Putin: Ukrayna savaşı uzun sürecek; Trump’ın başkan seçilmesi kötü ilişkileri etkilemez

Herhangi bir ateşkesin Kiev tarafınca tekrardan silahlanmak için kullanabileceğini işaret eden Rus önder, barıştan söz edilebilmesi için “insan, teçhizat ve cephane bakımından Ukrayna’nın tükenmesi icap ettiğini sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’daki savaşın uzun süreli olacağını beklediklerini deklare etti. 

REKLAM

Rus önder, 2024’te ABD Birleşik Devletleri’nde (ABD) gerçekleşecek başkanlık seçimlerinin sonucunun Washington’un Rusya’ya olan “düşmanca” bakış açısını değiştirmeyeceğini de altını çizdi.

Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu’nda gerçekleşen panelde konuşan Putin, Ukrayna’nın Rus güçlerine karşı başlatmış olduğu karşı saldırının şu ana kadar başarısız bulunduğunu ve Ukrayna ordusunun 71 bin kişilik ağır kayba uğradığını söylemiş oldu.

Herhangi bir ateşkesin Kiev tarafınca tekrardan silahlanmak için kullanabileceğini işaret eden Rus önder, Ukrayna’nın yalnız “insan, teçhizat ve cephane bakımından tükendiğinde” barıştan söz edebileceğini sözlerine ekledi.

Rusya, 2014 senesinde ilhak etmiş olduğu Kırım ve geçen yıl 24 Şubat’ta süregelen işgalle Ukrayna topraklarının ortalama yüzde 18’ini denetim ediyor.

Ukrayna’nın birkaç aydır yürüttüğü karşı saldırıda ise bazı köyler geri alınmış da olsa hemen hemen mühim bir ilerleme kaydedilemedi.

“Trump’ın yargılanması ABD siyasetinin çürümüşlüğünü gösteriyor”

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yargılanmasının da siyasal amaçlı bulunduğunu ileri devam eden Rus önder, bu durumun Amerikan siyasal sisteminin “çürümüşlüğünü” gösterdiğini söylemiş oldu.

Gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Trump’ın kazanması durumunda da Washington’un Moskova’ya “düşmanca” bakışının değişmeyeceğini de iddia etti. 

“Kim başkan seçilirse seçilsin, ABD dış politikasında Rusya’ya yönelik temel bir değişim olmayacak”. diyen Putin, ABD’li yetkililer Rusya’yı varoluşsal bir düşman olarak görüyor.” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası