Putin, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını yöneten generallerle görüştü

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, ocak ayında Ukrayna’daki hususi askeri operasyondan görevli Ortaklaşa Askeri Kuvvetlerin başına getirilmişti.

Kremlin’den meydana getirilen açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki savaşı yürüten operasyon komutanlığını ziyaret ederek generallerle bir araya gelmiş olduğu bildirildi. 

REKLAM

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Rostov kentinde yapıldığı belirtilen ziyaretle ilgili açıklamada, “Putin, Rostov-on-Don’daki hususi askeri operasyon grubunun karargahında bir toplantı gerçekleştirmiş oldu” denildi.

Açıklamanın devamında başkomutan Putin’in, Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonlardan görevli Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ve öteki üst düzey askeri yetkililerin raporlarını dinlediği de aktarıldı. 

Moskova, Ukrayna’daki işgalini “hususi askeri operasyon” olarak tanımlıyor. 

Ocak başlangıcında Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Ukrayna’daki hususi askeri operasyondan görevli Ortaklaşa Askeri Kuvvetlerin başına getirilmişti. 

Ortaklaşa Askeri Kuvvetlerin önceki komutanı ve Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Sergey Surovikin ile Kara Kuvvetleri Komutanı Oleg Salyukov ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Aleksey Kim de Gerasimov’un yardımcıları olarak atanmıştı. 

Söz mevzusu ziyaret ve toplantı, Ukrayna’nın Rusya tarafınca ele geçirilen toprakları geri almak için başlatmış olduğu karşı saldırının akabinde gerçekleşti.

Rus devlet medyası tarafınca servis edilen görüntülerde Gerasimov’un gece saatlerinde Putin’i selamladığı görülüyor. 

Reuters’a gore, toplantının ne vakit gerçekleştiği belli değil. 

Gerasimov, Rus hususi güvenlik şirketi Wagner’in patronu Yevgeniy Prigojin’in başarısızlık sebebiyle karşı çıkmış olduğu ve isyan başlatmış olduğu adlardan biri.

Keza Rostov, Wagner’in isyan başlatmış olduğu ve kontrolünü kısa süreli elinde tuttuğu kent.

Ukrayna: Rusya, gece süresince İHA’larla hücum düzenledi

Ukrayna Hava Kuvvetleri, sabah saatlerinde yapmış olduğu yapmış olduğu açıklamada, Rusya’nın gece süresince Ukrayna’nın şimal, orta ve batı bölgelerini vurmak için 17 insansız hava aracı saldırısı gerçekleştirdiğini bildirdi. 

REKLAM

Hava Kuvvetleri, Rusya’nın fırlattığı İran yapımı Shahed insansız hava araçlarından 15’inin düşürüldüğünü aktardı. 

Kiev, düşürülemediği anlaşılan öteki iki dronun akıbetinin ne olduğuna açıklık getirmedi.

Çernihiv’e roket saldırısı

Ayrıca Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Telegram üstünden yapmış olduğu açıklamada, “Bir Rus füzesi şehrin tam merkezine, Çernihiv’e isabet etti.” dedi. 

Zelenskiy, hedef alınan bölgede şehir meydanı, politeknik üniversitesi ve bir tiyatro bulunduğunu belirtti. 

Ukrayna lideri, “Rusya’nın acı ve yitik gününe dönüştürdüğü bayağı bir cumartesi… Ölü ve yaralılarımız var.” ifadesini kullandı. 

REKLAM

Rusya da dün (18 Ağustos), Ukrayna’nın Moskova’ya insansız hava aracı ile saldırdığını sadece hava müdafa sistemlerinin İHA’yı düşürdüğünü iddia etmişti. 

Hem Ukrayna hem de Rusya, 18 aydır devam eden muharebede sivillerin ve sivil altyapıların hedef alındığı yönündeki suçlamaları karşılıklı olarak reddediyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası