Omicron varyantı nedeniyle 60 yaş üstü kişiler yurt dışı seyahat planlarını ertelemeli mi?

Covid-19 salgınında yeni Omicron varyantının yarattığı tedirginlik nedeniyle Dünya Sıhhat Örgütü’nün (WHO) 60 yaş üstü kişilere yönelik mesajları kafa karıştırıyor.

DSÖ Salı günü yapmış olduğu açıklamada, Omicron varyantının ortaya çıkmış olduğu ülkeler için seyahat engellemelerinin virüsün küresel yayılmasını önlemede bir çözüm olmadığını söylemiş oldu ve çözüm olarak Covid-19’a karşı daha savunmasız olan 60 yaş üstü ve aşılanmamış kişilerden seyahatlerini ertelemelerini istedi.

Sadece DSÖ, dün sabah paylaşmış olduğu ilk konsey mesajında ​​değişim yaparak, 60 yaş üstü insanlardan, toplumda yeni varyantın yayılmış olduğu bölgelere seyahat etme söz mevzusu olduğunda seyahat düzenlemelerini tekrardan gözden geçirmelerini istedi.

“Tüm gezginlerin dikkatli olması icap ettiğini” belirten DSÖ, kanser, kalp hastalığı ve diyabet benzer biçimde risk gruplarını da listesine ekledi.

Seyahat yasaklarının varyantın internasyonal yayılmasını engelleyemediğini kabul eden kurum, ülkeye giriş ve çıkış noktalarında tarama önlemlerinin alınması icap ettiğini doğruladı.

Seyahat şirketleri ne diyor?

Lüks dere turları düzenleyen tur operatörü Insight Vacatşons ave Uniworld’ün direktörü Chris Townsend, Euronews Travel’a 60’ların üstündeki karışık mesajların kaygı verici bulunduğunu söylemiş oldu.

60 yaş üstü müşterilerinin güvenle rezervasyon yaptırdıklarını ve yeniden seyahat etmek istediklerini belirten Townsend, misafirlerinin güvenliği için hem yolcuların hem de mensuplarının aşı olması icap ettiğini, esnek rezervasyon ve kuvvetli sıhhat ve güvenlik uyguladıklarını kaydetti. standartlar.

60 yaş üstü Omicron varyantı için daha yüksek risk altında mı?

Bilim adamları, Omicron varyantını daha iyi idrak etmek için yarışıyorlar. Bugüne dek geliştirilen aşıların, virüsün vücuda girip bulaşmasını elde eden spinal proteini 30 kattan fazla mutasyona uğrayan Omicron’a karşı etkisiz kalmasından korkuluyor.

Bu konudaki emekler hemen hemen yeterince net sonuçlara ulaşmış değil sadece geçtiğimiz günlerde Moderna zirvesinden Covid-19 aşılarının bu varyanta karşı etkinliğinin azalabileceğine dair duyuru endişeleri artırdı.

Geçen haftadan bu yana vakaların hızla arttığı Cenup Afrika’dan gelen veriler, Omicron varyantı ile enfekte olan kişilerin nispeten hafifçe ve öteki varyantların niçin olduğu Covid-19’dan birazcık değişik semptomlar gösterdiğini ortaya koyuyor. Cenup Afrika Cumhuriyeti pratisyen hekimi Dr. Angelique Coetzee’nin verdiği bilgiye bakılırsa en yoğun semptomlar bitkinlik ve yüksek kalp atış hızı.

Bununla beraber, Cenup Afrika genelinde nüfusun ve vakaların çoğunluğunun genç olması, hastalığın iyi mi ilerlediği mevzusunda yanıltıcı olabilir. DSÖ, ilk raporlarda enfeksiyonların çoğu zaman üniversite öğrencilerinde görüldüğüne dikkat çekiyor ve Omicron’un tesirinin ne kadar şiddetli bulunduğunun anlaşılmasının birkaç hafta alacağı uyarısında bulunuyor.

Omicron’dan ilkin tespit edilen varyantların niçin olduğu şiddetli Covid-19 hastalığı olasılığı, yaşlı yetişkinler için hala yüksektir. Bunun yaşlanma ve öteki risk oluşturan hastalıklardaki artıştan meydana gelen ruhsal değişikliklerden kaynaklandığına inanılmaktadır.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası