Sapanca Nerede, Nasıl Gidilir? Sapanca Gezilecek Yerler Nelerdir?


Bu bölüm bir fazlaca engebelidir. İkinci kısmı ise, Samanlı Dağları’nın şimal etekleri içinde Sapanca kazasının merkezinin de bulunmuş olduğu dağ eteği ovasını oluşturur. Bu ova ise dağların şimal tarafındaki yamaçlarından inmekte olan derelerin taşımış olduğu alüvyonlar ile meydana gelmiştir.

Sapanca Nerededir?

Sapanca, Türkiye’nin kuzeybatısı bölümünde yer edinen Marmara bölgesinde mevcut halde bulunan Sakarya ilinin ortalama olarak 39.000 sözü geçen bir ilçesini oluşturur. Sapanca, Sakarya’nın ilçelerini oluşturan güneyinde Geyve ve Pamukova, doğusunda Arifiye ile ve kuzeyinde ise Serdivan ilçeleri ile birlikte batısında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi ile de komşu olan bir ilçedir. Şimal bölümünde Sapanca Gölüne kıyısı olan bu ilçenin il merkezine olan uzaklığı ise ortalama olarak 13 kilometredir.

Sapanca İlçesinde Gezim Nasıldır?

Sapanca, İstanbul ilk sırada olmak suretiyle civarında bulunan kentlere olan yakınlığı ile birlikte yeşillikler ve bir göl beldesi olması sebebiyle son zamanlarda kısa süreliğine tatiller için tercih edilir. Bilhassa göl civarına kurulmuş olan gezinsel yapılar ile gezim geliri her geçen gün artmaktadır. 1999 senesindeki zelzele sonrasında göl kenarında yer edinen tesislerin kullanılamaz hale gelmesi sebebi ile gerileme göstermiş olan ilçedeki gezim son senelerde bir kez daha canlanmaya adım atmıştır.

Bilhassa ilçe çevresinde bulunan Kırkpınar ve Maşukiye benzer biçimde yerleşim birimlerinde birçok dinlence köyleri ve yazlıklar kurulmuştur. Son yıllarda gelişme içinde olan bir başka bölge ise Maşukiye’nin civarlarında bulunan Samanlı Dağları arasından en yükseği olan Kartepe’dir. Burada kurulmuş olan yeni tesisler ile kış turizmi de büyük seviyede gelişmeye adım atmıştır.

Sapanca’da Gezilecek Yerler Nedir?

Sapanca’ya gelinmesi durumunda ilk olarak gezilmesi ihtiyaç duyulan yerlerin başlangıcında Sapanca Gölü gelmektedir. Gölün çevresinde yürüyüş yapma imkanı bulunur. Sapanca gölünün çevresinde yer edinen yeşillikler ile beraber tabiatın çeşitli renklerini bu gölün üstünden seyretmek mümkündür. Bununla beraber Sapanca kazasının merkezinde yer edinen ve Osmanlı döneminden kalan zamanı yapılı cami, han ve hamamlar da Sapanca içinde gezilebilecek bölgeleri oluşturmaktadır. Rahime Sultan Camii ve tuğrası bu bölgede görülmektedir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri olan Rüstem Paşa adına yaptırılmış olan Rüstem Paşa Camisi de görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerdendir. Merkez üstünde yer edinen Hükümet Konağı’nın ön tarafında Bizans Periyodu’nden kalmış olan lahitler sergilenmektedir. . Ek olarak Sapanca kazasının merkezinde 1800’lü senelerden kalma olan ortalama altmış civarında zamanı özellikte evler bulunmaktadır. Bu evler gezilmesi ihtiyaç duyulan bölgeler arasındadır.

Sapanca’ya Ulaşım Nasıl Olur?

Sapanca’ya kişisel olan vasıta ile otobüs aracılığı ile yada demir yolunun kullanılması ile ulaşmak mümkündür. Eğer otobüs vasıtası ile gelinecek ise Adapazarı’na ulaşmak gerekir. Adapazarı’ndan sonrasında ise kent içi ulaşım olanağı kullanılarak 20-25 dakika içinde Sapanca’ya ulaşmak mümkündür.

Kimi büyük şehirlerden direkt bir halde Sapanca’ya olan otobüs seferleri de mevcuttur. Demir yolu kullanılacak ise Adapazarı’na gelen trenler ile ulaşım sağlanmaktadır. Eğer kişisel vasıta ile gelinecekse, bilhassa İstanbul’dan gelen kişiler için en ideal alternatif TEM otoyolunu kullanmaktır.

Sapanca Niçin Tercih Edilmektedir?

Sapanca Gölü, çevresinde yer edinen illere, bilhassa de İstanbul’a olan yakınlığı ile temiz havasıyla ve doğasıyla, sunmuş olduğu pek oldukça aktiviteler ile ve çevresinde da gezilebilecek alanların fazlalığı ile son senelerde pek oldukça kişinin bilhassa tercih etmiş olduğu bir gezim merkezi şekline gelmiştir.

Misafirlerine her mevsim içinde rahatlık elde eden Sapanca Gölü, genel olarak hafta sonlarında kaçamak yapmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir seçenek oluşturmaktadır. Sapanca sakin bir yapısı yardımıyla sessiz bir ortama gereksinim duyan tatilcilerin çoğunlukla tercih etmiş olduğu bir alandır.

Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyen kişiler için göl çevresindeki gezinsel yapılar, çeşitli konaklama seçenekleri sunulmaktadır. Yazları gölün kenarı plaj şeklinde kullanılmaktadır.

Sapanca’ya Ne vakit Gidilmesi Gerekmektedir?

Sapanca’ya gitmek için en ideal vakitler ilkbahar ile yazın geçişi içinde yer edinen aylardır. Kış soğuğunun çözülmesi ile beraber hafifçe şekilde olan yağmurun ve güneşin tesiri ile birlikte bitkilerin yeşerdiği vakitlerde Sapanca’nın manzarası oldukça etkisi altına alan olmaktadır. Bu vakitlerde göl kenarında sakin zamanlar geçirerek tabiat yürüyüşleri yapılabilmektedir.

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası