Ortaköy Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Ortaköy Camii Tarihi Ve Özellikleri…

Ortaköy Büyük Mecidiye Camii zarif bir mimariye haizdir. İstanbul’un en mühim simgelerinden biridir. Ortaköy Camii’nin derhal yanında görkemiyle göz kamaştıran Esma Sultan Yalısı var. Sultan Abdülaziz’in kızı Esma Sultan’ın Çerkez Mehmet Paşa’ya evlilik hediyesi olarak yaptırdığı yapıdır.

Ortaköy Camii nerede?

Ortaköy Camii, konumu ve mimarisi sebebiyle Boğaziçi’nin incisi kabul ediliyor. Ortaköy semtinde, Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü’nün derhal yanında yer edinen bu cami, 1854 senesinde Sultan Abdülmecid tarafınca yaptırılmıştır. Kurucusundan dolayı Büyük Mecidiye Camii olarak da bilinir.

Ortaköy Camii iyi mi gidilir?

Sultanahmet’ten Ortaköy Camii’ne ulaşmak için Beşiktaş’taki iskeleden vapurlar kalkıyor. Eminönü’nden Ortaköy iskelesine direkt feribot seferleri vardır. Günde beş kez hareket eder ve her gün çalışır. Seyahat ortalama 25 dakika sürer.

Ortaköy Camii’nin zamanı ve özellikleri

Boğaziçi Köprüsü ile İstanbul’un en seçkin mekanlarından kabul edilen Ortaköy Camii (Mecidiye Camii), zarif dekorasyonlarıyla dikkat çekiyor. Boğaz’ın kıyısında, büyülü bir halde sudan yükselen güzel tasarlanmış bir cami var. 1853-1855 yılları aralığında inşa edilen bu Barok tarzdaki cami, geç Osmanlı süreci mimarisinin en güzel örneğini temsil ediyor. Mahalle ile özdeşleşen Ortaköy Camii, genel olarak Barok üslupta olmakla beraber, Avrupa mimari akımlarının Osmanlı uyarlaması olması, büyük çeşitliliği ve özgünlüğü ile dikkat çekmektedir. Bu tür yapıları Osmanlı eklektizminin ürünleri olarak sınıflandırmak daha doğru olacaktır.

Büyük pencerelerinden Boğaz’ın görkemli manzarasını hayranlıkla seyredebilirsiniz. Böylece İstanbul’a gelen Müslüman ziyaretçilere doğaüstü bir yakarma deneyimi sunuyor. Ek olarak caminin içi bu geniş pencerelerden sızan güneş ışınları ile daima aydınlıktır. Muhteşem iç mekan fotoğrafları çekmenizi sağlar. Caminin iç duvarlarında Türk hat sanatının ustaca örnekleri asılıydı. Bu el sanatları bununla birlikte usta hattat olan Sultan Abdülmecid tarafınca yapılmıştır.

Sultan Abdülmecid, 1853 senesinde camiyi yaptırmış ve mimar olarak İstanbul’daki birçok yapının tasarımından görevli olan Balyan ailesinden Nigogos Balyan’ı atamış. Öne çıkan eserleri içinde; Dolmabahçe Sarayı ve bitişiğindeki Dolmabahçe Camii, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı, Nusretiye Camii ve Topkapı Sarayı’nın zarif Hakkaniyet Kulesi de kendisi tarafınca tekrardan yapılmıştır. Ortaköy Camii, Boğaz’a bakan karmaşa bir yapıdır. Padişahların emrinde meydana getirilen tüm camiler benzer biçimde ana ibadethane ve kasır kısmı olmak suretiyle iki bölümden oluşmaktadır.

Ana alan ufak ve karedir. Tavan pembe mozaiklerle kaplı kubbelidir. Boğaz’dan gelen ışık yansımalarının devamlı değişen oyununu yakalamak için caminin içine büyük, uzun pencereler yerleştirilmiştir. Binanın iki minaresi ve beyaz taş duvarları vardır. Boğaz’ın en popüler noktalarından kabul edilen Ortaköy İskele Meydanı’nın kıyısında yer almıştır. Bu yapı, Boğaz ve Boğaz Köprüsü’nün eşi olmayan manzarasına haiz olduğundan Ortaköy semtinin ikonik bir simgesidir.

Ortaköy emlak

Ortaköy, Avrupa Boğazı’nın kıyısındaki eşi olmayan konumu sebebiyle kelimenin tam anlamıyla “ortadaki köy” anlamına gelir. Ortaköy Meydanı, mahalli halk için popüler bir buluşma ve gezinti yeridir. Şirin butikleri, sahil kafeleri ve restoranları ile samimi bir ortam sunuyor. Ortaköy Meydanı gençlerin ve İstanbul’u ziyarete gelenlerin uğrak noktası. Meydanda çeşitli kafeler, barlar, restoranlar ve mağazalar yer almıştır.

Ortaköy’de sokak pazarları da oldukça popülerdir. Her hafta sonu yapılırlar. Ziyaretçiler çeşitli el işleri, hediyelik eşyalar, ikinci el kitaplar, çeşitli mükemmel eşyalar ve daha fazlasının keyfini çıkarabilir ve satın alabilir. İstanbullular çoğu zaman Ortaköy’e kahvaltı yapmak, geniş meydanında takılmak ve hareketli semt pazarında dolaşmak için gelirler.

Ortaköy, hem turistlerin hem de mahalli halkın uğrak yeri olan lüks restoranlardan oldukça popüler restoran ve kafelere kadar oldukça çeşitli yiyecek ve şarap seçenekleri sunuyor. Ortaköy’de damak tadınıza uygun her türlü yeme-içme, Türk ve dünya mutfağını bulabilirsiniz. Ortaköy geceleri oldukça renklidir. Turistler için Ortaköy, ekonomik apart otellerden apart otellere, site sakinlerinden iki ila beş yıldızlı otellere kadar oldukça çeşitli konaklama seçeneklerine ev sahipliği yapıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası