Orta Asya’nın çarpıcı Charyn Kanyonu

Kartpostal programının yeni bölümünde güneydoğu Kazakistan’a gideceğiz. Ülkenin en büyük şehri olan Almatı’ya 200 kilometre uzaklıktaki Charyn Kanyonu’ndayız.

Burası görenlere ABD Birleşik Devletleri’nin Arizona Eyaleti’nde bulunan meşhur “Grand Canyon”u anımsatıyor. Bu tabiat harikası çoğu zaman Büyük Kanyon’un ufak kız kardeşi olarak tanımlanır. Kale Vadisi olarak adlandırılan bu alandaki kaya oluşumları oldukça etkisinde bırakan, adeta insan yapımıymış şeklinde.

Kanyonun en mühim özelliği ulaşımının son aşama kolay olmasıdır. Kanyonun tamamı araçlarla yukarıdan ya da aşağıdan yaya olarak gezilebilir.

Charyn Doğa Parkı’nın yöneticisi Kutlukzhan Unusov, Charyn Kanyonu’nun 12 milyon yıl ilkin antik bir gölün çökmesiyle oluştuğunu söylüyor.

Kanyonun tortul kayaçları, mevsimden mevsime, gün doğumundan gün batımına değişen renk ve şekilleri ile ziyaretçilerine eşi olmayan bir tecrübe sunuyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası