Putin ve Şoygu’yu eleştiren Rus milliyetçisi Girkin gözaltına alındı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Müdafa Bakanı Şoygu’ya yönelik eleştirileriyle tanınan Rus milliyetçisi İgor Girkin tutuklandı.

Rusya’nın, Moskova’nın Ukrayna’daki savaşı ele almasını eleştiren harp yanlısı Rus milliyetçisi Igor Girkin’i tutukladığı bildirildi.

Igor Strelkov olarak da malum Girkin, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesine yardım etti ve ondan sonra doğu Ukrayna’da Rus yanlısı milisler örgütledi.

Tutuklanma haberini eşi Miroslava Reginskaya, Girkin’in resmi Telegram hesabından duyurdu.

Reginskaya, “Bugün saat 11:30 sıralarında Soruşturma Komitesi temsilcileri evimize geldi. Evde değildim. Apartman görevlisine gore kocamı kollarından tutarak dışarı çıkardılar ve bilinmeyen bir yöne götürdüler.” o ifadeleri kullandı

Arkadaşlarının, Girkin’in aşırılık yanlısı olmakla suçlandığını söylediğini söylemiş oldu: “Erkeğimin nerede olduğuna dair hiçbir bilgim yok, benimle iletişime geçmedi.” dedi.

Eski bir Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlisi olan Girkin, bu senenin başlarında siyasete gireceğini açıklamıştı.

Igor Girkin, Moskova’nın Ukrayna’da “hususi askeri operasyon” söylediği şeyi yetersiz yürüttüğünü söyleyerek Başkan Vladimir Putin ve Müdafa Bakanı Sergei Shoigu’yu giderek daha çok eleştirdi.

Bu gözaltı sonucu, Rus yetkililerin Ukrayna’daki harbe yönelik eleştirilerinden bıkmış olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası