Ruanda Hakkında Her Şey; Ruanda Bayrağının Anlamı, Ruanda Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Ruanda Hakkında Her Şey; Ruanda Bayrağının Anlamı, Ruanda Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Ruanda Hakkında Her Şey; Ruanda Bayrağının Anlamı, Ruanda Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Her üç grup da aynı dili konuşur, aynı dinleri uygular ve aynı bölgede serpiştirilmiş olarak yaşar. Bundan dolayı, derin siyasal bölünmelere karşın, yaygın olarak ortak bir kültürü paylaştıkları kabul edilir. Kongo ve Uganda’daki Ruandalılar, çoğu zaman Ruanda ulusal devleti ile kuvvetli bir özdeşleşmeyi sürdüren mültecileri ihtiva eder.

Ruanda Hakkında Her Şey

“Bin tepelik ülke” olarak malum Ruanda, Rift Vadisi’nin en batı ucunda yer edinen, Burundi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Uganda ve Tanzanya ile sınır komşusu olan dağlık bir ülkedir. Ruanda, Tanzanya sınırı süresince doğuda nispeten düz ovalardan batıda Kongo ve Nil nehirleri arasındaki kıta ayrımı süresince dik dağlara kadar yükselir. Kıta bölünmesinden, kara, Ruanda’nın Kongo sınırının çoğunu oluşturan Kivu Gölü kıyılarına keskin bir halde düşer. Bir takım yüksek volkan, Ruanda’nın kuzeybatı sınırını oluşturur.

Dağlık topografya, nüfusun neredeyse yarısının Ruanda olarak tanımlandığı Kongo’nun Şimal Kivu bölgesinde devam ediyor. Banyamulenge olarak malum Kinyarwanda-konuşan Tutsi topluluğu, Cenup Kivu’da Tanganika Gölü’nün yukarısındaki yüksek ovalarda ve dağlarda yaşar. Cenk ve siyasal kargaşa, son on yılda Ruanda’da köktencilik nüfus değişimlerine yol açtı. 1991 nüfus sayımına bakılırsa, Ruanda’nın toplam nüfusu 7.7 milyondu, nüfusun yüzde 90’ı Hutu etnik grubundan, yüzde 9’u Tutsi’den ve yüzde 1’i Twa’dan oluşuyordu, sadece gerçek Tutsi yüzdesi muhtemelen daha yüksekti.

Kinyarwanda, neredeyse evrensel olarak konuşulduğundan Ruanda’da birleştirici bir faktördür. Kirundi (Burundi’de konuşulur), Mashi (Kongo’nun Cenup Kivu bölgesinde konuşulur) ve Kiha (kuzeybatı Tanzanya’da konuşulur) ile yakından ilişkili olan Kinyarwanda, bir Bantu dilidir. Ruanda nüfusunun yüzde 10’undan azı ek olarak Fransızca konuşuyor ve ufak bir kısmı İngilizce konuşuyor, bilhassa Uganda ve Kenya’dan dönen sığınmacılar. Kinyarwanda, Ruanda haricinde yaşayan Ruandalılar için birincil kültürel tanımlayıcıdır.

631c4a25c8c3732224a0f16dRuanda, dünyanın en kırsal ülkeleri arasındadır. Bir çok insan, muz bahçeleri ve tarlalarla çevrili ve yamaçlara dağılmış bireysel aile yerleşkelerinde yaşar. Tek bir tepe üstünde yaşayan ailelerin toplamı olan tepe, tarihsel olarak merkezi toplumsal ve politik birim olmuştur. Her tepenin nüfusu hükümdara bağlayan bir şefi vardı. 1960’larda reislikler kaldırılmış olsa da, yeni yönetimsel birimler çoğu zaman tepe bölünmelerini korudu.

Tarihçiler, Hutu, Tutsi ve Twa arasındaki sömürge öncesi bölünmeyi hem derslik hem de kast ayrımı olarak tanımladılar, sadece her iki terim de tamamen doğru değil. Kast bölünmeleri şeklinde, kişinin grubu bir dereceye kadar kişinin mesleğini belirledi, Hutu daha oldukça ekimle, Tutsi hayvancılıkla ve Twa avcılıkla ve seramik yapmak şeklinde birkaç başka faaliyetle uğraştı. Bununla beraber, Hutu’nun sığır ve keçi sahibi olabileceği ve bir çok Tutsi’nin en azından bir miktar tarımla uğraştığı için mesleki çizgiler katı bir halde uygulanmıyordu.

Ruanda’da toplumsal yardım geleneksel olarak aile üyeleri ve komşular tarafınca sağlanmaktadır. Hıristiyan kiliseleri, refah yardımı sağlamada giderek artan bir rol üstlenmiş olsa da; Ruanda mühim oranda ikili ve oldukça taraflı kalkınma yardımı almaya başladı. Bu programlara karşın, Ruanda dünyanın en yoksul on ülkesi içinde içeriyor.

Ruanda Bayrağının Anlamı

Ruanda Bayrağı, açık mavi bir zemin üstünde sağ tarafta bulunan bir güneş vardır. Güneşte bulunan 24 ışıltı aydınlanan halkı, birliği ve şeffaflığı simgeler. Ek olarak cehalete karşı verilen savaşın da sembolüdür. Sarı renk ekonomik kalkınma ve yeşil de umudu ve refahı temsil eder.

Ruanda’nın Başkenti

Ruanda başkenti Kigali’dir.

Ruanda’nın Para Birimi

Ruanda para birimi, Ruanda Frangı’dır.

Ruanda ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

Ruanda, Türkiye’den bir saat geridedir. Türkiye’de saat 16:30 ise, Ruanda’da saat 15:30’dur.

Rusya Hakkında Her Şey; Rusya Bayrağının Anlamı, Rusya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Rusya Hakkında Her Şey; Rusya Bayrağının Anlamı, Rusya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası