. İnce ve zarafet temsili minareleri ile güzide bir camii olan Selimiye, UNESCO tarafınca Selimiye Camii ve Külliyesi Dünya Miras Sıralamasında yer alır.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası