Paşalimanı Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Paşalimanı Adası Gezilecek Yerler Nelerdir?


Paşalimanı Adası Nerede?

Pek fazlaca kişinin merak etmiş olduğu ve araştırmış olduğu Paşalimanı Adası, Marmara Denizi’nde ekip halinde uzanan Avşa Adası’nın doğusunda yer edinen bir adadır. Balıkesir iline bağlı olan adanın toplam nüfusu 2 bine yakın. Bununla beraber Paşalimanı, Harmanlı, Tuzla, Balıklı ve Poyrazlı olmak suretiyle beş köye ev sahipliği meydana getiren bir adadır.

Paşalimanı Adası limanına iyi mi gidilir?

Yeni bölgeler keşfetmek ve rahat bir atmosfere haiz mekanlarda bulunmak isteyenler Paşalimanı Adası’nda kendilerine yer buluyor. Bundan dolayı Paşalimanı Adası iyi mi gidilir diye merak edenlerin sayısı bir fazlaca fazladır. Bu görkemli ve garip adaya gitmek için ilk olarak Balıkesir’in Erdek ilçesine gitmelisiniz.

İlçede ulaşımınızı ayarladıktan sonrasında yapmanız ihtiyaç duyulan ilçe merkezinden kalkan vapurlara binmek ve tertipli seferler düzenlemek. Ayada’ya feribotla ortalama 40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Paşalimanı Adası’nda gezilecek bölgeler nerelerdir?

M.Ö. 493 senesinde Perslere karşı ayaklanan Prokennoslar, Fenikeliler tarafınca şehirleri yıkılınca Paşalimanı adasına yerleşirler. Hemen sonra bu adaya “Yeni Prokennos” adını verdiler. İlerleyen dönemlerde adanın adı değişerek harman yeri anlamına gelen Haloni olmuştur.

Ada ondan sonra Bizans İmparatorluğu tarafınca kuşatıldı. Adını Aulonia’dan alır. 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiş ve Birinci Dünya Savaşı’ndan sonrasında Yunan işgaline karşın Türkler talibi geri almayı başarmıştır.

Lala Mustafa Paşa, Kıbrıs adasından dönüşünde fena hava şartlarından dolayı bu adaya sığınmıştır. O günden sonrasında adanın adı Paşalimanı olarak anılmaya başlandı. Lala Mustafa Paşa, bu talibi ziyareti esnasında birçok konak, cami ve çeşme yaptırmıştır. 1935 depremi sonucunda birçok yer yıkılarak harabeye döndü sadece yerlerine yenileri yapılmış oldu.

1949 yılına kadar Paşalimanı Adası, Marmara Bölgesi’ne bağlıydı. Daha sonraki süreçte Balıkesir’in Erdek İlçesi’ne bağlanmıştır. Adanın bazı dikkate kıymet özellikleri vardır. Bu özelliklerinden ilki toprağının verimli olması, bununla beraber sunmuş olduğu iklim koşulları sebebiyle bağcılığa da fazlaca uygun bir ortam sunuyor. Ada nüfusunun bir çok tarımdan geçimini sağlıyordu.

Adada bugün fazlaca azca şahıs bağcılık yapabiliyor. Şarap, Avşa Adası ve Paşalimanı Adası’nda yetişen üzümlerden yapılır. Ada, havası ve naturel güzellikleri ile görenleri kendine fanatik bırakacak bir atmosfere haizdir. Koynunun serin sularında dinlenmek isteyen ziyaretçilerine mükemmel bir refah ortamı sunmaktadır.

Keşfedilmemiş güzelliklere haiz Paşalimanı Adası, bilhassa dalış ve rüzgar sörfü için muhteşem bir ortam sunuyor. Bununla beraber adada yelken tutkunları ve yelken sporuna hususi ilgi duyanlar için çeşitli aktiviteler düzenleniyor. Ziyaretçiler diledikleri vakit bu etkinliklere katılma olanağına haiz oluyorlar.

Ataköy Yat Limanı’ndan başlayıp Ağustos ayında Bodrum’da sonlanmış olan Paşalimanı Adası’nda da yelken yarışları yapılıyor. Eğlence ve serüven adası olarak vasıflandırılan Paşalimanı Adası’nda sabaha kadar çeşitli mekanlarda eğlenceye katılabilirsiniz. Ek olarak sabahın erken saatlerinde tabiat kokusu eşliğinde rüya şeklinde bigün doğumuna tanık olabileceğiniz bir atmosfere haizdir.

Akşam ise adada bulunan güzel bir sahil restoranında leziz bir akşam yemeği eşliğinde görkemli gün batımı manzaralarına tanık olabilirsiniz. Berrak ve temiz denizi ile adeta bir cenneti çağrıştıran adaya tekne turlarına katılabilirsiniz.

Adını Lala Mustafa Paşa’dan alan ve büyüleyici güzelliklere ev sahipliği meydana getiren adada fazlaca eski türbeler ve gömüt taşları bulunuyor. Sahib-i Yaşam, Hasenat Paşalimanı Memuru, Elhoş Halil Ağa ve Tiryaki Mehmet Paşa’nın kitabelerini taşıyan taşlar, bu ada sınırları içinde görülebilen mühim zamanı kalıntılar arasındadır.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası