Özdere Nerede, Nasıl Gidilir? Özdere Gezilecek Yerler Nelerdir?


Özdere Nerede, Nasıl Gidilir?

Özdere, İzmir ilinin Menderes ilçesine bağlı olan bir dinlence beldesidir. İzmir merkeze ortalama 70 km uzaklıkta yer almıştır. Buranın cenup ve batı bölgesinde Ege Denizi bulunur. Kuzeybatısında Seferihisar bölgesi, kuzeyinde Menderes ilçesi, doğu tarafında ise Torbalı ile Selçuk ilçeleri yer almıştır.

Özdere, İzmir kent merkezinin ortalama 70 km uzağında bulunur. Buranın cenup bölümünde ise Ege Denizi vardır. Menderes’e ortalama 43 km, Seferihisar’a ortalama 44 km, Selçuk’a ortalama 31 km, Kuşadası’na ortalama 39 km, İzmir Adnan Menderes Havalimanına ortalama 50 km mesafede bulunmaktadır. 

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Özdere’ye en yakın havalimanı olma özelliğine haizdir. Aralarında ortalama 50 km bir mesafe bulunmaktadır. Adnan Menderes Havalimanından Özdere’ye gitmek için iki değişik yol bulunur. Bunlardan biri İZBAN taşra treni kullanılarak Geziemir Semt Garajına gelmek ve buradan Özdere dolmuşlarına binmektir. Bir öteki yol ise İZBAN taşra treni ile Cumaovası Aktarma Merkezine gelmiş olarak 755 numaralı Özdere-Cumaovası aktarma otobüsüne binmektir. Ek olarak havalimanından vasıta kiralayarak da Özdere’ye gitmeniz mümkündür.

İzmir kent merkezinden gitmek için belediye otobüsü ve dolmuş seçenekleri bulunmaktadır. Semt Garajından Özdere’ye giden dolmuşları kullanabilirsiniz. Buradan gitmek ortalama 1 saat sürmektedir. 

İzmir kent merkezinden hususi vasıta ile Özdere’ye gitmek isteyenlerin Gaziemir, Menderes, Ahmetbeyli güzergahı üstünden gitmeleri gerekir. Trafiğin durumuna bağlı olarak seyahat ortalama 1 ya da 1.5 saat sürmektedir.

Özdere Gezilecek Yerler Nedir?

Özdere’de bulunan Girintili Çıkıntılı Koylar tarih süresince korsanlar tarafınca kullanılmıştır. Buradaki Doğan Bey körfezinde yer edinen Çıfıt Kalesi, Korsan Kalesi adı ile de bilinmektedir. Mitolojik kahramanlar olan Zeus, Kybele, Artemis, Apollon’un da burada yaşamış olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında bölgede oldukca fazla zamanı mekan da bulunmaktadır.

Özdere yeşillikleri bolca bir dinlence beldesidir. Bu yüzden yapılacak pek oldukca aktivite bulunmaktadır. Piknik yapabileceğiniz, denize girebileceğiniz pek oldukca alan vardır. Zindancık, Göl yatağı, Koru, kuyu bükü koyları bunlardan birkaçıdır. Özdere’de oldukça güzel plajlar da bulunmaktadır. Burada tekneler ile geziler de düzenlenmektedir.

Özdere içinde pek oldukca zamanı mekan da bulunmaktadır. Efes, Claros, Notiobn, Lebedos, Teos Antik kentleri gezebileceğiniz zamanı yerlerdir. Özdere ortalama 7 bin senelik bir tarihe haizdir. 

Kalemlik Ulusal Parkı, Özdere beldesinin Çukuraltı Mahallesinde yer alır. Ortalama 40 hektarlık bir alanda bulunur. Bu alan Seferihisar ile Davutlar içinde ortalama 100 km uzunluğa haiz bir alan içinde yer almıştır. 

Özdere halk plajı hususi toprak ve iklim yapısı ile dikkat çekmektedir. Burada kızılçam ile meşe ağaçları çoğunlukla bulunmaktadır. Bazı bölgelerde bulunan kayalıklar da dikkat çekmektedir. Parkın içinde yeme içme mekanları, dinlenme tesisleri, soyunma kabinleri, duş, otopark, wc bulunmaktadır. 

Çuuraltı Plajı ortalama 250 metre uzunluğa haizdir. Özdere merkeze ortalama 2 km uzaklıkta bulunur. Deniz burada 10 metre derinliğe kadar ulaşabilmektedir. Özdere plajı, halka açık bir plajdır. Mavi bayraklı plajlar içinde yer almıştır. 

Maydanoz Koyu, Ahmetbeyli beldesine ortalama olarak 2 km uzakta yer alır. Denizi sığ olması ile bilinir. Taşlık bir yapıdadır. Manzarası oldukça güzeldir. Bilhassa nisan ve ekim aylarında pek oldukca şahıs tarafınca ziyaret edilmektedir. 

Özdere Beldesinde pek çook plaj ve koy bulunur. En oldukca malum koylar Çukuraltı Plajı, Zindancık Koyu, Maydanoz Koyu, Göl Yatağı Koyu, Kuyubükü, Göktür Plajları şeklinde bilinmektedir. 

Burası Kuşadası, Çeşme ve İzmir Adnan Menderes Havalimanına yakın olduğundan bir geçiş noktası halini almıştır. Bunun yanında pek oldukca otel ve plaj da bulunmaktadır. Burası oldukça minik olmasına karşın 1000’e yakın gezim tesisi bulunur. Bunun yanında bölgede su altı ve kara avcılığı da oldukça popülerdir.

Özdere mutfağı ile de ünlüdür. Keşkek ile kulaklı çorbası oldukça ünlüdür. Tavuklu börek de burada çoğunlukla tercih edilmektedir. Kuşadası ve çevresine gelen kişilerin Özdere beldesini de ziyaret etmesi gerekir. Buranın denizi oldukça temizdir. 

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası