Pakistan’da muhalif lider Şah Mahmut Kureyşi sebep gösterilmeksizin gözaltına alındı

Pakistan’ın 76 senelik tarihinde hiçbir başbakan beş senelik vazife süresini tamamlayamadı.

Pakistan’da muhalif lider Şah Mahmut Kureyşi herhangi bir sebep gösterilmeksizin gözaltına alındı. 

REKLAM

Halen cezaevinde bulunan eski Başbakan İmran Han’ın Tahrik-i İnsaf Partisi’nden (PTI ) meydana getirilen açıklamada, Kureyşi’nin, üç ay içinde yapılması ihtiyaç duyulan genel seçimlerin ertelenmesi halinde mahkemeye başvuracağını duyurmasından birkaç saat sonrasında gözaltına alındığı açıklandı. 

Parti sözcüsü Zulfi Buhari, Reuters’a yapmış olduğu açıklamada, iki dönem dışişleri bakanı olarak vazife icra eden PTI Başkanı Kureyşi’nin gözaltına alınma sebebinin hemen hemen belli olmadığını söylemiş oldu. 

Hafta başlangıcında göreve gelen geçici hükümetin enformasyon bakanı mevzuya ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

Buhari, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada Kureyşi’nin gözaltına alınmasını kınayarak “Basın toplantısı yapmış olduğu ve PTI’nin Pakistan’da şu anda devam eden tüm zorbalıklara ve seçim öncesi hilelere karşı duruşunu tekrardan teyit etmiş olduğu için gözaltına alındığını” iddia etti. 

PTI Genel Başkanı ve eski başbakan İmran Han, “yolsuzluk” suçlamalarından yargı giydi ve üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Ek olarak eski kriket yıldızının beş yıl süresince seçimlere iştirak etmesi da mahkemece yasaklandı. 

Hakkında suçlamaları reddeden Han, 2018 genel seçimlerini kazanarak başbakan oldu, 2022’de meydana getirilen bir güvensizlik oylamasıyla görevden alındı.

Seçimin, parlamentonun geçen hafta feshedilmesinden sonraki 90 gün içinde, kısaca kasım ayında yapılması gerekiyor. 

Bununla beraber ülke anayasal, siyasal ve ekonomik krizlerle savaşım etmiş olduğu için tarih mevzusundaki belirsizlik sürüyor.

İstifa eden Şahbaz Şerif hükümeti son günlerinde yeni bir nüfus sayımını onayladı, bu da yeni seçim sınırlarının Seçim Komisyonu tarafınca çizilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Eski bir komisyon yetkilisine bakılırsa 241 milyon sözü geçen ülkede yüzlerce federal ve eyalet seçim bölgesi bulunuyor ki yeni seçim bölgelerinin belirlenmesi altı aydan daha çok sürebilir.

REKLAM

Pakistan’da ordunun siyasete müdahalesi

Devlet televizyonunun haberine bakılırsa, Seçim Komisyonu, yapmış olduğu açıklamada yeni seçim bölgelerinin 14 Aralık’a kadar kesinleşeceğini bildirdi. 

Komisyon sonrasında seçim tarihini onaylayacak.

Seçim uzmanları bu sürecin ülke çapındaki oylamanın birkaç ay, muhtemelen şubat ayına kadar ertelenmesine yol açabileceği görüşünde.

Han’ın tutuklanmasının peşinden PTI’ye liderlik eden Kureyşi, düzenlemiş olduğu basın toplantısında “90 günlük süre ihlal edilirse bu anayasaya aykırı olur” ifadesini kullandı. 

Kureyşi, partinin herhangi bir gecikme durumunda Yüksek Mahkeme’de itiraz etmeyi planladığını söylemiş oldu.

REKLAM

Pakistan, İngiltere’den bağımsızlığını kazanalı 76 yıl oldu. Bu süre içinde ordu devamlı siyasetin içinde yer aldı ve sık sık askeri darbeler yaşandı. 

Ülke, 1947’deki bağımsızlığını duyuru ettiğinden bu yana dört askeri darbe ve bir o denli da askeri darbe girişimine sahne oldu. 

Pakistan, otuz yıldan fazla bir süreyi askeri yönetim altında geçirdi.

Pakistan’ın 76 senelik tarihinde hiçbir başbakan beş senelik vazife süresini tamamlayamadı.

Siyasal analistler, mevcut geçici yönetimin anayasal vazife süresinin ötesine geçmesi halinde, bu durumun dolaylı olarak ordunun kontrolünü sağlamlaştırmasına olanak tanıyacağı eleştirisinde bulunuyor. 

REKLAM

Orduya yakın olduğu kabul edilen ve pek de tanınmayan bir siyasetçi olan yeni Başbakan Enverül Hak Kakar, pazartesi günü yemin ederek göreve başladı. 

Ülkede oldukça popüler olan eski kriket yıldızı ve eski Başbakan İmran Han, siyasetten men edilmesini ve cezaevine konmasını generallerin kendisine kurduğu bir komplo olarak tanımlıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası