Rusya Hakkında Her Şey; Rusya Bayrağının Anlamı, Rusya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Rusya Hakkında Her Şey; Rusya Bayrağının Anlamı, Rusya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Rusya Hakkında Her Şey; Rusya Bayrağının Anlamı, Rusya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

26 Aralık 1991 tarihinde Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonrasında Özbekistan, Estonya, Kırgızistan, Ukrayna ve Tacikistan bağımsızlığını duyuru etmiştir. Yüzölçümü 17.100.000 kilometrekare olan Rusya, dünyanın en büyük ülkesidir. 

Rusya Hakkında Her Şey 

En Büyük Şehirleri – Samara, St. Petersburgh, Astrahan, Azak, Petrozavodsk 

Nüfusu – 144 milyon 424 bin 

Meşhur yazarları ve şairleri – Fyodor Dostoyevski, Andrey Platonov, Ivan Turgenyev, Mihail Lermontov, Vladimir Nabokov, Maksim Gorki, Mihail Bulgakov 

Meşhur Rus Yönetmenler – Andrei Tarkovsky, Nikita Mikhalkov, Aleksey Balabanov, Dziga Vertov, Elem Klimov 

Rusya’nın meşhur yiyecekleri

Havyar, Borç Çorbası, Zakuski Çar 

Rusya Bayrağının Anlamı

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu benzer biçimde Rusya’nın bayrağı da üç eşit ve yatay çizgiden oluşur. En üstte yer edinen beyaz, Rusya’nın kadim bir ülke olmasını ve soyluluğu simgeler. Bayrağın ortasındaki mavi renginin simgelediği şeyler ülkeye bağlılık, vatan sevgisi, fedakarlık ve içtenliktir.

Bayrağın en alt kısmında yer edinen kırmızı rengine yüklenen anlamlar ise farklılık göstermektedir. Bazılarına bakılırsa Rusya bayrağındaki kırmızı rengi cesareti, bazılarına bakılırsa ise bağımsızlığı temsil eder. 

Rusya’nın günümüzde kullandığı resmi bayrak, 1991 senesinde Sovyetler Birliği dağıldıktan sonrasında kabul edilmiştir. 

Rusya’nın Başkenti Neresidir?

Rusya’nın başkenti Moskova’dır. Moskova toplam 10 yönetimsel birimden oluşur. Bunların içinde yüzölçümü bakımından en büyük olan bölgeler Güneybatı ve Kuzeydoğu bölgesidir. 12 Mart 1918 tarihinde başkent meydana getirilen Moskova, dünyadaki en kalabalık 10 başkentten biridir. Nüfusu ortalama 11 milyon 721 bin olan kent kozmopolitik bir yapıya haizdir. Kentte Rusların haricinde Ermeniler, Tatarlar ve Özbekler yaşar. 

Moskova katedralleri ve şatolarıyla meşhur bir kenttir. Şehirdeki en meşhur zamanı yapı ise Aziz Vasil Katedrali’dir. Kızıl Meydan’da yer edinen Aziz Vasil Katedrali, Korkulu İvan’ın talimatıyla 2 yıl benzer biçimde uzun bir sürede yaptırılmıştır. 16. yüzyılda ibadete oluşturulan katedralde bizzat Korkulu İvan’ın da ayinler düzenlemiş olduğu bilinmektedir. 

Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi de Moskova’nın en fazlaca malum ve ziyaret edilen yerlerinden biridir. İlk Aşk, Seviyordum Sizi ve Yüzbaşının Kızı adlı romanlarıyla tanınan Puşkin’in adını taşıyan müzede Puşkin’in kişisel eşyaları ve Pablo Picasso, Van Gogh benzer biçimde meşhur ressamların eserleri sergilenmektedir. 

Moskova’daki öteki gezinsel bölgeler: Tretyakov Devlet Galerisi, Novodevich Manastırı, Kızıl Meydan ve Kozmonotluk Anıt Müzesi. 

Moskova İle İlgili Filmler 

1- Moskova’nın Şifresi – Temel 

 2- Polis Akademisi – Vazife Yeri: Moskova

 3- Moskova Gözyaşlarına İnanmıyor 

 4- Minik Moskova 

 5- Moskova Rüzgarı 

Moskova ile İlgili Kitaplar 

1- Walter Benjamin – Moskova Günlüğü 

 2- Andrey Platonov – Mutlu Moskova

 3- Rıza Nur – Moskova – Sakarya Hatıraları 

Rusya ile Türkiye Içinde Saat Farkı Ne Kadar?

Rusya ile Türkiye içinde saat farkı bulunmamaktadır. 

Rusya’nın Para Birimi Nedir?

Rusya Federasyonu’nun resmi para birimi Rubledir. Rusya’da birçok kez yönetim şekli değişse de ülkenin para birimi asla değişmemiştir. 

1 Rus Rublesi – 0,29 Türk Lirası 

Dünya Siyasi Haritası: Renklendirilmiş yüksek çözünürlüklü dünya haritasında ülkeler ve bayrakları!

Dünya Siyasi Haritası: Renklendirilmiş yüksek çözünürlüklü dünya haritasında ülkeler ve bayrakları!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası