Postcards: Özbekistan’ın sembollerinden, Altın Kaplamalı Medrese

Özbekistan katpostal dizisinin son noktası Semerkand’daki Registan meydanı ve meydandaki Tilla Kari öteki adıyla Altın Kaplamalı Medrese.

Özbekistan katpostal dizisinin son noktası Semerkand’daki Registan meydanı ve meydandaki Tilla Kari öteki adıyla Altın Kaplamalı Medrese.

REKLAM

17. yüzyıla ilişkin olan yapı UNESCO dünya kültür mirası sıralamasında de bulunuyor.

Medereseye adını veren Tilla Kari altın sanat işçiliği anlamına geliyor. Bu büyük kubbeli yapının içine girdiğinizde ise bu ismin niçin verildiğini anlıyorsunuz.

Özbekistan hakkında genel bilgiler:

  • Orta Asya’da bulunan ülkenin komşuları Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Tacikistan
  • 1991 senesinde SSCB’den bağımsızlığını duyuru eden ülkenin nüfusu 30 milyon
  • Topraklarının beşte dördünü kaplayan ovalarla toplam yüzölçümü 425,400 kilometrekare
  • Kışın ısı eksi ortalama 6 aşama, yazın ise 32 derecenin üstünde
  • Ülkenin yüzde 80’i Özbek asıllı ve nüfusun yüzde 88’i Müslüman

Kubbenin iç tarafı mükemmel dekoratif unsurlara haiz ve derhal her yanı altın yaldızla süslü. Her yıl binlerce turisti kendisine çekiyor.

“Bu medrese 1646-1660 yılları aralığında Semerkand emiri tarafınca inşa edildi. Ek olarak Registan’a eklenen son mimari unsur oldu.”(Tulkin Okbutaev, Semarkand gezgin rehberi)

Etkisinde bırakan simetrisiyle meydana eklemlenen son yapı olan Tilla-Kari’nin meydanın Semerkand’ın sembolü olmasında mühim oranı bulunuyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası